دسته ها
یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰

فریز کردن رب گوجه فرنگی و نگهداری از آن برای مدت طولانی بدون کپک زدن

 • مریم صبوری
 • ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
 • ۰

با نگهداری درست و فریز کردن رب گوجه فرنگی می توانید از فاسد و کپک آن جلوگیری کنید که با در نظر گرفتن نکات گفته شده در این مقاله می توانید از آن روش ها استفاده نمایید.

برطبق گزارشات در دنیای امروز کمبود وقت موجب شده که افراد هر روز بیشتر از روز قبل به غذا های کنسروی و آماده روی بیاورند. یکی از همین مواد غذایی رب گوجه فرنگی است که در قدیم بیشتر با روش پخت خانگی وجود داشت. ولی امروزه تقریبا همه به صورت کنسروی وجود دارد که از فروشگاه ها تهیه می کنند. ما در این مقاله قصد داریم روش فریز کردن رب را به شما عزیزان آموزش دهیم که بعد از پخت باید به فکر جایی برای نگهداری باشید.

نگهداری و فریز کردن رب خانگی

طریقه فریز کردن رب گوجه فرنگی

خیلی از بانوان خانه دار رب خانگی را بیشتر از رب های کارخانه ای بیرون دوست دارند و می پسندند. ولی سوالی که اینجا پیش می آید می توان گفت چگونه این رب ها را به مدت طولانی نگهداری کنیم. ما در این مقاله راه حلی برای نگهداری رب خانگی آورده ایم که با یخ زدن رب این مشکل قابل حل است. انجماد کردن یکی از راه های کاربردی بوده که رب در شرایط انجماد قرار گرفته و قارچ و کپک رشد نمی کند و فاسد نمی شود. با این راه می توان تا مدت طولانی رب را صحیح و سالم بدون هیچ تغییر مزه ای نگهداری کرد. پس با توجه به نکات زیر می توانید بدون هیچ مواد نگهدارنده ایی از فاسد شدن آن جلوگیری کنید.

فریز کردن رب گوجه فرنگی

 • قاصدک 24
 • نهال بیبی شاپ

روش های نگهداری رب گوجه خانگی

برای نگهداری رب گوجه فرنگی روش مناسب فریز کردن اوست چون مواد مغذی کمتری از بین می برد و می تواند به مدت طولانی از آن استفاده کرد. بکارگیری ظرف شیشه ای و پلاستیکی درب دار برای جلوگیری از فاسد شدن رب نقش مهمی خواهد داشت. برای این که رب را به میزان هر چه بیشتر نگهداری کنید چه در فریزر یا یخچال اختلاف زیادی ندارد فقط به منظور سالم ماندن می توانید یکی از شیشه های مورد نیاز را در طبقه های یخچال قرار داده و مابقی را در فریزر گذاشته و کم کم خارج کنید. در این جا نکته قابل ذکر این است که هنگام برداشتن رب از ظرف قاشق چرب یا خیس وارد ظرف نکنید تا موجب کپک نشود و به طوری ظروف را در فریزر جای دهید تا منظم بماند و کاملا پر نباشد.

فریز کردن رب گوجه فرنگی

 1. شما می توانید با استفاده از کیسه های زیپ دار رب را در داخل آن ریخته و با ضخامت حدود ۱ سانتی متری پهن کنید. به این روال می توانید هر دفعه یک تکه از رب یخ زده را جدا کرده و استفاده کنید. سپس برای باز شدن انجماد رب می توانید باقی مانده آن را درون یک ظرف ریخته و در یخچال نگهداری نمایید. همینطور برای نگهداری در فریزر می توانید رب را در قالب یخ ریخته و بگذارید فریز شود سپس برای استفاده مورد نیاز هر تکه از آن را خارج کنید.
 2. یکی دیگر از روش های نگهداری فریز کردن رب استفاده از ظرف های مقاوم درب دار شیشه ای و یا پلاستیکی است. ویژگی مثبت استفاده از این ظروف موجب کاهش هر گونه واکنش خواهد شد. البته این وقتی است که درون ظروف را خیلی پر نکنید تا موجب فشار انجماد و ترکیدی داخل فریزر نشود. برای بکارگیری باید از درب های پلاستیکی و یا فلزی ضد زنگ استفاده نمایید تا موجب زنگ زدگی نشود.

نگهداری رب در فریزر

نکات قابل ذکر برای نگهداری از رب

 • موقع استفاده از کیسه فریزر مراقب باشید کیسه سالم باشد چون در وجود پارگی و سوراخی در کیسه فریزر ها آب رب خارج می شود و یخچال فریزر شما را کثیف خواهد کرد.
 • از محکم بسته شدن درب ظرف رب به صورت کامل اطمینان داشته باشید.
 • پس از ظرف کردن رب آن را ۲۴ ساعت به صورت برعکس قرار دهید تا هوای درون شیشه خالی شود.
 • برای ماندگاری بهتر رب اضافه کردن مقداری روغن و نمک در هنگام پخت کمک شایانی می کند.
 • برای ماندگاری بهتر هرگز قاشق چرب یا خیس را وارد ظرف نکنید که موجب فاسد و کپک زدگی می شود.
 • بعضی از خانم ها هنگام پر کردن رب دورن ظرف مقداری روغن برروی آن می ریزند که مانع کپک و ورود هوا شود.
 • حتما قبل از پر کردن ظرف داخل آن را تمیز شسته و خشک نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.