دسته ها
دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰

برف کوری چیست و چطور می توانیم با آن مقابله کنیم؟

 • مریم صبوری
 • ۲۶ مهر ۱۳۹۹
 • ۰

برای پاسخ به سوال برف کوری چیست ؟ می توان گفت نوری که از برف منعکس می شود و حاوی اشعه و سطوح مضر ماوراء بنفش هستند که منجر به سوخته شدن قرنیه چشم می شود را نورزدگی می گویند. در ادامه مطالب همراه مجله آرگا باشید تا اطلاعات بیشتری کسب نمایید.

کسانی که اغلب در معرض یخ یا برف در ارتفاعات و نواحی قطبی قرار دارند و بدون عینک می باشند دچار یکسری نشانه ها می شوند که به آن برف کوری گفته می شود. فرد دچار علائمی مانند: تورم پلک ها و درد و قرمزی چشم ها و کم شدن بینایی و ترس از نور و اجسام خارجی می شود. حتی اگر به مدت یک ربع فرد بدون عینک در محیط و ارتفاعاتی قرار بگیرد که برف تازه باریده امکان مبتلا شدن به این عارضه می باشد. کم شدن بینایی در برف کوری به صورت موقتی می باشد که کم کم فرد دچار کوری دائم شده که نشانه های چشمی اش تا یک روز بعد بهبود می یابد.

برف کوری به خاطر صعود برف پیما

همه چیز درباره بیماری برف کوری

برف کوری چیست آیا تا به اکنون اسم آن را شنیده اید؟ این عارضه مشکلاتی را برای شخص ایجاد می کند که باید بدانید چگونه از پس آن بربیاید. برف کوری مشکلی می باشد که بهتر است همه افراد درباره آن اطلاعاتی کسب نمایند تا در شرایط به آن عکس العملی کاربردی نشان دهند. اختلال برف کوری به بینایی و چشم شخص آسیب می رساند که بیشتر برای افرادی که در ارتفاعات به سر می برند مثل: کوهنوردان رخ می دهد. برف تازه باریده شده تا ۸۵% دارای اشعه ماوراء بنفش بوده که علائم آن تا دوازده ساعت بع بروز می دهد. بهترین توصیه استفاده از عینک است که باید در هوای ابری هم زده شود تا امواج ماوراء بنفشی که از ابر عبور می نماید اختلالاتی ایجاد نکند.

درمان برف کوری چگونه است؟

 • بلیط کیش
 • قاصدک 24

نور زدگی یا برف کوری چیست ؟

برای پاسخ به سوال برف کوری چیست باید گفت فوتوکراتیت نوعی بیماری دردناک بوده که مختص چشم است و در تابش نور های اشعه ماوراء بنفش خورشید به سطح یخ و برف با انعکاس به چشم ما ایجاد می شود. خیلی ها نام این اختلال را نور زدگی می نامند که بروز مشکل آن به خاطر سوختگی قرنیه چشم در برخورد تابش های خورشید بر روی یخ و برف است که موجب این بیماری شده تا در قرنیه چشم سوختگی ایجاد شود و تاول هایی دردناک شکل بگیرد. در صورتی که این مشکل شدید تر شود فرد دچار کوری دائمی خواهد شد. با این تصور که برای درمان و ترمیم قرنیه ساخت بیومارکر ها را برای درمان مشکل چشم در مواجه با برف زدگی پیشنهاد کنید. ولی باید گفت با توجه به داشتن هزینه بالای آن ممکن است گزینه خوبی نباشد که ما در این جا راه های پیشگیری از نورزدگی را توصیه می کنیم با مجله آرگا همراه باشید.

برف کوری چیست ؟

علائم بروز فوتوکراتیت

یکی از اصلی ترین عامل بروز این مشکل به خاطر استفاده نکردن از عینک های آفتابی و یا استفاده از عینک های غیر استاندارد است که موجب علایم برف کوری و ضرر به ناحیه محتمه چشم و قرنیه با در ارتباط مستقیم با برف و اشعه تابشی مضر خورشید می شود. با اشاره به تاثیر عینک آفتابی در جلوگیری از نورزدگی باید به نوع عینک هایی که نور مرئی را از خود تا ۵ الی ۱۰% عبور می دهند توجه کرد. که تمامی امواج ماورا بنفش را از خود عبور داده و دارای عدسی بزرگ هستند. بیشترین علائم آن می تواند درد و سوزش شدید چشم و اختلال در بینایی باشد که موجب کاهش بینایی در شخص شده و این نشانه تا ۱۸ الی ۲۴ ساعت بعد ادامه دارد.

عوامل برف کوری چیست

از دیگر علائم آن می توان به نشانه های زیر اشاره کرد؛

 1. تورم و قرمزی پلک ها
 2. آب آمدن از چشم
 3. حساسیت شدید به نور درخشان
 4. کم شدن بینایی موقتی بر اثر بسته شدن چشم ها به خاطر تورم زیاد
 5. قرمزی داخلی چشم ها
 6. هنگام پلک زدن و نگاه کردن دیدن گاهی هاله های نور
 7. سوزش چشم ها و بسته شدن آن ها

علائم برف کوری

روش های پیشگیری و درمان برف کوری

برای جلوگیری از عارضه فتوکراتیت یا نورزدگی که بیشتر برای صخره نوردان و کوهنوردان دچار مشکل می شود خوشبختانه راه هایی وجود دارد. استفاده از عینک های آفتابی استاندارد و مخصوص برای کوهستان به خاطر بارش برف در ارتفاع های بلند که بیشتر قدرت اشعه ماورائی بنفش خورشید تابش دارد و ماندگاری و اثر زیادی را برجا می گذارد. به همراه داشتن عینک های آفتابی در برابر برخورد های انعکاس این نور ها به چشم محافظت کرده که به طور چشمگیری از خطر کمتری فرد را مواجه با این مشکل می سازد. همینطور راه دیگری که توصیه می شود استفاده از کلاه لبه دار که همانند کلاه های آفتابی سایه بان است مخصوص سایر افراد نه تنها برف پیمایان و کوه نوردان بلکه برای جلوگیری از این عارضه در هنگام بارش برف در فصول سرد لازم و ضروری است.

علل برف کوری چیست

راه کاری که برای درمان توصیه می شود دور ماندن از محل تابش نور و اشعه، مرطوب نگه داشتن چشم ها و بستن چشم برای ممانعت از ورود نور با استفاده از باند یا گاز و چشم بند که برای درمان کامل باید ۴۸ تا ۷۲ ساعت صبر کنید. همچنین با خروج لنزها تماسی از چشم و جلوگیری از لمس و مالش چشم ها و قرار گرفتن در اتاقی تاریک می توانید با کمک کمپرس آب سرد و مرطوب و یا استفاده از قطره چشمی بی حسی تجویز شده توسط پزشک آنتی بیوتیک و مسکن و آنتی بیوتیک و استامینوفن در جهت کم شدن درد این عارضه را کمتر نمایید.

نورزدگی یا برف کوری چیست

نکته آخر:

 • توصیه مهمی که در این جا می شود اگر قصد سفر به مناطق قطبی و کوهستانی را دارید برای کمتر آسیب رسیدن به چشم ها باید همراه خود عینک آفتابی استاندارد و کلاه لبه دار داشته باشید.
 • به همراه داشتن قطره و پماد چشمی در صورت بروز برای درمان الزامی است.
 • افرادی که سابقه پیوند قرنیه چشم دارند بیشتر دچار نورزدگی خواهند شد که همینطور کسانی که از لنز طبی استفاده می کنند باید در حین این سفر از لنز یووی مناسب مختص این کار استفاده نمایند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.