دسته ها
شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

نحوه ساخت قاب سرد و چند اصل مهم در تهیه آن

  • ملیحه بال افکن
  • ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • ۰

توجه داشته باشید که ساخت قاب سرد چندان سخت و پیچیده نیست و شما می توانید با مطالعه این مطلب به راحتی اقدام به درست کردن قاب سرد برای گیاهان خود بکنید با ما همراه باشید.

به طور کلی در کشاورزی و باغبانی قاب سرد محفظه شفاف سقف داری است که در زمین ساخت شده و برای محافظت از گیاهان از شرایط بد آب و هوایی و در درجه اول سرما یا رطوبت شدید استفاده می شود. در واقع شفاف بودن سقف باعث رسیدن نور آفتاب به آن شده و از خروج گرما از طریق همرفت که در غیر این صورت می افتاد جلوگیری خواهد کرد.

آشنایی با نحوه ساخت قاب سرد

بهتر است بدانید که معمولا از قاب های سرد به منظور سخت شدن یا تعدیل مواد اولیه پیش از پیوند استفاده می شود و به آن ها اجازه می دهد تا در شرایط خارجی قرار بگیرند. در واقع قاب های سرد که برای پرورش محصولات آب و هوای خنک در اوایل بهار، پاییز و حتی زمستان مفید است به باغبان این امکان را می دهد که در تمام طول سال دسترسی به سبزیجات تازه را داشته باشد. با وجود اینکه کانون های گرمایی به یک منبع حرارتی خارجی مانند کابل های گرمایشی خاک یا لوله های بخار متکی هستند اما جعبه های سرد و جعبه های آفتاب تنها به عنوان منبع گرما به خورشید اعتماد می کنند. همچنین برای به حداکثر رساندن جذب خورشید باید قاب سرد در منطقه ای روبه جنوب یا جنوب شرقی با زهکشی مناسب واقع شود. دقت داشته باشید که قرار دادن قاب سرد در برابر دیواره یا پرچین شمالی به محافظت در برابر بادهای ناچیز زمستانی نیز کمک خواهد کرد. توجه داشته باشید که استفاده از قدرت عایق زمین با فرو رفتن قاب سرد در زمین نیز به محافظت از محصولات حساس کمک می کند به گونه ای که در گذشته این قاب های سرد و غرق شده اغلب با صفحه شیشه ای پوشانده می شدند اما امروزه بیشتر آن ها در بالای سطح زمین ساخته می شوند و می توانند با مواد سبک وزن قالب بندی شوند تا از یک نقطه به نقطه دیگر در باغ منتقل شوند.

چگونگی ساخت قاب سرد

به صراحت می توان گفت که قاب سرد و پوشش در اینجا یک پوشش قاب سرد است که برای نشستن بر روی چیزی طراحی شده و به منظور دسترسی آسان تر جنس آن از فولاد ساخته شده است و در دو طرف درب های مسطح را به خوبی می پوشاند. با وجود اینکه این قاب ها از پلی اتیلن بافته شده مانند پوشش ردیف سنگین ساخته شده اند اما کار آسان تر است و پوشش سایه اختیاری در دسترس خواهد بود و به همین منظور می توانید از آن در فصول رشد برای محافظت از گیاهان از خورشید و گرما استفاده نمایید. دقت داشته باشید که حدود ۲۷ متر مربع از منطقه رشد گلدان یا باغچه را قاب های سرد پوشش می دهند. بهتر است بدانید که یکی از بهترین و ساده ترین روش ها برای سخت کردن گیاهان استفاده از یک قاب سرد است زیرا فریم های سرد سازه ای هستند که گیاهان جوان را زمانی که درجه حرارت کاهش می یابد عایق بندی می کنند اما اجازه می دهد تا آن ها به آرامی به هوا در فضای باز و قدرت نور خورشید متصل شوند. همچنین شما می توانید سرامیک از باطله یونجه و یک پتو قدیمی ایجاد نمایید اما این کیت های علم و راحتی را برای ساخت قاب های سرد به ارمغان رسانده اند.

روش های درست کردن قاب برای گیاه

  •  قاصدک 24

دستورالعمل ساخت:

توجه داشته باشید که ساخت اسکلت سرد یک پروژه ساختمانی خانه مشترک یا مزرعه است که اگرچه کیت ها و سیستم های تجاری در دسترس هستند در یک طرح سنتی از پنجره های شیشه ای قدیمی استفاده شده است. در واقع می توان گفت که یک قاب چوبی از یک الی دو فوت قد تشکیل شده و پنجره اصلی در قسمت بالایی آن قرار خواهد گرفت. سقف عمدتا به سمت خورشید زمستان شیب دارد تا نور بیشتری را به سمت خود جلب نماید و رواناب آب را بهبود ببخشد و لولایی را برای دسترس آسان قراهم سازد. دقت داشته باشید که برای ساخت قاب سرد می توانید از پلاستیک شفاف، سفق و سخت نیز به جای شیشه استفاده نمایید. برای تامین گرمای اضافی می توانید یک کامل گرمایشی برقی را که برای این منظور در دسترس هستند در محیط قرار دهید.

معمولا در درجه اول با تامین گرمای بیشتر در اوایل بهار می توان از فریم های سرد برای افزایش فصل رشد بسیاری از محصولات غذایی و زینتی استفاده کرد و این بدان معنی است که می توان محصولات سبزیجات را پیش از فرارسیدن فصل طبیعی که خرید آن گران است برداشت نمود. توجه داشته باشید که برخی از محصولات مناسب برای پرورش در یک قاب سرد شامل کاهو، جعفری، پیاز سالاد، اسفناج، ترپچه و شغلم خواهد بود و یک محصول گیاهی می توان کل یک قاب سرد را به خوبی اشغال کند و یا می تواند ترکیبی از محصولات را پرورش دهد تا به تناوب کامل بالغ شوند.

تاثیر قاب سرد بر سخت شدن گیاهان

همچنین قاب پیاز نوع قاب سرد است که برای رشد گیاهان پیازی زینتی مقاوم یا تقریبا مقاوم به ویژه در مناطقی با زمستان های مرطوب طراحی شده است. به طور معمول بالاتر از سطح زمین نسبت به یک قاب سرد معمولی بالاتر می رود به گونه ای که گیاهان در هنگام گل بهتر دیده می شوند و اغلب برای پرورش پیاز های در حال رشد زمستان که در پاییز یا بهار گل می دهند استفاده خوهند شد. توجه داشته باشید که این پوشش ها در زمستان مورد استفاده قرار می گیرند تا علاوه محافظت از هوای بسیار ناچیز تهویه خوبی نیز داشته باشند. به تدریج در فصل تابستان پوشش ها شرایط خشک و گرم را فراهم می کند که بسیاری از لامپ ها به آن احتیاج خواهند داشت.

همچنین در ادامه پیشنهاد می شود که با کلیک بر روی لینک های مقابل با مطالب پرورش گیاهان بدون خاک و همچنین مطلب معرفی گیاهان گوشتخوار نیز آشنا شوید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.