دسته ها
پنج شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰

پروتز چانه و اقدامات لازم برای انجام این عمل زیبایی

 • ملیحه بال افکن
 • ۸ شهریور ۱۴۰۰
 • ۰

توجه داشته باشید که پروتز چانه در واقع از عمل های زیبایی است که دوره نقاهت کمتری خواهد داشت و در این مقاله سعی می کنیم تا شما را با اقدامات پیش و پس از جراحی چانه به خوبی آشنا نماییم.

به طور کلی اگر نگرانی هایی در مورد کوچک و ضعیف بودن یا عقب بودن چانه خود دارید در واقع پروتز چانه می تواند راهکاری برای رفع این مشکل باشد زیرا پروتز چانه با جراحی در جلوی چانه قرار می گیرد تا ابعاد آن را تقویت نماید. همچنین که برای هر فرد پروتز هایی با اندازه های مختلف و روش های جای گذاری متفاوت وجود خواهد داشت.

آشنایی با پروتز چانه

بهتر است بدانید که چانه نقش بسیار مهمی در زیبایی و تقارن صورت دارد و به صراحت می توان گفت که چانه و بینی خصوصا از طریق سازگاری شان با فرم صورت، تعیین کننده تعادل در صورت خواهند بود. جراحان زیبایی سال ها است که به این موضوع پی برده اند و به همین خاطر انجام همزمان عمل زیبایی بینی و چانه یعنی راینوپلاستی و ژنیوپلاستی بسیار رواج پیدا کرده است.

همچنین شکل چانه و زاویه دار کردن صورت می تواند تعیین کننده کاراکتر و شخصیتی باشد که از ظاهر فرد برداشت می شود و در برخی موارد کوچک کردن چانه برای تناسب با بقیه اجزای صورت و یا داشتن چانه بلند با داشتن شخصیت وی در ارتباط خواهد بود. به طور کلی یکی از مواردی که امروزه بیشتر مورد توجه خانم ها و آقایان قرار گرفته تناسب چانه با دیگر اجزای صورت می باشد به طوری که برخی افراد به دنبال بزرگ کردن چانه و برخی برای ایجاد تناسب بین اجزای صورت به دنبال کوچک کردن آن هستند که معمولا تکنیک مورد استفاده برای این منظور پروتز این قسمت از صورت خواهد بود.

ویژگی های پروتز چانه

جالب است بدانید که معمولا کوچک و لاغر کردن چانه باعث می شود تا بینی فرد بزرگتر از حد معمول به نظر برسد که به همین منظور بهترین متخصصان فک و صورت از جمله دکتر مهدی سزاوار به برخی از مراجعانی که بینی بزرگی دارند بنا به تشخیص خود توصیه می کنند که در کنار رینوپلاستی، پروتز نیز انجام دهند زیرا این عمل زیبایی در کنار یکدیگر به تناسب هر چه بیشتر چهره افراد کمک خواهد کرد. از آنجایی که استخوان های فک و چانه دو فاکتور مهم در زیبایی طبیعی محسوب می شوند به همین دلیل بهترین پزشکان متخصص زیبایی به جزئیات و هماهنگی میان آن ها اهمیت بسیاری می دهند.

 • مبل و میز
 • کالا چیو

چگونگی انجام پروتز چانه

پیش از اقدام برای عمل زیباسازی چانه بایستی بررسی کنید که دندان های بیمار منظم است و یا نیاز به ارتودنسی دارد که در صورت لزوم متخصص فک و دهان باید بیماری را جهت انجام ارتودنسی پیش از انجام سایر عمل های جراحی مشاوره و راهنمایی کند. دقت داشته باشید که به کارگیری عمل جنیوپلاستی به تنهایی در صورتی انجام می پذیرد که روابط فکی در موقعیت صحیح قرار گرفته باشد و تنها چانه در ابعاد دچار اشکال باشد که در این موارد عمل جنیوپلاستی به بیماری پیشنهاد می شود.

چگونگی جراحی چانه

افرادی که در انجام عمل زیبایی چانه اولویت دارند:

چنانچه قصد انجام پروتز این قسمت از صورت را دارید در ابتدا اولین قدم مراجعه به پزشک متخصص است زیرا اینکه برای شما این روش مناسب است یا نه بستگی به نظر پزشک دارد. با این وجود کسانی که جزء موارد در ادامه بیان شده باشند نسبت به سایرین در اولویت قرار خواهند گرفت:

 • افرادی که به دلایل بیماری و یا ژنتیکی چانه هایی بسیار باریک دارند.
 • افرادی که دچار انقباضات پیوسته در عضله چانه هستند.
 • کسانی که دارای چانه های بسیار عقب هستند به گونه ای که به صورتشان متناسب نیست.
 • افرادی که دارای چانه هایی بسیار کوتاه هستند.

شرایط لازم برای جراحی چانه

اقدامات لازم پیش از جراحی:

توجه داشته باشید که مانند تمامی روش های جراحی پلاستیک صورت، انجام تجزیه و تحلیل های پیش از جراحی برای بررسی روش بزرگ کردن چانه ضروری دارد که معمولا در این تجزیه و تحلیل لازم است کل صورت به عنوان یک عنصر کلی با توجه ویژه به چانه، لب و بینی مورد بررسی قرار گیرد. بایستی صورت بیماری از تمامی زوایا مورد بررسی قرار گیرد که انجام این کار عمدتا از طریق عکسبرداری دقیق با زاویه استاندارد از صورت امکان پذیر خواهد بود.

در این بررسی ها به فرم چانه و طول آن و همچنین ارتباط چانه با بینی توجه می شود، بافت های نرم و بافت استخوانی چانه نیز مورد ارزیابی قرار می گیرد، سایز کلی چانه و سایز پد چربی داخل چانه اندازه گیری خواهد شد و همچنین عرض چانه و میزان برآمدگی آن، موقعیت خط بین برآمدگی چانه و لب و عمق این خط نیز مورد توجه قرار خواهد گرفت.

شرایط لازم برای پیش از جراحی

توجه داشته باشید که این حالات معمولا در بیمارانی که قبلا عمل رایتیدکتومی نوعی لیفتینگ صورت انجام داده اند، وجود دارد. موقعیت لب ها پیش از انجام جراحی ارزیابی می شوند که در حالت عادی لب پایینی باید عقب تر از لب بالایی باشد و لب پایینی نیز باید نسبت به برآمدگی چانه در تقارن و هماهنگی کامل قرار گیرد.

اصول مراقبت از پروتز در چانه

پس از اینکه با ارزیابی های انجام شده مشخص شد که شخص کاندیدای مناسبی برای جراحی زیبای چانه یا بزرگ کردن است سپس سایز و فرم و مناسب پروتز این قسمت صورت برای او انتخاب خواهد شد. به طور کلی از بزرگ کردن پیش از حد چانه برای خانم ها پرهیز می شود و بهترین راه برای فرم دادم به چانه خانم ها استفاده از پروتزهای کوچک است تا در آینده لازم نباشد به خاطر بزرگ بودن بیش از حد این عمل زیبایی مجددا جراحی تکرار شود تا پروتز داخل چانه خارج گردد. این مشکل به ندرت در آقایان رخ می دهد و معمولا انتخاب نوع پروتز بر اساس صلاحدید جراح خواهد بود.

چگونگی رفع نقوص چانه

نحوه انجام عمل چانه:

بهتر است بدانید که معمولا برای انجام جراحی زیبایی این قسمت صورت، پروتز در پایین ترین قسمت از فک قرار می گیرد و سپس در جای خود ثابت می شود. یکی از روش های جراحی روش برش داخلی دهانی است که در آن یک برش عرضی در داخل دهان و قسمت بالایی شیار بین لب و فک ایجاد می شود. برای ایجاد فضای مناسب کاشت پروتز عمدتا لایه عضلانی داخل چانه شکافته شده و از شیار های میانی ماهیچه نیز برای ثابت نگه داشتن پروتز در جای خود استفاده می شود. برای این کار یک برش لایه ایجاد خواهد شد که پس از قرار دادن پروتز در محل خود لایه برش داده شده به ماهیچه یاوربیکولاریس بخیه زده می شود.

دستورالعمل انجام جراحی

در میان جراحان مختلف این روش ایجاد برش سوپراپریوستیل و ساب پریوستیل بحث و اختلاف نظر وجود دارد به گونه ای که در روش سوپراپریوستیل پروتز روی لایه پریوست استخوان که یک لایه نرم روی استخوان وجود دارد، قرار خواهد گرفت اما در روش ساب پریوستیل پروتز دقیقا زیر این لایه قرار داده می شود و اغلب جراحان با مطالعاتی که انجام داده اند نشان می دهد قرار دادن ایمپلنت در فضای سوپراپریوستیل موجب کاهش جذب استخوانی ایمپلنت می شود.

خصوصیات مربوط به جراحی چانه

بهتر است بدانید که در روش ساب پریوستیل شکاف جراحی در ناحیه ی بین سمفیز فک پایین ایجاد خواهد شد و سپس به وسیله فریر جراحی (یکی از وسایل جراحی) این شکاف تا منتال فورامن ادامه پیدا خواهد کرد و برای ثابت کردن پروتز یک حفره ایجاد می کنند. سپس لایه پریوست بسته شده و لایه های ماهیچه ای و غشای مخاطی نیز هر یک جداگانه بخیه زده می شوند.

جراحی های زیبایی برای صورت

توجه داشته باشید یک روش جایگزین برای تکنیک سابمنتال این است که یک برش ۲ سانتی متری از بیرون و در زیر چانه یعنی پایین تر از اولین خط زیر چانه ایجاد می شود و این شکاف تا لایه پریوست استخوان پیدا کرده و فضای کاشت پروتز در وسط این ناحیه و پایین تر محل قرارگیری عصب های صورت ایجاد خواهد شد. معمولا برای ثابت کردن پروتز در زیر لایه پریوست از نخ بخیه استفاده می شود و شکاف ایجاد شده به صورت لایه لایه بخیه زده خواهد شد. بهتر است بدانید که جراحی زیبای چانه را می توان تحت بیهوشی عمومی یا موضعی انجام داد.

مزیت های عمل زیبایی

اقدامات پس از جراحی:

بهتر است بدانید که بعد از انجام جراحی معمولا روی چانه با یک بانداژ فشاری بسته می شود و این بانداژ حداقل برای یک شب یا مدت زمان بیشتر باید روی چانه باقی بماند. همچنین توصیه می شود که برای جلوگیری از ورم بیش از حد چانه از کمپرس سرد استفاده نمایید و در دوره ریکاروی بیماری از لحاظ داشتن تورم بیش از حد، هماتوم و عفونت تحت نظر خواهد بود. در صورتی که از تکنیک داخل دهانی برای جراحی استفاده شده باشد محلول دهانشویه پروکساید نیز برای بیمار تجویز خواهد شد. برای یک مدت زمان کوتاه نیز مصرف آنتی بیوتیک ها برای بیمار الزامی خواهد بود.

اقدامات پس از جراحی چانه

پس از گذشت ۷ الی ۱۰ روز از زمان جراحی بیمار بایستی برای کشیدن بخیه های خارجی به پزشک مراجعه نماید. همچنین با تقبل هزینه پروتز فک بعد از این جلسه، بیمار باید به ترتیب، ۱ ماه بعد، ۳ ماه بعد، ۶ ماه بعد و یک سال بعد و پس از آن هر سال یک مرتبه به پزشک مراجعه کند تا وضعیت او مورد ارزیابی قرار گیرد. توجه داشته باشید که عکسبرداری از چانه عمدتا برای ثبت در مدارک پزشکی بیمار زمانی انجام می شود که تورم چانه کاملا برطرف شده باشد.

شرایط مربوط به پروتز چانه

مزیت های جراحی چانه:

همانطور که می دانید پروتز این قسمت معمولا برای زیبایی بیشتر صورت انجام می شود و همچنین در ادامه سعی داریم تا به بیان مزیت های بیشتری از این عمل زیبایی بپردازیم:

فواید انجام جراحی چانه

 • جلو آوردن، برجسته سازی، بزرگ تر کردن چانه، ایجاد تقارن در نیم رخ و تمام رخ بیمار
 • هیچ گونه برش پوستی پس از عمل مشاهده نمی شود.
 • همزمان با عمل جراحی زیبایی بینی و پلک قابل انجام خواهد بود.
 • پروتز به دلیل اینکه از جنس سیلیکون می باشد نسبت به فیلر و ژل که مقداری از آن تحلیل می رود خیلی بهتر خواهد بود.
 • برخی از افراد به خاطر عقب رفتگی چانه بینی هایشان بزرگ دیده می شود که پس از انجام این عمل از جراحی بینی بی نیاز خواهند شد.
 • امکان انتخاب چندین مدل پروتز وجود دارد.

اصول مراقبت از پروتز چانه

 • باعث بهبود اعتماد به نفس و جذابیت فرد می شود.
 • پس از جراحی نتیجه ۱۰۰ درصدی از عمل برای بیماری قابل مشاهده خواهد بود.
 • پروتزها در سایز های مختلفی وجود دارند و امکان انتخاب در بین آن ها زیاد است.
 • جراحی چانه نسبت به سایز جراحی های زیبایی دوره نقاهت کمتری دارد به گونه ای که بیمار از فردای عمل به راحتی می تواند به امور روزمره خود رسیدگی کند.
 • جراحی زیبایی چانه هم با بی حسی و هم با بیهوشی انجام می شود که بسته به نظر پزشک جراح متخصص و تحمل خود بیمار خواهد داشت.

آشنایی با عمل های زیبایی

معایب جراحی زیبایی چانه:

همانطور که پروتز دارای مزیت های فراوانی است می تواند معایب و عوارضی هم داشته باشد که در ادامه سعی داریم به بیان برخی از آن ها بپردازیم:

 • پروتز نیز ماند بسیاری از جراحی ها احتمال ریسک عفونت و پس زدن پروتز البته با درصد خیلی کم وجود دارد و چنانچه دچار عفونت شود بایستی به سرعت پروتز را خارج نمایید.
 • احتمال ورم و کبودی وجود دارد
 • احتمال حرکت و کج شدن به دنبال ضربه و تصادف
 • احتمال نا قرینگی در ظاهر پوستی چانه که به مرور با کاهش تورم این مشکل از بین می رود.

عوارض ناشی از جراحی چانه

مراقبت های لازم پس از پروتز:

معمولا پس از جراحی چانه مواجهه با کمی تورم یا احساس کشیدگی جزئی در ناحیه چانه برای تمامی افرادی که تحت این عمل بوده اند وجود دارد که این اتفاق مسئله ای عادی است و اصلا نیاز به نگرانی نخواهد داشت.

توصیه می شود که تا مدت زمان ۷۲ ساعت پس از عمل زیبایی چانه به منظور فیکس شدن موقعیت پروتز در این قسمت از صورت حتما پانسمان خود را تا زمان تجویز شده مورد استفاده قرار دهید.

بهتر است بدانید که تورم به وجود آمده در ناحیه چانه عمدتا پس از گذشت یک ماه به صورت کامل از بین می رود و نتیجه عمل پس از این بازه زمانی به وضوح قابل رویت و لمس خواهد بود.

همچنین داشتن احساس درد خفیف پس از جراحی چانه نیز امری طبیعی است که پس از گذشته چندین روز از عمل به طور کامل رفع می شود و از این رو افراد نباید از این مسئله ابراز نگرانی کنند.

افراد معمولا ۷ الی ۱۰ روز پس از عمل زیبایی چانه قادر به از سرگیری فعالیت های روزانه خود خواهند بود و می توانند به امور روتین خود بازگردند.

نکات مهم در مورد پروتز چانه

توجه داشته باشید خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن طولانی دارند، در روز های ابتدایی پس از جراحی اکیدا ممنوع است.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.