دسته ها
سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹

تاریخچه لباس و بررسی پوشش انسان ها از عهد باستان تا کنون

  • مریم صبوری
  • ۱۳ شهریور ۱۳۹۹
  • ۰

تاریخچه لباس از بافت پارچه در ایران آغاز شد که در دوران صفویان با صادرات ابریشم ایرانی کیفیتی چندین برابر در سرتاسر دنیا داشت. که شکوه عظمت صنعت پارچه بافی ایرانی در کلیساهای اروپایی نگه داری و محافظت می شود.

اگر بخواهیم نگاهی عمیق به تاریخ پوشاک و آن چه برای پوشانیدن بدن استفاده می شود داشته باشیم باید گفت به زمان انسان های چهار هزار سال گذشته برمی گردد. که این افراد نئاندرتال ها بودند آن ها در ابتدا پوششی داشتند که می توانست بدن آدمیان نئاندرتال ها را از سرما و گرما شدید پوشش دهد. موی بدن شان بوده است که این تاریخ از نخستین پوشش دهنده ها می باشد و در زمانی که نسل انسان های اولیه جای خود را به گونه مختلفی از آدمیان دیگر داد این گونه بود که درک و عقل انسان ها تکامل یافت و جامعه پذیرتر شدند. با بکارگیری وسایلی دیگر مثل: شاخ و برگ درختان و علف و استخوان و پوست و خز حیوانات و حصیر های پارچه ایی کم کم به تکامل رسیدند. طبق برآورد انسان شناسان گفته می شود بین صد هزار تا پانصد هزار سال قبل اولین لباس ها پوشیده شد. که بر همین آمار سی هزار سال قبل سوزن به عنوان وسیله ایی برای گره زدن لباس ها به کار رفت و نخستین بار در همان سال ها موجب دوخته شدن لباس گردید.

نگاهی به تاریخچه لباس

تجزیه و تحلیل گذشته پوشاک تا به امروز

لباس وظیفه پوشانندگی بدن و حفاظت از عوامل و خطرات احتمالی بیرونی را دارد که در برابر بارش برف و باران و هوای سرد و گرم و از نور شدید آفتاب همچنین در مقابل آسیب رسانی به مواد شیمیایی خطرناک و حشرات که ممکن است بدن انسان را زخمی کند بپوشاند و محافظت نماید. از ویژگی های منحصر به فرد لباس می توان در جهت وسایل حفاظتی و پوشاک علمی نوین که هر روزه در حال طراحی های مختلفی است سخن گفت. به عنوان مثال: لباس های زرهی و شنا؛ غواصی، مایو، لباس های چرمی و لباس های محافظ موتور سواران و فضانوردان و محافظ در مقابل نیش زنبور اشاره کرد. یکی دیگر از محاسن لباس ابزاری است برای حفظ حجاب و حیا که در طول تاریخ و جوامع های مختلف طرفداران بسیاری داشته است. پوشاک به عنوان یک هنجار فرهنگی در نقاط مختلف و مکان های عمومی و پررفت و آمد اگر پوشیده نشود یک غیر قابل قبول هنجار شکنی محسوب می شود.

تاریخچه لباس جهان

درباره تاریخچه لباس انسان ها چه می دانید؟

تاریخچه لباس از زمان های بسیار دور که به دوران عهد باستان می رسد برمی گردد. در آن زمان اکثر مردم لباس های بسیار گشادی بر تن داشتند که افراد بی بضاعت با پوشاکی ساده تر و بدون هیچ نقش و نگاری ولی افراد ثروتمند با لباس های ابریشمی و حریر و دوخت های زیبا ربوط به شرق استفاده می کردند. یکی از نماد های مد در آن زمان ملکه الیزابت اول بود که در هنگام مرگش بالغ بر ۳ هزار دست لباس در کمد شخصی اش داشت. در رابطه با تاریخ پوشاک ایرانیان می توان گفت به ده هزار سال قبل بازمی گردد که دارای تمدنی بی نظیر بودند. خیلی از دستاورد های بشریت در این تمدن ریشه دوانده بود. از اولین وسیله ریسندگی می توان به ابزاری که در غار کمربند واقع در بهشهر می باشد مربوط به هفت سال پیش از میلاد مسیح نام برد. همینطور در شهر شوش باستان که از قدیمی ترین بخش های ایران واقع در خوزستان است پیدایش سوزن های سوراخ دار را بیان کرد. بهتر است بدانید با این که اسکندر مقدونی به ایرانیان حمله کرد و آن را اشغال و محاصره کرد همیشه لباس های ایرانی به تن داشت. همین دوران ایران زبان زد در عرصه دستاورد پوشاک شد که نوآوری های بسیاری در این زمینه شکل گرفت که در ادامه به هر کدام اشاره می کنیم به مجله آرگا همراه باشید.

طراحی لباس و مد

  • پوشاک مبارزان و شوالیه ها

در هنگام جنگ در زمان اشکانیان و ساسانیان شوالیه ها بر تن خود و اسب هایشان زره پوش می کردند. که نمونه بارز آن در تاق بستان کرمانشاه سربازان زره پوش جنگی سوار بر اسب های زره پوش در سنگ کنده کاری و نقش بسته شده که با دیدن این منظره به یاد شوالیه های اروپایی می افتیم. در واقع تاریخچه لباس مبارزان ایرانی الگو و نمونه بارز شوالیه های اروپایی قرار می گرفت.

درباره گذشته پوشاک چه می دانید؟

  • کت و شلوار

اولین کسانی که کت و شلوار می پوشیدند ایرانیان بودند که کت های آستین دار و شلوار رسمی داشتند. در تاریخچه لباس برخی دیگر از فرهنگ ها می توان به مثل: رومی، آشوری، بابلی و یونانی ها شلوار نمی پوشیدند و مردم ایرانی را به خاطر داشتن شلوار های رنگی به تمسخر می گرفتند. در ایران شلواری دیر برای سوارکاری ساخته شده بودند که از جنس چرم تنگ و چسبان بود. در اصل شلوار (شروال) نامیده میشد که عرب ها نام آن را شروال و به جمع آن سراویل می گویند. در کردی و ترکی شروال خوانده می شود که به زبان لاتین سارابارا و در زبان جاری شلواری و به انگلیسی پاجاما که به معنای پای جامعه می باشد از فارسی قدیم گرفته شده است.

از گذشته تاریخچه لباس به الان

  • پوشش و حجاب زنان

بانوان ایرانی از قدیم به پاکدامنی و زنان پوشیده ملقب بودند که با چادر یا هر لباس دیگری تن و مو های خود را محافظت می کردند. در اولین لباس هایی بود که مو و تنه بالایی را در برمی گرفت و خود را از نامحرمان می پوشاندند. در کشور فرانسه موزه ی لوور مهر سنگی از دوران هخامنشی وجود دارد که یک شاهزاده ایرانی به همراه خدمتکارانش دیده می شود که شاهزاده چادر به سر دارد و ندیمه هایش سرپوش انداخته اند. همینطور در ارگیلی ترکیه طرحی بر روی سنگی نقش دارد که زن ایرانی را با پوششی چادری سوار بر اسب نشان می دهد. که جتی سرپوش های پارچه ایی در زمان هخامنشی از زیر برف های پازریک روسیه به چشم می خورد که تمامی مکان های نامبرده در گذشته قسمتی از بخش پهناور پارس بوده اند.

پیدایش تاریخچه لباس

  • لباس ورزشی

یکی از تاریخچه های دیگر لباس مخصوص به پوشاک های ورزشی می باشد که نخستین بار ایرانیان آن را به تن داشتند. ورزش باستانی چوگان که مورد علاقه ایرانیان بود در آن نوهی پوشش لباسی نیم آستین به همراه شلوار چسبان وجود داشت که هنگام بازی راحت باشند. جنس این لباسها را نوعی تعیین کرده بودند که خیلی کم عرق کند که آن را انگلیسی ها و هندوستانی ها به اروپا و بعد به آمریکا بردند که بسیار کاربرد داشت و هم اکنون به تی شرت های امروزی معروف است.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.