دسته ها
سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹

آشنایی با نظریه تکامل و بررسی حقایق آن

  • شقایق ایران دوست
  • ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
  • ۰

اجداد انسان ها و میمون ها ماهی ها هستند و می توان گفت که میمون ها جزئی از خویشاوندان نزدیک انسان ها می باشند. با ما همراه باشید تا به بررسی تئوری تکامل بپردازیم.

یکی از تصورات انسان این است که وی تکامل یافته از نسل میمون ها و شامپانزه ها می باشد که یکی از تصورات غلط می باشد زیرا شواهد نشان می دهند که ما تکامل یافته از ماهی ها هستیم و میمون ها می توانند جزء خویشاوندان ما باشند که حدودا ۹۸ درصد از ژنتیک ما را دارند.

اجداد انسان ها ماهی ها می باشند.

بررسی نظریه تکامل

نظریه تکامل یکی از تئوری هایی می باشد که به همراه تئوری انتخاب طبیعی برای بار اول توسط داروین در کتاب منشأ انواع نوشته شده است. این کتاب مربوط به سال ۱۸۵۹ می باشد  و درباره تکامل بیان می کند که فرآیندی است که ارگانیسم ها به مرور زمان به دلایلی مانند تغییر صفات ارثی جسمی یا رفتاری تغییر می کند. این تغییر ها در جهت سازگاری با محیط رخ می دهد و موجب زنده ماندن جانداران  و زاد و ولد بیش تر آن ها می شود. اگر بخواهیم این تئوری را به زبان ساده بیان کنیم می توانیم بگوییم که با گذشت زمان گونه های قدیمی جانداران برای این که بتوانند زنده بمانند تغییر شکل می دهند. این تغیرات باعث ایجاد گونه های جدید جانداران می شود و می توان گفت منشأ هر موجود جدید از موجودات قبلی است. با توجه به یافته های جدید می توان گفت منشأ تمام جانوران و انسان ها یک تک سلولی می باشد زیرا اولین جانوری که چهار میلیارد سال پیش بر روی زمین آمد تک سلولی بود. باید بدانید که این تئوری یکی از معتبر ترین تئوری هایی می باشد که توسط داروین مطرح شد و توسط دانشمندان دیگر به اثبات رسید. اثبات این تئوری علوم مختلفی از جمله زیست و فیزیک و…. را در بر می گیرد.

انتخاب طبیعی یکی از نظریه های داروین

جنگ با جهالت

داروین یکی از دانشمندانی بود که ۵ سال سفر کرد تا بتواند گونه های مختلف جانوری را بررسی کند. داروین گونه های بسیار زیادی از جانوران را دسته بندی کرد و در انتها به یک سوال بسیار مهم رسید و این سوال این است که چرا جانوران متنوع اند؟ او برای پاسخ به این سوال مطالعات بسیار زیادی انجام داد و سر انجام متوجه شد که یکی از بزرگ ترین دلایل تنوع در جانوران روی زمین تکامل به همراه انتخاب طبیعی است. انتخاب طبیعی بدان معنا می باشد که جانوران تغییراتی نمی کنند و آن هایی توسط طبیعت انتخاب می شوند که می توانند سازگاری بیش تری داشته باشند. این سازگاری بیش تر سبب می شود که جانوران سازگار بتوانند بیش تر زاد و ولد کنند و نسل خود را افزایش دهند. سازگاری موجودات در جهتی رخ می دهد که آن ها بتوانند شرایط بسیار سخت را تحمل کنند زیرا منابع برای حیاط محدود می باشد و افرادی که صفات خوب و سازگار دارند انتخاب می شوند و می توانند نسل خود را گسترش بدهند. تکامل واژه ای می باشد که به شما یاد آوری می کند چگونه یک تک سلولی تبدیل به دایناسور و میمون و انسان می شود. اما باید بدانید که داروین تنها دانشمندی نبود که روی این تئوری کار  می کرد. داروین یکی از منشأ نهنگ ها را خرس ها می دانست و این موضوع را در چاپ اول کتاب خود مطرح کرد ولی بازخورد مناسبی دریافت نکرد. امروزه دانشمندان معتقد اند که حرف های داروین تا حدود بسیار زیادی درست بوده است ولی او از مثال مناسبی برای این کار استفاده نکرده بود و بهتر بود از گاو به جای خرس استفاده می کرد. آخرین اجداد نهنگ ها سینونیکس ها هستند که نوعی کفتار اند. باید بدانید که تکامل ها سال های بسیار زیادی طول می کشد و به همین راحتی نمی توانید شاهد تکامل باشید.

داروین و تکامل نهنگ ها

انتخاب طبیعی و تئوری تکامل

باید بدانید که انتخاب طبیعی نقش بسیار زیادی در نظریه تکامل دارد و برای درک بهتر این تئوری لازم است درباره انتخاب طبیعی اطلاعاتی داشته باشید. انتخاب طبیعی می تواند یک گونه را تغییر دهد و و طی چند نسل جمعیت و رنگ و شکل گونه ها تغییر می کند. اما این تمام ماجرا نیست و انتخاب طبیعی می تواند گونه هایی را کاملا از بین ببرد و گونه های جدید ایجاد کند. اما باید بدانید که برخی از این انتخابات طبیعی با تغیرات تصادفی ژنتیکی همراه می شدند.

داروین و لامارک و والاس

داروین و لامارک و والاس  سه دانشمندی بودند که بر این دو تئوری مهم کار کردند و نظریه تکامل را توسعه دادند. اگر چه این افراد درباره برخی از جزئیات اشتباهاتی هم داشتند ولی تقریبا اولین افرادی بودند که به این تئوری ها دست پیدا کردند و آن را به اثبات رساندند.

توهمات داروین

برخی از افراد بیان می کنند که کسی در گذشته نبوده است تا بتواند شاهد این تغییرات باشد بنابراین می توان گفت که داروین دچار توهم شده است. اما این افراد به اشتباهات خود پی بردند. زمانی آن ها اشتباهات خود را فهمیدند که با پیشرفت تکنولوژی، DNA کشف شد و حرف های داروین به اثبات کامل رسید و نظریه تکامل ثبت شد. تنها واقعیتی که وجود دارد این است که در آن زمان داروین چیزی از DNA و ژنتیک نمی دانست و فقط به بررسی الگو های جانوران پرداخت. امروزه با پیشرفت علم و دانش نظریه داروین به نظریه تکامل مدرن مشهور می باشد. 

نظریه تکامل

اشتباهات رایج

شاید سوالی برای شما هم ایجاد شود که چرا میمون ها انسان نشدند؟ باید بدانید که نسل انسان ها از میمون ها نیست و ما از میمون ها تکامل نیافته ایم. نسلی که ما از آن تکامل پیدا کردیم ماهی ها می باشند. میمون ها فقط جزئی از خویشاوندان ما هستند و می توان گفت با توجه به ژنتیک آن ها، میمون ها پسر عمو های ما هستند. به بیان دیگر می توان گفت نسل مشترکی که ما و میمون ها از آن تکامل پیدا کرده ایم ماهی ها هستند که هر کدام شاخه های مختلفی را برای تکامل و زندگی انتخاب کردند و برخی از آن ها میمون و برخی دیگر به انسان تکامل یافتند.

در ادامه می توانید با کلیک بر روی لینک های زیر سایر مقاله های آرگا را در زمینه دانستنی های علمی و  نظریه آشوب را مطالعه کنید

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.