دسته ها
پنج شنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰

نحوه برخورد صحیح با فرزند سیگاری

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱ اسفند ۱۳۹۹
  • ۰

برخورد با فرزند سیگاری دارای دشواری های زیادی است ابتدا توصیه می کنیم تا والدین از شیوه های تربیتی استفاده کنند که فرزند شما به سوی مصرف سیگار نرود اما اگر فرزند شما سیگار مصرف می کند باید سعی کنید تا او را به مشاوره معرفی کنید و از او حمایت بیشتری داشته باشید همچنین در این مقاله به نکات بیشتری نیز اشاره می کنیم.

سیگار کشیدن در میان نوجوانی یکی از مهم ترین معضل هایی است که زندگی آن ها را تحت تاثیر خود قرار می دهد این مشکل یکی از مهم ترین دغدغه های افراد و خانواده های نوجوانان است در علم روانشناسی نشان داده می شود که والدین می توانید با اتخاذ شیوه های تربیتی درست مانع از بروز چنین رفتارهایی شوند. والدینی که می خواهند از این امر جلوگیری کنند باید نحوه رفتار با این دسته از نوجوانان را بیشتر مطالعه کنند این والدین باید بدانند که چگونه باید با فرزند خود صحبت کنند و حمایت های خود را از او دریغ نکنند سعی کنید نوجوان خودتان را تشویق کنید تا به سوی کارهایی که به آن ها علاقه دارد برود و به استعدادهای خودش دست پیدا کند اما راهکارهای دیگری برای برخورد با فرزند سیگاری وجود دارد که والدین کمک می کند تا بتوانند به شیوه های درست تری فرزندان خود را کنترل کنند. با توجه به اینکه مصرف سیگار در سال های اخیر بسیار افزایش یافته است به یکی از مهم ترین نگرانی ها برای والدین تبدیل شده است والدین با حفظ آرامش و خونسردی خود می توانند بیشتر این موضوع را تحت مدیریت خود قرار دهند.

نحوه برخورد صحیح با فرزند سیگاری:

مصرف سیگار عواقب بسیار جدی و جبران ناپذیری دارد همین امر موجب می شود تا والدین نگرانی های زیادی در این زمینه داشته باشند مصرف سیگار در میان جوانان به علت های مختلفی رخ می دهد و اساسی ترین علت آن نیز فروپاشی عاطفی است که موجب می شود آن ها به سمت سیگار روی بیاورند خیلی از افراد برای رفع خستگی، خیلی ها بر حسب عادت و برخی نیز برای دوری از تنهایی به سیگار کشیدن روی می آورند مصرف سیگار موجب می شود تا فرد با مشکلات روحی و روانی بیشتری همراه باشد و در برخی از آن ها نیز موجب اختلالات خلقی و خوراک می شود همه این موارد می تواند دلیلی برای ترک مصرف ترک مصرف سیگار باشد.

علت های مصرف سیگار در جوانان؟

عموما سیگار کشیدن در میان نوجوان به شکل غیر عمد صورت می گیرد و این امر می تواند طولانی مدت باشد اغلب این افراد مصرف سیگار را در بزرگسالی نیز ادامه می دهند مصرف سیگار در میان نوجوانان دارای علت های متفاوتی است بسیاری از آن ها بر مبنای کسب لذت و خودنمایی سیگار مصرف می کنند همچنین برخی از محرک های روانی، بیکاری، طلاق والدین، محیط دوستان، دوری از خانواده و … موجب می شود تا آسیب های زیادی به جوانان وارد شود و به سوی مصرف سیگار رو می آورند.

درمان فرزند سیگاری
یکی از توصیه های لازم در این زمینه این است که باید ابتدا پیشگیری ها توسط والدین صورت بگیرد والدین باید هزینه های جسمی و روانی را به فرزندان پرداخت کنند تا از بروز این مشکلات جلوگیری شود.

راهکارها:

برای برخورد با فرزند سیگاری باید سعی شود تا حمایت هایی از او صورت بگیرد نحوه رفتار با نوجوان از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است آگاهی درباره نحوه رفتار با نوجوان سرکش موجب می شود تا شما بتوانید کنترل بیشتری بر روی فرزندتان داشته باشید و موجب پیشگیری از بروز مشکلات می شود.

  •  بلیط کیش

واکنش درست در برابر فرزند سیگاری

مثال درست بزنید:

همانطور که می دانید سیگار کشیدن یکی از رفتارهای رایج در میان نوجوانان است برای اینکه بتوانید سیگار کشیدن را کاهش دهید باید به مشاوره مراجعه کنید اگر شما سیگار مصرف می کنید باید در مقابل فرزند خود سیگار مصرف نکنید و برای نوجوان خود مثال های خوبی در این زمینه بزنید و از افرادی که سیگار مصرف نمی کنند و دارای سلامت هستند تعریف کنید.

با او دوست باشید:

یکی از کارهای مهمی که می تواند در پیشگیری از مصرف سیگار نوجوان ها موثر باشد داشتن رابطه صمیمی و قوی با فرزندان است شما باید در مقابل فرزند خود فردی مسولیت پذیر باشد و با حمایت از فرزند خود سعی کنید تا به رفع نقاط ضعف او کمک کنید و توانایی و استعدادهای فرزند خود را تقویت کنید.

صحبت کردن با فرزندان:

شما به عنوان والدین باید سعی کنید تا از فرزند خود حمایت کنید این کار با هم صحبتی با او امکان پذیر است شما باید درباره مسائل گوناگون با فرزند خود صحبت کنید از ترس ها، نگرانی ها و مشکلات او آگاه شوید والدینی که نسبت به این مسائل آگاهی ندارند فرزندان خود را بیشتر در معرض این مشکلات قرار می دهند سعی کنید فرزند خود را به خاطر خطاها سرزنش نکنید با مهربانی نقاط ضعف او را بازگو کنید و به او کمک کنید تا در رفع بتواند با موفقیت عمل کند.

تربیت فرزند سیگاری

به مشاور مراجعه کنید:

می توانید با مراجعه به مشاور مشورت های بیشتری را در این زمینه کسب کنید جلسات مشاوره به شما و فرزندتان کمک می کند تا بتوانید با این موضوع مواجه شوید همچنین در صورت رضایت می توانید همراه فرزندتان به این جلسات بروید و توصیه های مشاوره ای را استفاده کنید.

هم سالان او را بررسی کنید:

یکی از مهم ترین علت هایی که موجب می شود تا جوانان به سیگار روی بیاورند فشار گروه همسالان است بنابراین باید انتظار این را داشته باشید که این فشار از سوی همسالان و دوستان است و در این صورت باید سعی کنید تا روابط او را از سوی دوستان کنترل کنید. برای اینکه این موضوع را حل کنید باید کمی بیشتر روابط خود را با فرزندتان قوی کنید در این صورت می توانید از او بخواهید در انتخاب دوستانش دقت بیشتری داشته باشد.

برخورد با فرزند سیگاری

اگر والدین بدانند که رشد عاطفی چگونه ایجاد می شود و بک نوجوان چگونه عواطف و احساساتی دارد می توانند کمک کنند که نوجوان آن ها به سراغ مصرف سیگار نرود و می تواند یکی از شیوه های درست برای برخورد با فرزند سیگاری باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.