دسته ها
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳

پرورش گل آلیسوم و راهنمای نگهداری و کاشت این گیاه

  • ملیحه بال افکن
  • ۲۲ اسفند ۱۳۹۹
  • ۰

توجه داشته باشید که آلیسوم از دسته گیاهان یکساله می باشد که در این مقاله سعی داریم شما را با روش های کاشت و پرورش گل آلیسوم و حتی مراقبت های پس از کشت آن نیز آشنا نماییم با ما همراه باشید.

به طور کلی گل آلیسوم یکی از گیاهان زیبا با گل هایی فوق العاده می باشد که اصول نگهداری بسیار راحتی دارد و اگر شما در زمینه پرورش گل و گیاه مبتدی هستید قطعا گیاه آلیسوم یک انتخاب عالی خواهد بود زیرا می توانید با اصول مراقبتی بسیار کم و راحت این گیاه را در محیط خانه خود داشته باشید.

پرورش گل آلیسوم

بهتر است بدانید که در واقع آلیسوم گیاهی علفی، یکساله یا گاها دوساله و بسیار منشعب می باشد که اغلب رشد آن به گونه ای است که روی سطح زمین به صورت کامل پهن می شود و اطراف خود را پر می کند. به همین دلیل گیاهی مناسب برای کف پوش خواهد بود چون هم حالت رشدی آن خوب است و هم گلهای زیادی تولید خواهد کرد. گل های آلیسوم معمولا در رنگ های سفید، صورتی و بنفش می باشند که به صورت خوشه ای در انتهای هر انشعاب قرار گرفته اند. این گل ها دارای عطری مشابه عسل هستند و از آنجایی که شهدی شیرین دارد به گل عسل نیز معروف است. توجه داشته باشید که آلیسوم طولانی ترین دوره گلدهی یعنی ۶ ماه را به خود اختصاص داده است. گل های آلیسوم به نسبت کوچک و دارای چهار گلبرگ می باشند و میوه آن نیز در یک پوشش مویی مانند قرار گرفته که با لمس یا چسبیدن میوه این گیاه به لباس انسان یا حیوان دانه های آن از هم پراکنده خواهند شد. همچنین در نواحی گرمسیری و بدون سرمازدگی می توانید گل های آلیسوم را در سراسر گیاه مشاهده نمایید. به صراحت می توان گفت که گل آلیسوم یکی از گیاهان بسیار محبوب است که با گل های معطر و بسیار خوشبو اش منظره زیبایی را ایجاد خواهد کرد.

چگونگی پرورش گل آلیسوم

دستورالعمل کاشت آلیسوم:

توجه داشته باشید که بهترین زمان کاشت بذر گل آلیسوم اواسط اسفند ماه تا اوایل بهار است و اغلب از طریق کاشت بذر نیز تکثیر پیدا می کند و در ادامه سعی داریم شما را با دو روش کاشت بذر در گلدان و کاشت بذر در باغچه آشنا نماییم:

کاشت بذر در باغچه:

برای کاشت بذر این گیاه بایستی بذور را ۵ الی ۶ هفته پیش از اتمام زمستان در محیطی محافظت شده مانند اتاق های داخلی منزل کشت نمایید.

اما اگر تمایل دارید که به صورت مستقیم بذور را درون خاک باغچه بکارید بایستی صبر کنید تا فصل بهار برسد و پس از خطر آخرین یخبندان بهاره نسبت به کاشت بذور در خاک باغچه اقدام نمایید.

همچنین می توان بذور را بر روی سطح خاک گستراند و همچنین که لزومی ندارد روی بذرها خاک بریزید زیرا تنها کافی است که با کف دست بذرها را به سطح خاک اضافه کنید.

  •  آرون گروپس

سپس برای آبیاری بستر کشت می توانید تا زمان سبز کردن بذرها از روش غبارپاشی با آب استفاده نمایید تا بذرها جابه جا نشوند.

توجه داشته باشید که دمای مناسب برای فضای کشت حدود ۱۳ تا ۲۴ درجه سانتی گراد است که بایستی گلدان محتوی بذور را در مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید.

بهتر است بدانید که روند جوانه زنی بذور حدود ۱۵ تا ۲۰ روز طول خواهد کشید و زمانی که گیاهان جوان را به محیط باغچه انتقال می دهید بایستی فاصله ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر را بین هر دو گیاه در نظر بگیرید.

دستورالعمل کاشت آلیسوم

کاشت بذر در گلدان:

به طور کلی برای کاشت بذر آلیسوم در سینی نشا یا گلدان می توانید ۶ هفته پیش از شروع فصل بهار اقدام به کاشت بذر در بستر کشت بکنید و آب را بر روی بذور اسپری نمایید.

همچنین دقت داشته باشید که در این دوران بذرها برای رشد نیاز به محیطی روشن و دمای ۱۳ تا ۲۴ درجه سانتی گراد دارند و اغلب پس از گذشت مدت زمان دو تا سه هفته روند جوانه زنی خود را آغاز خواهند کرد.

پس از رفع سرمای زمستان و شروع فصل بهار می توان نشا را به گلدان اصلی یا فضایی بزرگ تر انتقال داد و اغلب توصیه می شود که فاصله بین هر نشا را حدود ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر در نظر گرفته شود.

روش های پرورش آلیسوم

شرایط مورد نیاز برای پرورش گل آلیسوم:

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه روند رشد خود را به خوبی طی کنند نیاز به شرایطی دارند که بایستی شما آن را فراهم نمایید و به همین منظور در ادامه به بیان برخی از شرایط لازم برای کاشت و پرورش گل آلیسوم پرداخته ایم:

نور:

بهتر است بدانید که گیاه آلیسوم برای رشد نیاز به آفتابی مستقیم یا نیمه آفتاب دارد و وجود سایه هم باعث می شود که رشد طولی گیاهتان افزایش پیدا کند، برگ ها رنگ پریده شوند، غنچه ها ریزش کنند و گلدهی نیز کاهش خواهد یافت. البته که در روز های گرم تابستان بهتر است در بعد از ظهر در سایه قرار گیرد چون شدت نور بالا است و منجر به افزایش دما و آسیب به گیاه خواهد شد.

دما:

توجه داشته باشید که گرمای هوا در طی تابستان می تواند منجر به کاهش گلدهی این گیاه شود اما با فرارسیدن انتهای تابستان و فصل پاییز مجدد شاهد گلدهی بیشتر این گیاه خواهید بود. توجه کنید که این گیاه در مناطقی با دمای بالای صفر با دمای بالای صفر درجه سانتی گراد در طی زمستان می توانند تا چند سال به زندگی خود ادامه دهند. البته که برای تشویق این گیاهان در چنین شرایطی بایستی حتما در فصل زمستان گیاهان را به خوبی سرزنی کنید که با این کار تنها یک سوم از ارتفاع گیاه باقی خواهد ماند و با آمدن بهار باز هم گیاهتان به خوبی رشد کرده و می تواند گلدهی خوبی داشته باشد.

آبیاری:

نیاز آبی این گیاه در زمانی که به صورت کامل استقرار پیدا کرده کم تا متوسط است و به همین خاطر بهترین زمان آبیاری وقتی است که خاک بستر کاملا خشک شده باشد. در واقع آبیاری بیش از حد نه تنها باعث می شود مسئله ماندگاری آب در ریشه رخ دهد بلکه بستر را برای شیوع بیماری های مختلف آماده می کند و در نهایت باعث از بین رفتن گیاهتان خواهد شد. پس بهتر است بین دو آبیاری سطح خاک کاملا خشک شود تا ریشه ها به خوبی تنفس کنند.

آبیاری مورد نیاز برای گل آلیسوم

خاک:

جالب است بدانید که گیاه آلیسوم در مورد خاک بستر چندان سخت گیر نیست و در خاک های معمولی نیز باغچه نیز به خوبی رشد خواهد کرد و مراقبت چندانی هم نیاز نخواهد داشت. در واقع این گیاه دارای رشد سریعی می باشد به گونه ای که از هنگام کاشت بذر تا به دست آمدن گل حدود ۶ هفته هم طول نخواهد کشید.

کوددهی:

اگر بستر گیاه آلیسوم را با خاک های مغذی پر کردهخ باشید و از خاک برگ نیز در ان استفاده شده باشد با توجه به اینکه گیاه عمری یکساله دارد معمولا لزومی نیست که از کود استفاده کنید. به خصوص اینکه غنی بودن بیش از اندازه خاک و یا کوددهی بیش از اندازه می تواند موجب کاهش گلدهی این گیاه شود. به هر حال اگر خاک از مواد غنی بهره ای ندارد می توان از کودهای کامل مانند فرمول ۱۰.۱۹۰.۱۰ هر ماه یک مرتبه برای این گیاه استفاده نمایید.

آفات و بیماری ها:

این گیاه چندان نسبت به آفات حساس نیست و به ندرت دچار آفت خواهد شد اما اگر در محیطی سایه نگهداری شود و خاکی سنگین و بدون زهکشی داشته باشد شاید دچار بیماری های قارچی مانند سفیدک پودری شود. برای درمان آفات نیز می توانید از دفع کننده حشرات آلی یا شیمیایی و یا از قارچ کش ها استفاده نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *