دسته ها
پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹

دانستنی های جالب قطب جنوب و رازهای برملا شده آن

  • ملیحه بال افکن
  • ۱۱ آذر ۱۳۹۹
  • ۰

توجه داشته باشید که دانستنی های قطب جنوب به اندازه ای زیاد هستند که تاکنون شما از آن ها خبر ندارید و به همین منظور در این مقاله سعی داریم شما را با حقایق جالب در مورد این قطب آشنا نماییم با ما همراه باشید.

بسیاری از حقایق و دانستنی ها در کره زمین هستند که ما انسان ها هنوز در مورد آن ها چیزی نمی دانیم به ویژه درباره مکان های دور افتاده ای که به راحتی قابل دسترس نیستند و آب و هوای غیر قابل تحمل و سختی دارند. در این میان قطب جنوب یکی از مرموز ترین این مکان های دور افتاده بر روی کره زمین است که پر از راز های کشف نشده می باشد و دانشمندان هنوز هم در پی کشف اسرار آن هستند.

آشنایی با دانستنی های قطب جنوب

بهتر است بدانید که فعالیت های جالبی در رابطه با سیاره زمین وجود دارد که این موضوع به خصوص درباره نقاط دور افتاده و غیر قابل دسترس بیشتر صدق می کند و همین باعث شده تا قطب جنوب تبدیل به یکی از رازآلودترین مناطق سیاره ما شود. همچنین این قاره یک منطقه یخ زده و دورافتاده است که راز های سر به مهر زیادی در مورد آن وجود دارد. گستردگی این منطقه به حدی است که کشف آن هنوز هم در مراحل ابتدایی قرار دارد. قطب جنوب در واقع مانند هر منطقه دور افتاده دیگری پر از رمز و راز های فراوان است و حال سعی داریم حقایق باورنکردنی از این قطب را بیان کنیم که بدون شک از شنیدن بسیاری از آن ها متعجب خواهید شد. با وجود اینکه سالیان زیادی از کشف قاره جنوب نمی گذرد اما تاریخچه بسیار جذاب و هیجان انگیزی دارد و به همین خاطر افراد زیادی سعی کردند تا بتوانند خود را به قطب جنوب برسانند که البته با شکست هایی مواجه شدند و حتی جانشان را به خطر انداختند. امروزه نیز چندین گروه تحقیقاتی در این قاره مستقر شده اند و توانسته اند اطلاعات و حقایق جذابی را به دست آورند. در سال ۲۰۱۳ میلادی تصور می شد که سردترین دمای ثبت شده کره زمین با منفی ۱۳۵ فارنهایت مربوط به قطب جنوب است و با این حال در سال جاری و با انجام مطالعات جدید مشخص شد که سردترین دمای کره زمین می تواند منفی ۱۴۴ درجه فارنهایت باشد. توجه داشته باشید که این دما در قطب جنوب و در طول یک شب زمستانی به دست آمد و به همین خاطر دانشمندان بر این باورند که دمای منفی ۹۸ درجه سانتی گراد سردترین دمای ممکن روی سطح زمین است.

آگاهی از دانستنی های قطب جنوب

نقاطی در این قاره وجود دارند که دو میلیون سال بدون بارش برف یا باران بوده اند:

یکی از دانستنی های قطب جنوب وجود مسافتی در حدود ۴۰۰۰ کیلومتر یا تقریبا ۱ درصد مساحت آن همیشه خالی از یخ بوده اند که به نام دره های خشک یا واحه های قطبی شناخته می شوند. این طور به نظر می رسد که این زمین ها خشک ترین صحراهای کره محسوب می شوند و تخمین زده شده که دو میلیون سال بارش برف یا باران در این قسمت ها اتفاق نیافتاده است. همچنین بر اساس تحقیقی که توسط دانشمندان استرالیایی انجام شده به نظر می رسد تا پایان قرن بیست و یکم تا ۲۵ درصد این قاره گسترش پیدا کنند.

آبشار های خونین:

البته که منظور خون واقعی نیست. در واقع پنج میلیون سال پیش با افزایش سطح دریاها، قاره قطب جنوب دچار آب گرفتگی شده و یک دریاچه نمک تشکیل شده است و سپس یخچال ها روی این دریاچه شکل گرفتند. یا یخ زدن آن ها آب که در قسمت زیرین قرار داشت نمکی تر هم شد. امروزه آب دریاچه زیزین سه برابر آب دریا دارای نمک است و به همین خاطر برای یخ زدن بیش از حد نمک دارد. توجه داشته باشید آبی که از زیر یخچال تیلور روان شده حاوی مقادیر زیادی آهن می باشد که این آهن در واقع در مجاور آب و هوا زنگ زده و به رنگ قرمز از بین یخ ها جاری می گردد و پس لازم نیست نگران خون در قطب جنوب نباشید.

آبشار های خونین در قطب خونین

فرودگاه شهاب سنگ ها:

بر اساس نظر بسیاری از دانشمندان شهاب سنگ ها در نقاط مختلفی از این قاره فرود آمده اند. در قطب جنوب نیز به دلیل خشکی زیاد هوا احتمال خردگی به دلیل رطوبت بسیار پایین است و به علاوه شکل طبیعی یک قطعه سنگ در سرزمین صاف و سفید قطب هم راحت تر خواهد بود. توجه داشته باشید که باد شدید و تابش در طول زمان می تواند باعث کنار رفتن لایه های رویی شده و لایه های قدیمی را بیرون بزنند. جالب است بدانید که در طول ۴۵ سال گذشته بیش از ۲۰۰۰۰ سنگ از منابع ناشناخته در این قسمت کره زمین جمع آوری شده اند.

ذخیره ۷۰ درصد آب شیرین در قطب جنوب:

یکی از جالب ترین دانستنی ها در مورد قطب جنوب وجود حدود ۹۰ درصد یخ جهان و ۷۰ درصد آب شیرین در آن است که اگر این میزان یخ کامل ذوب گردد آب اقیانوس ها بیش از شصت متر بالاتر خواهد آمد.

وجود شهاب سنگ ها در قطب جنوب

ضخامت ۱.۶ کیلومتری یخ در قطب جنوب:

تقریبا تمامی این قاره با یخ ضخیم پوشیده شده که البته ضخامت آن در مناطق مختلف متفاوت می باشد. شرق قطب دارای درصد یخ ضخیم تری می باشد و به طور متوسط ضخامت یخ در این قاره ۱.۶ کیلومتر است که در برخی از نقاط به ۴.۸ کیلومتر هم می رسد.

منطقه ای بدون ساعت:

جالب است بدانید که این منطقه به صورت رسمی به مناطق زمانی تقسیم نشده اند و اگرچه برخی از ایستگاه های تحقیقاتی از منطقه زمانی یا ساعت کشور های نزدیک یا امثال این روش ها برای تعیین زمان استفاده می کنند اما دلیل این نکته این است که خطوط تقسیم بندی زمانی که در قطب به هم نزدیک می شوند و در نتیجه به هم می رسند. همچنین قاعده طول روز و شب در اینجا متفاوت است.

جذابیت های قطب جنوب

بزرگترین توده یخ، بزرگ تر از جزیره جاماییکا است:

در واقع بزرگ ترین توده ثبت شده یخی توده B_15 بوده که حدود ۱۱۰۰۰ کیلومتر مربع مساحت داشت. این یعنی بزرگ تر از کل جزیره جاماییکا. توجه داشته باشید که در سال ۲۰۰۰ این توده به صفحات مختلف شکسته شد و این صفحات شروع به حرکت به سمت دریا کردند.

قدیمی ترین اسپرم در میان یخ های جنوب:

بهتر است بدانید که در سال ۲۰۱۵ دانشمندان سوئدی یک پیله فسیل شده در قطب پیدا کردند که حاوی قدیمی ترین اسپرم دنیا مربوط به ۵۰ میلیون سال پیش بود. اسپرم این موجود دارای عمری بسیار کوتاه می باشد که به سختی هم یافت می شده البته که در شرایط خاص قطبی برای میلیون ها سال در میان پیله حفظ شده بودند.

دو شهر مسکونی در قطب جنوب:

یکی از دانستنی های قطب جنوب وجود شهرک بزرگ تر در قاره قطب جنوب شهر ستاره ها یا ویلا لاس استرلاس می باشد که در سال ۱۹۸۴ توسط پینوشه ایجاد شد تا حضور شیلی در منطقه را تثبیت نماید. امروزه نیز این شهرک به یک مرکز تحقیقاتی تبدیل شده و یک مدرسه، بیمارستان، ایستگاه پست و مهمان پذیر دارد. شهرک دیگر نیز که با نام اسپرانزا شناخته می شود مرکز تحقیقاتی متعلق به آرژانتین می باشد که حدود ۵۵ ساکن در فصل زمستان یعنی شامل ده خانواده و ۲ معلم مدرسه می باشد.

منحصر به فرد بودن قطب جنوب

۳۳ دریاچه در قسمت زیرین یخ ها:

تا امروز بیش از سیصد دریاچه در قسمت زیرین یخ های قطبی شناسایی شده اند که به دلیل گرمای زمین و فشار این دریاچه ها یخ نمی زنند و برخی از آن ها به یکدیگر متصل هستند و تبادل انجام می دهند. برخی از دانشمندان اعتقاد دارند که این دریاچه ها می توانند زیستگاه میکرو ارگانیسم های ناشناخته باشند.

آتشفشان های فعال:

مونت اربوس یکی از معدود آتشفشان های دائما فعال کره زمین و جنوبی ترین آن ها است. دما دریاچه لاوای آن به ۹۲۷ درجه سانتی گراد می رسد و احتمالا کیلومتر ها عمق دارد و از آنجایی که کوه دائما در حال جوشیدن است گاز و صخره های ذوب شده از آن بیرون می آید.

تنها منطقه بدون خزنده و مار:

با وجود اینکه بسیاری از جانوران مانند وال، پنگوئن و پرنده ها در این نقطه زندگی می کنند اما مشهورترین پرنده ها در این قطب جنوب پنگوئن ها هستند. در واقع بیش از ۱۷ گونه از این جانداران وجود دارد که دو نوع آن ساکنان دائمی قطب هستند. بقیه انواع نیز در مناطقی مانند شبه جزیره قطبی زندگی می کنند که شرایط به سختی سرزمین اصلی نخواهد بود.

آتشفشان های رایج در قطب جنوب

همچنین در ادامه پیشنهاد می شود که با کلیک بر روی لینک های مقابل با راز های قطب شمال و همچنین سایر راز های قطب جنوب نیز آشنا شوید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.