دسته ها
شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹

قرص اکسی کدون و آنچه قبل از مصرف این دارو باید بدانید

 • سحر هودانلویی
 • ۸ آبان ۱۳۹۹
 • ۰

اکسی کدون از دیگر قرص های دارای ترکیبات مواد مخدر است که در طولانی مدت، سبب ابتلای فرد به اعتیاد می شود. جهت آشنایی بیشتر با قرص اکسی کدون با ما در ادامه مطلب همراه شوید.

قرص اکسی کدون از دیگر مواد مخدر نیمه صنعتی است که از ماده فعال اکسی کانتین به درون محتوای خود پیروی می کند. این دارو به طور کلی با نام تجاری فاروکسی تولید و به بازار عرضه می شود که اغلب پزشکان برای تسکین درد و کاهش آن تجویز می کنند. همچنین مصارف درمانی این دارو را می توان در رفع بسیاری از التهابات معرفی کرد.

همان طور که در بخش های دیگری از مجله آرگا در بخش اطلاعات دارویی با ما همراه بوده اید و قرص لیبراکیم و قرص آملودیپین  را به خوبی شناسایی کرده اید؛ ادامه مطلب را جهت آشنایی با قرص اکسی کدون ما را همراهی کنید.

تداخلات دارویی با قرص اکسی کدون

قرص اکسی کدون

گفتنی است که این قرص نیز به مانند دیگر مواد مخدر صنعتی همانند هروئین و مورفین به شمار می آید که ماده اصلی آن خشخاش است. این قرص احساس خوشی بسیاری را برای فرد ایجاد می کند که در نهایت به نئشگی منجر می شود که گاها افراد مصرف کننده از آن هیچ اطلاعی ندارند و طبعا به علت تجویز پزشک مربوطه مصرف می کنند. طبیعی است که نسبت به مصرف آن میل و رغبت بسیاری داشته باشید، چرا که به علت ترکیب مواد مخدر می تواند در پی مدت به اعتیاد منجر شود. از این رو پس از درمان بیماری مربوطه، باید به کلینیک های ترک اعتیاد مراجعه کنید تا در این شرایط بیش از این آزار نبینید.

 • نحوه مصرف:

گفتنی است که به طور اغلب این دارو را به صورت شیاف و یا قرص خوراکی مصرف می کنند که طریقه آن را پزشک مربوطه با توجه به بررسی علائم و نشانه های بیماری شما اعلام می کند.

 • حساسیت دارویی:

گفتنی است که تا به کنون حساسیت و یا آلرژی خاصی نسبت به مصرف این دارو گزارش نشده است.

 • مصرف قرص در دوران شیردهی و بارداری به چه صورت است؟

تا به کنون تحقیق و یا مطالعه خاصی بر روی تاثیرات مصرف این قرص برای خانم های باردار انجام نشده است.

همچنین در صورتی دیگر خانم های شیرده باید از مصرف اکسی کدون در این دوران بپرهیزند، چرا که شاخص خطری بالایی برای سلامتی نوزاد در نظر گرفته شده است. از این رو توصیه می شود که در صورت مصرف، آن را به سرعت قطع کرده و سپس دارویی مناسب و تاثیر گذار به مانند اکسی کدون برای خود جایگزین کنید.

نکاتی که در مصرف قرص اکسی کدون باید در نظر داشته باشید

 • دز دارویی برای محدوده سنی های سالمند و کودک چگونه است؟

سالمندان باید این دارو با با احتیاط و در صورت تجویز توسط پزشک مصرف نمایند که در این صورت مقدار مصرف آن نیز مشخص شده است.

طبق مطالعات انجام شده بر تاثیرات این دارو، برای کودکان خطر خاصی به شمار نیامده است، اما ایمنی و سلامت آن نیز برای این محدوده سنی تایید نشده است.

نکاتی که در مصرف این قرص باید در نظر داشته باشید

 1. مصرف این قرص در دو حالت سیری و گرسنگی امکان پذیر است.
 2. اگر پس از مصرف آن به حالت تهوع دچار شدید، باید تا یکی دو ساعت پس از آن به حالت دراز کشیده قرار بگیرید و از تکان دادن سر نیز اجتناب کنید.
 3. در حین مصرف به هیچ وجه از گریپ فروت و یا آبمیوه استفاده نکنید. گفتنی است که مصرف هر قرصی به همراه گریپ فروت، می تواند عوارض دارویی آن را افزایش دهد.
 4. در صورت استفاده از اکسی کدون به صورت مایع نباید از قاشق آشپزخانه به اندازه گیری مقدار آن بپردازید؛ بلکه بهترین روش اندازه گیری آن، استفاده از سرنگ دارویی و یا قاشق های اندازه گیری دارو است.
 5. مقدار مصرف این دارو را با توجه به توصیه پزشکان میل نمایید؛ توجه داشته باشید که به هیچ وجه نباید دز دارویی آن را به صورت خودسرانه افزایش و یا کاهش دهید.
 6. به طور معمول بسیاری از دارو های مسکن برای زمانی تاثیر گذار هستند که نشانه های ابتدایی درد در فرد ظاهر شده باشد. هر چه بیماری حاد تر شده باشد، گفتنی است که به همین میزان نیز مقدار تاثیر گذاری آن کاهش می یابد.
 7. اگر در طی طولانی مدت به مصرف این قرص پرداخته اید، نباید به طور ناگهانی آن را قطع کنید. چرا که این کار به موجب بروز درد و التهاباتی شدید تر است که در نهایت به اختلال رفتاری و روانی، آبریزش بینی، اسهال، تعریق بیش از حد و درد عضلات منجر می شود.

قرص اکسی کدون چیست؟

 • توصیه های دارویی:

 1. اگر در طی درمان مقدار بسیاری از آن را مصرف کرده باشید، طبیعی است که در طی مدت تاثیر آن در بدن نیز کاهش یابد و بسیاری از عملکرد های بدن در مقابل تاثیرات آن مقاومت کنند. از این رو پس از زمان مشخص شده توسط پزشک مقدار مصرف آن افزایش می یابد.
 2. اگر در گذشته سابقه حساسیت به مصرف این قرص را داشته اید، به هیچ وجه نباید برای دو مرتبه آن را امتحان کنید.
 3. اگر به مشکلاتی همانند تشنج، آسم، تومور مغزی، گرفتگی مزمن روده، التهابات کلیوی و کبد، افسردگی، اختلالات ذهنی، سابقه اعتیاد به الکل و مواد مخدر در اعضای خانواده، بیماری های روده و معده، پروستات، بیماری کیسه صفرا و لوزوالمعده مبتلا هستید، باید آن را با پزشک در میان بگذارید.
 4. در صوت مصرف قرص اکسی کدون از مصرف مشروبات الکلی بپرهیزید، چرا که عوارض جانبی آن را به مراتب افزایش می دهد.
 5. این قرص مسبب از دست دادن تعادل و هوشیاری می شود که از این رو پیشنهاد می کنیم قبل از اقدام به انجام کار های مستلزم هوشیاری بالا از مصرف آن بپرهیزید. گفتنی است که این اعمال شامل رانندگی و انجام کار با ابزار و ماشین آلات می باشد.
 6. قبل از انجام هر گونه عمل جراحی، پزشک خود را از این موضوع مطلع نمایید.
 7. مقدار مصرف این دارو برای سالمندان بسیار کمتر از حد مشخص شده برای بزرگسالان است.
 8. توصیه می شود که از مصرف اکسی کدون در دوران بارداری و شیر دهی بپرهیزید، چرا که تاثیرات منفی برای سلامتی نوزاد و جنین در پی خواهد داشت.
 • پیشنهاداتی که باید در نظر داشته باشید

 1. خانم های شیر ده در رابطه با مصرف این قرص باید با پزشک خود مشورت داشته باشند، چرا که انتقال ترکیبات این قرص از شیر به نوزاد سبب بی قراری، ایجاد اختلال در خواب و تنگی نفس او می شود.
 2. تداخل دارویی در قرص هایی به مانند دارو های ضد قارچ، کدئین، هیدروکدون، آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم، سینیزین، دیفن هیدرامین، کاریزوپودول، ریفامایسین، دارو های درمان تشنج، میفاپریستون، آنتی بیوتیک، قرص های HIV وجود دارد که از این رو باید آن را با پزشک خود در میان بگذارید.
 3. هنگامی که علاوه بر این قرص ها از دارو و مکمل های گیاهی نیز استفاده می کنید، باید موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. چرا که امکان دارد از تاثیر اکسی کدون بر عملکرد های بدن شما بکاهد.
 4. نشانه های رفتاری که تماما آلرژیکی هستند به مانند بثورات پوستی، کهیر، تنگی نفس، تورم گلو و زبان و صورت، سر گیجه می توانند از عواقب مصرف قرص اکسی کدون به شمار آیند که از این رو باید هر چه سریع تر با فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

معرفی قرص اکسی کدون

عواقبی که اکسی کدون در پی دارد

نشانه های گفته شده در ادامه طلب از عوارض دارویی به شمار می آیند.

 1. سرگیجه
 2. یبوست
 3. حالت تهوع و استفراغ
 4. خواب آلودگی شدید

گفتنی است که این عواقب کوتاه مدت هستند و در صورت عدم رفع باید به پزشک مراجعه کنید.

برای پیشگیری از یبوست می توانید خوراکی های فیبر دار را در وعده های غذایی خود بگنجانید. همچنین در صورت ابتلا به سرگیجه نیز می توانید به هنگام برخاست و نشست از احتیاط بیشتری برخوردار شوید.

قابل به ذکر است که علائم گفته شده در ادامه مطلب نیز خطرناک هستند و در صورت مشاهده بدون فوت وقت باید به پزشک مراجعه کنید.

 1. تنگی نفس در خواب
 2. اختلالات ذهنی
 3. نوسانات خلقی
 4. درد معده
 5. ایجاد مشکل در نحوه ادرار
 6. کم شدن اشتها و میل به غذا
 7. خستگی بیش از حد
 8. کم شدن وزن
 9. غش
 10. تشنج
 11. اختلال در نحوه بیدار شدن
 12. نفس کشیدن به صورت آهسته

عواقب دارویی قرص اکسی کدون

 • تداخلات دارویی به چه صورت است؟

گفتنی است که اکسی کدون با موارد گفته شده در ادامه مطلب در تداخل است.

 1. آنتی بیوتیک ها
 2. قرص های ضد قارچ
 3. قرص های مربوط به عملکرد های قلب و فشار خون
 4. قرص های درمان بیماری ایدز
 5. قرص های حاوی دیگر مواد مخدر به منظور کاهش درد
 6. دارو هایی مرتبط با درمان سرفه
 7. دارو هایی که در هوشیاری فرد تاثیر گذار می باشند و در ادامه نیز به کاهش تنفس منجر می شوند
 8. قرص های تاثیر گذار به روی سرو تونین خون

گفتنی است که برای پیشگیری از بروز مشکل، خوب است که لیستی از قرص های مورد استفاده خود را در اختیار پزشک مربوطه قرار دهید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.