دسته ها
جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰

با عوامل تأثیرگذار بر طراحی داخلی اداری آشنا شوید.

  • فرهاد هاشمی
  • ۲۵ شهریور ۱۴۰۰
  • ۰

طراحی داخلی اداری چیزی بسیار فراتر از جذابیت‌های زیبایی است. اگر شما صاحب یک شرکت هستید، احتمالاً به بازاریابی، امور مالی و ویژگی‌های کسب‌وکار منحصر به فرد خود که بتواند شما را از رقبا متمایز کند، بسیار فکر کرده‌اید. اما چقدر به طراحی داخلی فضای اداری خود فکر کرده‌اید؟ امروزه مطالعات بسیاری ثابت کرده‌اند که طراحی داخلی اداری مناسب حتی بر بهره‌وری کارکنان شما نیز تأثیر عمیقی دارد. از این رو پرداختن به آن کمتر از سایر جنبه‌های کسب و کار نیست. از طرفی چالش برنامه ریزی برای طراحی و چیدمان فضای اداری کارآمد می‌تواند کاری دلهره‌آور به نظر برسد؛ اما در نظر گرفتن چندین فاکتور کلیدی می‌تواند خیال شما را از طراحی فضایی که عملکردهای مفید کارکنان در فضایی خلاقانه را تضمین کند، راحت سازد.

امروزه مشاغل موفق قدرت طراحی مؤثر فضای اداری را برای ایجاد محیطی پربارتر برای کارکنان درک می‌کنند. مطالعات نشان می‌دهد که موارد ساده‌ای مانند تابلوهای دیواری و گیاهان اداری می‌توانند تأثیر قابل توجهی بر شادی و بهره‌وری کارکنان داشته باشند. این که هدف شما طراحی یک دفتر جدید، بازسازی و یا نقل مکان به محل‌های جدید اداری است چندان در تصمیم گری برای خلق محیطی که رفاه کارکنان شما را تضمین کند و همکاری و خلاقیت را تشویق کند، تفاوتی ایجاد نمی‌کند. در نهایت باید در خاطر داشته باشید که طراحی دفتر شما می‌تواند به طور قابل توجهی بر روی تصویر برند شما در میان رقبا تأثیر بگذارد. در این مقاله قصد داریم برخی از مهم‌ترین عوامل مؤثر در طراحی داخلی اداری را با هم مرور کنیم. با رعایت این نکات ساده می‌تواند دفتر خود را به فضایی الهام‌بخش و انگیزشی تبدیل کنید.  با عوامل تأثیرگذار بر طراحی داخلی اداری آشنا شوید.

چگونه طراحی داخلی اداری می‌تواند بر روحیه و بهره‌وری افراد تأثیر بگذارد

در حال حاضر بسیاری از مطالعات پیرامون در پی بررسی این مسئله است که چرا کارکنان در برخی از محیط های کاری کارایی کمتری دارند. تعدادی از عواملی که در بهره‌وری و کارایی کارمندان در هر فضای اداری تأثیر گذار است عبارت‌اند از:

  • تهویه نامناسب
  • سیستم‌های گرمایش/سرمایش ضعیف نگهداری می‌شود
  • نورپردازی ضعیف
  • سر و صدا
  • مدیریت نامطلوب و چیدمان نامناسب

عوامل تأثیر گذار طراحی داخلی اداری بر بهره‌وری

آکوستیک

این موضوع از دیرباز بخش مهمی از طراحی معماری بوده است، اما در حال حاضر، هنگام طراحی فضاهای اداری به‌خصوص در دفاتری با سبک باز بیش از گذشته اهمیت پیدا کرده است. چرا؟

زیرا سر وصدای محیط به‌سادگی می‌تواند موجب حواس‌پرتی نیروی کاری شود که برای انجام امور محوله خود نیاز به تمرکز دارد. سرو صدای زیاد محیط باعث ایجاد اختلال در تمرکز، حواس پرتی و به صورت کلی خستگی افراد می‌شود.

سر و صدای زیاد همچنین می‌تواند منجر به استرس و سردرد شود و بر کارایی و عملکرد کارکنان تأثیر بگذارد. به عنوان یک قاعده کلی، باید سطح نویز را در حدود ۷۰ دسی بل نگه دارید. این میزان سطح مناسبی از نویز محیطی است که الهام‌بخش نوآوری خلاق است بدون اینکه مانع گردش کار شود.

همچنین، در هنگام طراحی داخلی اداری برای به حداقل رساندن سر و صدا و بهینه‌سازی رضایت کارکنان، باید به فکر فراهم آوردن محیط کار شخصی در کنار فضاهای مشترک باشید. حتی اگر این کار به معنی نیاز پیدا کردن به فضای بیشتر باشد اما، این فرصت را به برخی کارکنان شما می‌دهد تا با آسودگی بیشتری کار کنند، در حالی که هنوز گزینه یک فضای باز و خلاق را برای خود باقی گذاشته‌اید.

با عوامل تأثیرگذار بر طراحی داخلی اداری آشنا شوید.

انعطاف پذیری

یک روش مرسوم برای گرفتن عناصر ایستا از طراحی داخلی اداری دفتر، ترکیب طرح‌های انعطاف‌پذیرتر است. این کار را می‌توان با طراحی فضاهای چند منظوره به دست آورد. درهای کشویی و پارتیشن‌های متحرک تنها برخی از راه‌هایی هستند که می‌توانید به لطف آن‌ها فضای کار خود را کارآمدتر کنید.

با چنین شیوه‌هایی حتی نیازی به نگرانی در مورد فراهم کردن فضای بزرگی برای طراحی یک دفتر عالی ندارید، زیرا به لطف ابزاری چون پارتیشن‌های مدولار می‌توانید فضای خود را برای اهداف مختلفی بهینه سازی کنید. شما می‌توانید فقط با تغییر طراحی این دیوار‌های متحرک از فضاهای کوچک نیز به نحو احسن استفاده کنید.

طراحی سبک باز

طرح‌های سبک باز یا فضاهای مفهومی از ویژگی‌های طراحی داخلی اداری مدرن است که بر خلاف دفاتر بسته یا اتاقک‌های خصوصی سنتی قدیمی، مناطق وسیع یا فضاهای مشترکی را برای کار گروهی فراهم می‌کند. این سبک از چیدمان و طراحی اداری کارمندان شما را مجبور نمی‌کند که مثل سابق تمام روز را در یک محیط اداری تنگ یا محدود در خلوت بنشینند. کار در فضایی با نور خوب، تهویه مناسب و باز می‌تواند در حفظ انگیزه و احساس سلامت کارکنان معجزه کند.

طراحی داخلی سبک باز همچنین باعث ایجاد افزایش روحیه تیمی در فضای کار شما می‌شود و به اشتراک گذاری ایده‌ها کمک می‌کند و ارتباط راحت‌تری بین کارکنان ایجاد می‌کند که در نهایت منجر به خلاقیت و همچنین بهره‌وری بیشتر می‌شود. این کار می‌تواند به شما کمک کند روحیه کارکنان خود را بدون سرمایه گذاری سنگین مالی بالا ببرید.

نورپردازی

 نورپردازی خوب و فضای مناسب برای هر محیط کاری مهم است. مناطق کم نور می‌توانند تاریک و افسرده کننده به نظر برسند و بر عملکرد کارکنان شما تأثیر بگذارند. علاوه بر این، می‌تواند باعث ایجاد افسردگی یا سایر مشکلات سلامتی در کارکنان شما نیز بشود. در مقابل، مناطق روشن دارای انرژی زیادی هستند و به افراد این امکان را می‌دهند تا در حد توان خودکار کنند.

حال ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که روی چه نوع روشنایی باید تمرکز کنید؟ در حالت ایدئال این است که سعی کنید تا آنجا که ممکن است نور طبیعی را به فضای اداری خود وارد کنید. با این حال، این اصلاً بدان معنا نیست که شما باید نیاز به نور گرم و نور مصنوعی در داخل فضای کار خود را نادیده بگیرید.

با عوامل تأثیرگذار بر طراحی داخلی اداری آشنا شوید.

اهمیت روانی طراحی داخلی اداری بر بهره‌وری کارکنان را نادیده نگیرید

عوامل زیادی برای افزایش بهره‌وری در محل کار وجود دارد. یکی از بزرگ‌ترین مواردی که مانع بهره‌وری می‌شود اضافه‌بار شناختی است. اضافه‌بار شناختی زمانی اتفاق می‌افتد که حواس‌پرتی‌های زیادی در محیط وجود دارد که افراد را از مولد بودن، خلاقیت و تمرکز باز می‌دارد. همچنین استفاده از نورهای فلورسنت بر خلاف نور طبیعی، کیفیت هوای نامناسب و عوامل نامناسب طراحی داخلی مانع بهره‌وری می‌شود. در کل در نظر داشته باشید که شما باید فضایی اداری برای کارمندان خود فراهم کنید که از نظر راهبردی برای افزایش بهره‌وری طراحی شده باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.