دسته ها
یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

با مراحل سیم کشی دندان (ارتودنسی) آشنا شوید

  • شقایق ایران دوست
  • ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
  • ۰

در این مطلب شما را با نحوه سیم کشی و مراحلی که باید طی کنید را برایتان بیان می کنیم تا بدون دردسر و سر درگمی این کار را انجام بدهید. تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

بهتر است قبل از ارتودنسی مراحل سیم کشی دندان را بدانید. در واقع ارتودنسی یکی از روش هایی می باشد که دندان های شما به مرور زمان جا به جا می شوند و گاهی ممکن است درد داشته باشید که با تجویز پزشک می توانید از مسکن استفاده کنید. این روش بسیار ساده و کاربردی تر از روش های دیگر است.

مراحل سیم کشی دندان

مراحل سیم کشی دندان

سیم کشی دندان ها با استفاده از وسایلی همچون براکت ها، مواد باندینگ و سیم های ارتودنسی انجام می شود و دندان ها با استفاده از این روش جا به جا شده و می توانند شکلی یک دست و مرتب داشته باشند. البته گاهی با توجه به موقعیت هایی که دندان های شما دارد دندان پزشک باید از جراحی فک نیز استفاده کند تا بتواند با استفاده از زاویه سازی فک و ایجاد فرم مناسب برای فک این کار را برای شما انجام بدهد. در ادامه مراحل این کار را برایتان مطرح می کنیم.

ارجاع

اولین مرحله برای این کار رفتن به نزد یک دندانپزشک خبره و کاربلد می باشد. بیش تر دندان پزشکان می توانند این کار را انجام دهند ولی بنا بر ازدحام بیش از حد ممکن است شما را به یک متخصص ارتودنسی ارجاع بدهند. در واقع بعد از این که به یک دندان پزشک خوب مراجعه کردید وی برای شما تصمیم می گیرد که آیا نیاز به ارتودنسی دارید یا خیر. بعد از آن دندانپزشک به شما مشاوره می دهد که از کدام نوع ارتودنسی استفاده کنید برای شما بهتر بوده و کار آیی بیش تری خواهد داشت.

تعیین نوع درمان از مراحل مهم در ارتودنسی است.

تعیین نوع درمان

یکی از مهم ترین مراحل سیم کشی دندان ها تعیین نوع درمان است زیرا همه بیماران دارای مشکلات مشابهی نیستند و برای این کار باید درمان های متفاوتی را انجام بدهند. ممکن است پزشک برای برخی از بیماران از ارتودنسی متحرک و برای برخی دیگر از ارتودنسی ثابت استفاده کند.

رفع مشکلات دندان

مراحل سیم کشی دندان ها بسیار زمان بر می باشد و ابتدا باید مشکلات دهان و دندان های شما برطرف شود. در صورتی که هیچ مشکل خاصی نداشته باشید ۶ ماه الی ۳ سال طول می کشد تا دندان های شما مرتب و خوش فرم شوند. البته اگر دارای بیماری های دندان و لثه باشید تا زمانی که آن ها را برطرف نکنید نمی توانید مورد درمان قرار بگیرید.

نصب سیم کشی

اگر مراحل قبلی به خوبی انجام شود دکتر برای شما شروع به نصب براکت ها و مواد ارتودنسی می شود. این مرحله بسیار زمان بر می باشد و نیازمند دقت و توانایی بسیار زیادی است. بعد از این که سیم ها و براکت ها روی دندان های شما قرار گرفتند فشار مورد نیاز برای ترمیم دندان هایتان توسط پزشک تنظیم خواهد شد.

مراقبت های بعد از ارتودنسی

  • کالا چیو

مراقبت

مراقبت از دهان و دندان ها بعد از این عمل بسیار ضروری می باشد و باید نحوه مدیریت کردن درد هایی که در اثر فشار به دندان ها به لثه شما وارد می شود را از پزشک بپرسید. هرچند که پزشک شما محوه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را به شما توضیح خواهد داد تا دچار مشکل نشوید.

مراجعه منظم

باید بعد از سه هفته الی یک ماه به دندانپزشک مراجعه کنید تا سیم های براکت ها را تعویض کنید. باید بدانید که پیکربندی این سیم ها با سیم های قبلی متفاوت خواهد بود و با توجه به میزان حرکت دندان های شما دندانپزشک تصمیم می گیرد که از چه نوع سیمی استفاده کند. در واقع بعد از هر بار مراجعه این سیم ها تعویض خواهند شد.

دلایل رایج ارتودنسی

دلایل ارتودنسی

باید بدانید که ارتودنسی می تواند مشکلات دندان و دهان را از بین ببرد و برای دندان های شما موثر است و بهتر از کامپوزیت دندان و یا لمینت می باشد. در ادامه دلایل این کار را برایتان بیان خواهیم کرد.

  • جلوگیری از پوسیدگی دندان هایی که روی هم قرار گرفته اند.
  • مرتب کردن دندان ها و از بین بردن ناهنجاری های ساده و پیچیده
  • از بین بردن ناهنجاری هایی همچون دیپ بایت، کراس بایت و آندر بایت

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.