دسته ها
شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰

دیدنی های ساوجبلاغ شهرستان تاریخی استان البرز

  • سمیه نیک فرجام
  • ۳ تیر ۱۴۰۰
  • ۰

روستای توریستی ساوجبلاغ یکی از روستاهای توریستی در استان البزر است این روستا دارای چشم اندازهای طبیعی و توریستی بسیار زیادی است و علاقه مندان زیادی دارد. این روستا محوطه های باستانی متعددی دارد و ویژگی های منحصر به فردی را به خود اختصاص می دهد.

استان البرز یکی از استان های پر جاذبه برای گردشگران است این استان دارای جاذبه های توریستی معروفی است از جمله مهم ترین جاذبه های گردشگری در این استان می توان به دیدنی های ساوجبلاغ اشاره کرد این شهرستان در غرب البرز واقع شده است فاصله این شهرستان تا کرج ۴۰ کیلومتر است این شهرستان از نواحی اطراف با اشتهارود، نظرآباد، طالقان و آبیک هم جوار است نزدیک بودن این شهرستان ها موجب بالا رفتن ارزش توریستی منطقه شده است و جذابیت های بسیار زیادی برای گردشگران و علاقه مندان دارد.

این شهرستان قدمتی بالا دارد و یکی از شهرهای تاریخی است قدمت این شهرستان ۹ هزار ساله است این منطقه یکی از مناطق تاریخی است و دارای جاذبه های بسیار زیادی برای گردشگران است. در ادامه این بخش شما علاقه مندان با جاذبه های بیشتری از ساوجبلاغ آشنا خواهید شد.

آشنایی با دیدنی های ساوجبلاغ:

شهرستان ساوجبلاغ یکی از شهرهای تاریخی در استان البرز است این شهر دارای مکان های تاریخی زیادی است میراث به جا مانده از ۹ هزار سال پیش می تواند بخش های مهمی از تاریخ این منطقه را رقم بزند. این شهر دارای مکان های تاریخی و جاذبه های باستانی است تپه های باستانی کشف شده در این مناطق تمدن کهن ایرانی را به تصویر می کشند این شهر مجموعه کوچکی از تمدن تاریخی ایران است و امروزه به یکی از جاذبه های توریستی ایران تبدیل شده است.

جاذبه های تاریخی ساوجبلاغ

این شهرستان از وضعیت جغرافیایی فوق العاده ای برخوردار است این شهرستان منطقه ای کوهستانی، دشتی و کوهپایه ای است که موجب شده این منطقه سه جغرافیا داشته باشد این شهرستان در بخش های شمالی کوه های البرز واقع شده است. این شهرستان دارای مناظر و چشم اندازهای بسیار ویژه ای است طبیعت شگفت انگیز این منطقه و رودخانه های سرسبز و چشمه های آن موجب شده تا این منطقه ارزش توریستی زیادی داشته باشد.

  • کالا چیو
  •  بلیط کیش

آرامگاه روستای کردان:

این آرامگاه یکی از بخش های تاریخی در این شهرستان است این بنای تاریخی علاقه مندان و بازدیدکنندگان زیادی دارد قدمت این بنا به قرن ۷ هجری باز می گردد و در فاصله ۱۰ کیلومتری از هشتگرد واقع شده است این آرامگاه در روستای کردان واقع شده است. شما علاقه مندان با بازدید از این بنا می توانید با یکی دیگر از بناهای تاریخی آشنا شوید. این اثر تاریخی پلانی مدور دارد شیارهایی که در بخش های بیرونی این بنا می بینید از نظر معماری ارزشمند هستند. بخش هایی از این بنا دارای پلان هشت ضلعی هستند این مدفن یک امامزاده است و در سال ۱۳۸۰ نیز در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

قلعه ساوجبلاغ

آبشار چوب بست:

این آبشار یکی از دیدنی های ساوجبلاغ است این آبشار در روستای سفید داران واقع شده است این روستا دارای آبشارهای مختلفی است و چشم اندازهای ویژه ای را به خود اختصاص داده است.

شما برای رسیدن به آبشار چوب بست باید از چندین آبشار دیگر عبور کنید در این مسیر می توانید از جاذبه های هیجان انگیز دیگری نیز دیدن کنید محوطه بزرگی که در مسیر رسیدن به این آبشار وجود دارد دارای باغ ها و دربندهای متعدد است که محلی برای استراحت و اسکان است. این آبشار بسیار مرتفع است و نواحی اطراف آن را جلبک های گوناگون پوشانده اند صخره های مرتفع با مناظر و چشم اندازهای بسیار ویژه ای که دارند توجه علاقه مندان زیادی را به خود جلب می کنند.

دیدنی های ساوجبلاغ

آسیاب حاج رحیم:

این آسیاب نیز از جاذبه های تاریخی منطقه است که در روستای هیو واقع شده است این اثر تاریخی بازدیدکنندگان زیادی را به خود اختصاص داده است و یکی از آسیاب های قدیمی است که در شمار آسیاب های آبی واقع شده است. این آسیاب آبی تنوره دار یک اثر تاریخی بسیار ارزشمند است بخش از کانال آب و تنوره و یا اتاقک های آن در این بنا هنوز باقی مانده است مصالحی که در این بنا ساخته شده است شامل سنگ و آجر می باشند این روستا دارای بخش های مختلفی از آسیاب ها است.

بنای تاریخی ساوجبلاغ

محوطه باستانی ینگی امام:

این محوطه باستانی از دیگر دیدنی های ساوجبلاغ است که در بخش مرکزی واقع شده است این محوطه در روستای ینگی امام قرار دارد و دارای مجموعه ای از کاروانسراها است این بنا یک آرامگاه است و طبق کاوش های باستان شناسی که در این منطقه صورت گرفته است در فصل های اخیر آثاری از دوره های میانه اسلام نیز در این مناطق بر جای مانده است این قلعه تاریخی دارای جاذبه های تاریخی بسیار زیادی است.

کاروانسرای ساوجبلاغ

روستای سنج:

این روستا با جاذبه های طبیعی که دارد می تواند مورد توجه باشد این روستا یکی از روستاهای واقع در این شهرستان است دارای بافتی سنتی و قدیمی است و به دلیل نوع معماری هایی که در بنای آن وجود دارد می تواند مورد توجه باشد. دیوارهای گلی، سقف های چوبی، پنجره های ارسی و نوع معماری حیاط از مهم ترین ویژگی های این بناها می باشند که در معماری این خانه های روستایی دیده می شود.

روستای دیدنی ساوجبلاغ

این روستا یکی از مکان های دیدنی البرز است و به دلیل جاذبه های تاریخی و طبیعی متعددی که دارد از سوی علاقه مندان و گردشگران زیادی مورد توجه قرار می گیرد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.