دسته ها
سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

کدام حیوان خانگی برای کودکان مناسب است؟

  • منصوره رمضان زاده
  • ۲۹ اسفند ۱۳۹۹
  • ۰

حیوانات خانگی همواره نیازمند مراقبت و محبت هستند و اغلب کودکان تمایل زیادی به نگهداری از آن ها دارند بنابراین در صورت اقدام به انجام این کار والدین باید متناسب با روحیه کودکان و سطح مسئولیت پذیری آن ها به طور کاملا آگاهانه به انتخاب یک حیوان خانگی برای کودکان بپردازند.

یکی از انواع علایق کودکان نگه داری و مراقبت از حیوانات خانگی مختلف است که بیشتر آن ها تمایل دارند با رضایت والدین خود یک نوع از آن را در منزل سرپرستی نمایند اما باید در نظر داشت حیواناتی که مورد انتخاب قرار می گیرند کاملا مناسب باشند چرا که کودک مسئولیت نگه داری از آن ها را برعهده می گیرد. بدین منظور سعی داریم در این مطلب به جهت آگاهی و راهنمایی شما عزیزان نکات مهمی را در رابطه با انتخاب مناسب حیوان خانگی برای کودکان و تاثیرات نگه داری از آن را به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم.

انتخاب حیوان خانگی برای کودکان

به طور کلی قبل از انتخاب یک حیوان خانگی برای کودکان باید موضوعات و نکات مختلفی را در نظر داشت و از تاثیر آن بر روی کودک اطلاعات لازم را کسب نمود. نگرانی والدین در رابطه با بهداشت و سلامت حیوان امری کاملا طبیعی می باشد ولی باید بدانید که نگهداری نادرست و رعایت نکردن بهداشت خطری جدی برای سلامتی کودک به همراه دارد.

حیوانات خانگی آرام و سازگار برای کودکان

حیوانات خانگی تاثیرات مختلفی را بر روی کودکان گذاشته و فواید روانشناختی گوناگونی را به دنبال دارد که از جمله آن ها می توان به رشد و آگاهی کودک، بهبود یافتن دستگاه ایمنی و دفاعی و شادابی و خوشحالی او، رشد و پیشرفت زبان و بهبودی ارتباطات اجتماعی اشاره کرد.

محدوده حیوانات خانگی مناسب و سازگار برای کودکان از انواع عادی و معمولی آن گرفته تا انواع عجیب آن کاملا با هم فرق دارد و حتی امکان دارد که کودک به طور اتفاقی به آن علاقه پیدا کند. به طور کلی بهتر است حیوانی را انتخاب نمایید که کاملا آرام و بی سر و صدا بوده و مراقبت از آن کار راحتی باشد. در ادامه به معرفی چند نوع حیوان خانگی مناسب برای کودکان به منظور راهنمایی شما عزیزان پرداخته ایم.

حیوان خانگی مناسب برای کودکان

سگ

این حیوان در کل دنیا اولین حیوان خانگی مدنظر برای نگهداری است و اغلب اشخاص علاقه زیادی به آن دارند ولی تا جایی که امکان دارد بهتر است منزل حیاط دار بوده و یا باغ داشته باشد و این گونه فضا برای مراقبت از سگ مناسب تر می باشد.

فواید نگهداری :

میزان رابطه ای که بین کودک و سگ برقرار می شود خیلی قوی و پررنگ است چرا که سگ ها در این نوع روابط خیلی محبوب می باشند. آن ها به سرعت از کودکان یاد می گیرند و همراه و دوست خوبی هم در محیط خانه و هم در بیرون از خانه در هنگام بازی می باشند.

معایب نگهداری :

سگ ها حیواناتی هستند که خودشان احتیاج به توجه و مراقبت در طول روز دارند. با وجود این که اهل بازی و سرگرمی هستند ولی بعضی اوقات به طور اتفاقی صاحب خود را گاز گرفته و یا هنگامی که دارای اضطراب هستند به منظور محافظت خود از چنگ می زنند.

انواع حیوان خانگی مناسب برای کودکان

  • کالا چیو

گربه

 گربه ها نیز حیواناتی بسیار محبوب بوده که به گونه ای می توانند جزئی از خانواده باشند.

فواید نگهداری :

این حیوانات در مقایسه با سگ ها بازیگوش نمی باشند و در صورتی که کودکتان تمایل به داشتن حیوانی کاملا نرم و پشمالو داشته باشد این نوع حیوان در واقع انتخاب خوبی می باشد. گربه ها اغلب آرام و ساکت هستند و اکثر اوقات با خود سرگرم می شوند.

معایب نگهداری :

گربه ها به نسبت سگ ها حساسیت زیادی ایجاد می کنند و به سرعت عصبانی می شوند و به دفاع خود می پردازند و در صورتی که فردی به او آزار برساند خیلی سریع واکنش نشان داده و انتقام می گیرد.

معایب حیوانات خانگی برای کودکان

ماهی

 این نوع موجود زنده به آرامی و در کمال آرامش مشغول زندگی در دنیای خود بوده و می تواند زیبایی خاصی در منزل شما ایجاد نماید.

فواید نگهداری :

برخی از کودکان به حیوانات خانگی آرام و بی سروصدا تمایل بیشتری دارند تا بتوانند خیلی راحت و بدون استرس آن ها را تماشا نمایند. ماهی در واقع از جمله مناسب ترین حیوانات خانگی برای کودکان نوپا به حساب می آید چرا که نگهداری و رسیدگی به آن کاملا ساده و بدون زحمت می باشد و تنها باید برخی اوقات آب آن را تعویض نمود.

معایب نگهداری :

مطمئن شدن از این که تغذیه ماهی به میزان کافی می باشد امری ضروری و مهم است. پاکسازی ظرف ماهی برای ممانعت از بوجود آمدن جرم و کثیفی از اهمیت فراوانی برخوردار است.

حیوان خانگی مناسب برای بچه ها

لاک پشت

این نوع حیوان خانگی به دلیل محبوبیتی که دارد خیلی سریع جزء پیرترین و داناترین اعضای خانواده شما خواهد شد.

 فواید نگهداری :

لاک پشت در واقع جزء آرام ترین و مناسب ترین حیوان خانگی برای بیشتر اشخاص می باشد. این حیوان صورتی دانا و باهوش دارد که به شکل طبیعی موجب می شود کودک فرد خوبی تربیت شود. کودکان اغلب با لاک پشت مدت زمان زیادی صحبت می کنند چرا که این حیوان برای مدت زمان زیادی در یک وضعیت ثابت باقی می ماند.

معایب نگهداری :

برای مراقبت از لاک پشت و زنده نگه داشتن آن باید وضعیت محیطی کاملا مناسب و سازگاری با او فراهم شود. به طور معمول لاک پشت ها عمر بیشتری دارند بنابراین تا مدت ها باید مسئولیت نگهداری از آن ها را برعهده داشت. توجه داشته باشید در صورتی که فرزندتان کمتر از ۵ سال سن دارد بهتر است که برای او لاک پشت نگیرید چرا که این نوع حیوان موجب بروز سالمونلا می شود.


پرنده

این نوع حیوان نه تنها این که جلوه زیبا و رنگارنگی دارد بلکه توانایی آواز خواندن نیز دارد.

فواید نگهداری :

برخی از کودکان لمس کردن و ارتباط فیزیکی با حیواناتی مثل سگ و گربه را دوست ندارند. برای این دسته کودکان پرنده در واقع گزینه مناسب و خوبی می باشد. آواز پرنده و ایجاد صداهای دلنشین نقش زیادی در پیشرفت زندگی کودک دارد. اغلب پرندکان بدون خطر می باشند و می توان آن ها را بدون هیچ مسئله ای درون قفس نگهداری نمود.

معایب نگهداری :

برای این که به پرنده آموزش دهید به صبر و زمان احتیاج دارید و این دو گزینه را به طور قطع باید فرزندتان داشته باشد. پرنده ها اغلب خیلی زود کثیف می شوند و پاکسازی قفس آن ها به خودی خود نوعی مهارت به شمار می آید.

نگهداری حیوان خانگی توسط بچه ها

موش

شاید شما نیز یکی از افرادی باشید که از حضور موش در منزلتان خودداری می کنید ولی باید بدانید که موش حیوان خانگی مناسب و خوبی می باشد.

فواید نگهداری :

موش ها احتیاج به محیطی بزرگ برای زندگی کردن ندارند و خیلی راحت می توان از آن ها نگهداری نمود. در صورتی که تعدادی موش ماده در کنار هم قرار دهید به بهترین و شادترین شکل زندگی خواهند کرد. کودکان خیلی راحت می توانند با موش همبازی شوند و با حرکات جالب و صداهای آن ها تفریح کنند.

معایب نگهداری :

موش ها دارای فطرت و ذاتی باهوش و چابک هستند و در دست قرار دادن آن ها کار مشکلی می باشد. بهترین کار این است که آن ها را تنها در جایگاه حیوان خانگی برای تماشا کردن نگه دارید. موش ها اغلب حیواناتی هستند که در طول شب بیدار هستند و ایجاد سروصدا می کنند.

مزایای نگهداری حیوانات خانگی برای کودکان

در این مطلب شما عزیزان را با انواع حیوان خانگی برای کودکان و مزایا و معایب نگهداری از آن ها آشنا کردیم که امیدواریم برایتان مفید و سودمند بوده باشد.      

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.