دسته ها
شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

روش شستن لباس نوزاد و ترفندهایی که باید به کار ببرید

 • شقایق ایران دوست
 • ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
 • ۰

این مطلب برای مادران و افرادی که از نوزادان مراقبت می کنند اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا آن ها باید نکاتی را در مورد لباس های نوزادان و نحوه شستشوی آن بدانند زیرا پوست نوزادان بسیار حساس بوده و به راحتی حساسیت های پوستی برایشان ایجاد خواهد شد.

نوزادان دارای پوست های حساسی می باشند بنابراین باید لباس آن ها را با احتیاط بیش تری بشویید و از شوینده های مناسب استفاده کنید تا آسیبی به آن ها وارد نشود. در ادامه تکنیک های شستن لباس نوزاد را برایتان بیان خواهیم کرد.

شستن لباس نوزاد

تکنیک های شستن لباس نوزاد

شستشوی لباس نوزادان و کودکان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد و شما باید آن ها را قبل از لباس های خودتان بشویید و خشک کنید تا آلودگی های لباس های دیگر را به خود نگیرند. البته برخی از افراد نکاتی را نمی دانند که منجر به آسیب دیدن پوست نوزادان می شود زیرا پوست نوزادان بسیار لطیف بوده و برای شستن لباس هایشان باید از شوینده های مناسب استفاده کنید. تکنیک شستن لباس های کودکان و نوزادان را در ادامه برایتان بررسی می کنیم.

در ابتدا بشویید.

یکی از نکات مهمی که برخی از افراد آن را رعایت نمی کنند این است که لباس نوزاد را به همراه لباس های دیگر درون ماشین لباس شویی می اندازند که کاری بسیار اشتباه بوده و می تواند باعث ایجاد بیماری های پوستی در نوزاد شود. بهتر است لباس های نوزادان را در ابتدای شستشو بشویید و آن ها را به تنهایی درون ماشین بیندازید و مقداری مناسب از شوینده را استفاده کنید چرا که مقدار زیاد شوینده ها روی البسه باقی می ماند و باعث ایجاد حساسیت در پوست نوزادان خواهد شد.

 • کالا چیو
 • قاصدک 24

ز پودر مناسب برای لباس های نوزادانتان استفاده کنید.

پودر مناسب

سعی کنید برای نوزادان از یک پودر مناسب استفاده کنید. پودر های مخصوص لباس نوزادان در بازار وجود دارد که استفاده از آن ها کار شما را آسان می کند و مشکلی برای فرزندتان ایجاد نخواهد کرد زیرا این شوینده ها بدون بوی خاصی می باشد و سریعا بعد از میکروب زدایی از الیاف البسه خارج می شود. بعد از استفاده از هر نوع شوینده ای اگر احساس می کنید که لباس نوزاد شما خشک شده است باید شوینده را عوض کنید تا پوست کودک شما آسیب نبیند.

پاک کردن

یکی دیگر از کار هایی که باید در حین شستن لباس ها انجام بدهید این است که قبل از شستن لباس ها در ماشین لباسشویی آن ها را لکه زدایی کنید. لکه های روی لباس ها می تواند هر چیزی از جمله لکه مدفوع، لکه ادرار و یا لکه شیر و غذا باشد.

جدا سازی کنید.

سعی کنید کهنه های نوزاد که به عنوان پوشک مورد استفاده قرار می گیرد را جدا از سایر لباس ها بشویید زیرا آن ها نیازمند دمای بالایی برای تمیز شدن می باشند. البته یکی دیگر از روش هایی که می توانید کهنه ها را بشویید این است که ابتدا آن ها را با صابون های مخصوص بشویید و بعد به مدت ۱۰ دقیقه درون آب جوش بجوشانید. سعی کنید برای کهنه نوزاد خود از نرم کننده ها استفاده نکنید زیرا این مواد می تواند با تحریک پوست باعث ایجاد حساسیت پوستی شود.

چرا باید نکاتی را در حین شستن لباس نوزادان رعایت کنیم؟

اهمیت شستشوی لباس های نوزاد

یادتان باشد که شستن لباس های نوزادان یکی از مهم ترین کار های والدین می باشد زیرا نوزاد برای عادت کردن به زندگی بیرون از رحم نیازمند زمان می باشد و به این راحتی نمی تواند با آب و هو سازگار شود. در واقع نوزادان دارای پوستی بسیار حساس می باشند و زمانی که می خواهید لباس های آن ها را بشویید باید توجه داشته باشید که مواد شوینده از آن ها خارج شوند تا مشکلات و حساسیت های پوستی برای نوزاد ایجاد نشود.

نکات مهم

 • سعی کنید لباس نوزادان را به جر کهنه ها با آب سرد بشویید تا الیاف آن از بین نرود.
 • لباس نوزادان را قبل از شستن به مدت ۱۵ دقیقه در آب خنک خیس کنید.
 • صابون ها و شوینده های مناسب با PH ملایم استفاده کنید.
 • به هیچ عنوان از شوینده هایی همچون تیزاّب استفاده نکنید.
 • سعی کنید لباس ها را به خوبی آبکشی کنید و اطمینان پیدا کنید ماده شوینده درون الیاف آن باقی نمانده است تا منجر به حساسیت شود.

لباس نوزادان را جدا بشویید.

بسیاری از مادران که کودک اول خود را بدنیا می آورند نمی دانند که باید چگونه با نوزاد رفتار کنند و از حمام کردن نوزاد نیز می ترسند. در بخش کودک و والدین آرگا می توانید مطالب بسیار مفیدی را در رابطه با کودک و والدین مانند شیوه حمام کردن نوزاد  و شیر خوردن نوزاد مشاهده کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.