دسته ها
شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

مضرات رنگ کردن موی کودکان و معرفی مواد طبیعی جانشین رنگ مو

  • منصوره رمضان زاده
  • ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
  • ۰

برخی اوقات والدین در هنگام رنگ کردن موهایشان با توجه به تمایل و علاقه مندی فرزندشان و همچنین تحت تاثیر مدگرایی به انجام این کار وسوسه می شوند و به رنگ کردن موی کودکشان می پردازند اما والدین باید نسبت به این قضیه که احتمال دارد رنگ کردن موی کودکان عوارضی را به دنبال داشته باشد غافل نشوند.

رنگ کردن مو

برخی از والدین به دلیل درخواست های مکرر و پافشاری فرزندشان مجبور به رنگ کردن موی آن ها می شوند ولی باید قبل از انجام این کار آگاهی لازم در این زمینه را داشت و نسبت به عوارض و آسیب های ناشی از آن اطلاعات کافی را کسب نمود. در همین راستا سعی داریم در این مطلب به جهت آگاهی و شناخت شما عزیزان عوارض رنگ کردن موی کودکان را به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم.

معایب رنگ کردن موی کودکان

به طور کلی می توان گفت رنگ کردن موی کودکان به دلیل وجود ترکیبات شیمیایی رنگ مو و حساس بودن پوست و موی کودکان نسبت به آن مشکلات و پیامدهایی را به دنبال خواهد داشت بنابراین والدین قبل از این که به انجام این خواسته فرزندشان بپردازند باید در درجه اول به فکر سلامتی او باشند.

معایب رنگ کردن موی کودکان

بهتر است بدانید که موی کودکان از بدو تولد تا هنگام بلوغ منجر به تغییرات فراوانی می گردد و در برابر ترکیبات شیمیایی حساسیت زیادی نشان می دهد. از عوارض رنگ مو می توان به ایجاد آلرژی اشاره کرد که به طور معمول از یک نوع سم بوجود می آید. این نوع سم موجب خارش و تورم پوست در قسمت های مختلف سر شده و همینطور پوست کودک را دچار حساسیت بالایی می کند.

اغلب کارشناسان معتقدند که تا محدوده سنی ۱۳ سال به هیچ عنوان نباید از رنگ مو برای دختران استفاده نمود ولی در صورت ناچار بودن تا جایی که امکان دارد از رنگ ها و ترکیبات شیمیایی موقت استفاده نمایید و آن را هرگز به قسمت ریشه مو و پوست سر کودک نزنید. رنگ هایی که ماندگاری کمی دارند پس از شستن سر با شامپو خیلی راحت از بین رفته و به طور کلی ایمن هستند.

  •  قاصدک 24

عوارض رنگ کردن موی بچه ها

تاثیرات منفی ترکیبات مضر رنگ مو

به عبارت کلی مواد شیمیایی تشکیل دهنده این نوع رنگ ها همچون هیدروژن پراکسید، آمونیاک و پارافنلین دی آمین که در تهیه رنگ های شیمیایی استفاده می شوند موجب بروز پاسخ های آلرژیک و شدید در بچه ها می شود. همینطور این ترکیبات شیمیایی می تواند جنس و بافت موی کودکان را به طور کامل عوض کند. بدین ترتیب پیش از رنگ کردن موی کودکان باید آگاه باشید که صدمه زیادی به پوست و موی آن ها وارد می شود.

سن مناسب برای رنگ کردن موی بچه ها

علاوه بر عکس العمل شدید پوستی موهای کودک خیلی راحت صدمه می بیند و از سویی پیش از بکار بردن رنگ روشن برای موهای قهوه ای و مشکی باید مو را دکلره نمود که در واقع می توان گفت ترکیبات شیمیایی دکلره خیلی مخرب هستند و موهای تکامل نیافته را بیشتر از همیشه تحت تاثیر قرار می دهند.

بهتر است بدانید که پوست کودک نیز خیلی حساس و آسیب پذیر می باشد و موجب واکنش های پوستی خاصی بر روی پوست سر می شود. بکار بردن رنگ مو به دلیل بوی قوی و تندی که دارد امکان دارد به قسمت ریه آن ها صدمه وارد کند. در صورتی که کودک دچار آسم نیز باشد معضلات زیادی برای او به وجود خواهد آمد و در این صورت شرایط سخت تر می شود.

مضرات رنگ کردن موی کودکان

همچنین می توان گفت که کودکان تار موهای ریزتر و شکننده ای دارند و در مقابل ترکیبات شیمیایی مثل رنگ مو توانایی مقاومت نداشته و استحکام زیادی ندارند که در این بین دچار صدمات شدیدی می شوند که جبران ناپذیر می باشد و معضلات زیادی را به دنبال خواهد داشت.

رنگ مو به صورت طبیعی یک نوع ماده خطرناک و آسیب رسان می باشد و در صورتی که در موی کودک از این ترکیب مضر استفاده شود به طور حتم معضلات فراوانی را به همراه خواهد داشت که به راحتی قابل جبران نمی باشد و به گونه ای بسیار سخت است به طوری که باید هزینه های زیادی در قبال آن پرداخت کرد و آن را برطرف ساخت.

تاثیرات منفی ناشی از رنگ کردن موی بچه ها

مواد طبیعی جانشین رنگ مو

از آنجایی که رنگ مو برای مو و پوست سر کودک آسیب ها و مشکلاتی را به دنبال دارد بنابراین بهترین کار این است که والدین هرگز این عمل را انجام ندهند تا هنگامی که کودکشان به مرحله بلوغ برسد. ولی در صورتی که تصمیم جدی گرفته اید می توانید از جانشین هایی در این زمینه استفاده نمایید و از رنگ های غیر دائمی استفاده نمایید. این نوع رنگ ها فقط شفت مو را تحت تاثیر قرار می دهند و به قسمت پوست سر جذب نخواهند شد و با شستن بوسیله شامپو رفع می شوند.

همینطور می توان گفت جانشین های دیگری همچون گیاهان و چای ها برای رنگ های شیمیایی موجود می باشد که می تواند بر روی رنگ مو اثربخش باشد. بنابراین بهترین شیوه برای رنگ کردن موی بچه ها بکار بردن مواد طبیعی می باشد به طور مثال می توان از موادی همچون حنا، پوست گردو، چای، چغندر و … استفاده نمود که برای موهای کودک مضر نبوده و همینطور موجب عوض شدن رنگ موی کودک می گردد.

آسیب های احتمالی رنگ کردن موی بچه ها

در برخی از کشورها به جای استفاده از رنگ مو برای بچه ها از پودرهای میوه ای بهره می برند ولی باید این نکته را مدنظر داشته باشید که این نوع پودرها به طور کامل ارگانیک و طبیعی نمی باشند و در نهایت باید کل نکات سلامتی و پزشکی کودک را مورد سنجش قرار داد.

همینطور می توانید از رنگ های غیر دائمی که پس از شستن سر با شامپو به سادگی برطرف می شوند و به طور کلی خطری ندارند و همچنین از گچ های رنگی ویژه موها بهره ببرید که این نوع رنگ ها نیز پس از شستشو کاملا از بین می روند. البته باید گفت که بهترین کار این است که والدین برای انجام این امر تا جایی که امکان دارد با یک پزشک متخصص در این زمینه گفتگو و مشورت نمایند.

خطرات احتمالی رنگ کردن موی بچه ها

در این مطلب شما عزیزان را با تاثیرات مخرب و عوارض رنگ کردن موی کودکان و همچنین جایگزین های مناسب در این زمینه به طور کامل آشنا کردیم که امیدواریم مورد توجه تان قرار گرفته باشد و از توضیحات بیان شده نهایت استفاده را برده باشید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.