دسته ها
دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰

همه چیز درباره رشد و پرورش گیاه آرالیا دروغین

 • حکیمه فهیمی
 • ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
 • ۰

آرالیای دروغین یکی از گیاهان آپارتمانی منحصر به فرد می باشد که نگهداری آسانی دارد و با برگهای زیبایش جذابیت خاصی به محیط می بخشد. اگر علاقمند هستید تا از این گیاه زیبا در منزل، آپارتمان یا محیط کار بهره بگیرید با این مطلب از آرگا همراه ما باشید تا با همه چیز درباره رشد و پرورش گیاه آرالیا دروغین آشنا شوید.

اگر به پرورش و نگهداری گیاهان آپارتمانی علاقمند هستید که مراقبت ساده و راحتی داشته باشد، می توانید گیاه آرالیا دروغین را انتخاب کنید. این گیاه زیبا و جذاب نیاز نگهداری زیادی نداشته و برای آپارتمان،منزل و دفاتر کار گزینه مناسبی خواهد بود و منظره زیبایی را به محیط می بخشد.

پرورش و نگهداری گیاه آرالیا دروغین

آبیاری گیاه آرالیا دروغین

آرالیا دروغین با نام علمی Dizygotheca Elegantissima و نام انگلیسی False Aralia درختی کوچک متعلق به خانواده عشقه (ARARLIACEA) می باشد. از دیگر نام های رایج این درخت می توان به آرالیای زیبا، دیزیگتگا، Finer plant و Schefflera elegantissima اشاره کرد. برگهای آرالیا دروغین نازک با لبه های مضرس بوده و به رنگ قرمز مسی و سبز تیره هستند. این گیاه اصالتا به اسکاتلند تعلق داشته و در رویشگاه طبیعی اش تا ۱۵ متر هم می تواند رشد نماید. اما در زیستگاه های دیگر نمی تواند خیلی رشد ارتفاعی داشته باشد به این ترتیب برای نگهداری آن در آپارتمان مشکلی نخواهید داشت. با بزرگ شدن اندازه آرالیا دروغین به ۶ متر یا بیشتر شکل آن تغییر پیدا می کند و برگهای پایینی درختچه به تدریج می ریزند و برگهای دیگر بزرگ شده و طول و عرض آن ها به ترتیب به ۳۰ و ۸-۷ سانتی متر می رسد.

 • تصفیه آب خانگی آکواجوی
 • بلیط کیش

مراحل رشد گیاه آرالیا دروغین

قابل ذکر است آرالیا دروغین دارای انواع و اشکال مختلفی می باشد به نحوی که گونه های بالغ ظاهر متفاوت تری نسبت به گونه های درحال رشد دارند. این درخت به هوای پاک و تمیز نیاز دارد و از نگهداری آن در محیط های آلوده اجتناب کنید. شاخه های آرالیا دروغین بافت خاصی داشته و سبب جذابیت درخت شده است. برگهای درختچه جوان بافت بیشتری دارند و در درختان مسن تر برگها لب دار تر هستند. نگهداری و مراقبت از آرالیا دروغین ساده بوده و در ردیف گیاهان با نیاز مراقبتی کم قرار می گیرد. ناگفته نماند درخت به رطوبت بالا حساس بوده و موجب ریزش برگهای درخت می شود. در ادامه مطلب بیشتر با نیازهای مراقبتی نحوه تکثیر آرالیا دروغین آشنا می شوید.

ازدیاد آرالیا دروغین

نیازهای مراقبتی آرالیا دروغین

نور

آرالیا دروغین به محیطی روشن با نور زیاد و غیرمستقیم نیاز دارد به این ترتیب از قرار دادن آن در معرض نور مستقیم آفتاب اجتناب کنید. رشد درخت و رنگ شاخ و برگ آن به میزان نوری که از محیط دریافت می کند بستگی دارد. به نحوی که گیاهان مسن تر دارای برگهای شیک به رنگ قهوه ای می باشند. توصیه می شود گیاه را در مکانی از اتاق قرار دهید که نور آفتاب از شرق یا غرب به آن بتابد. به این ترتیب سعی کنید احتیاج نوری گیاه را برآورده سازید تا در نگهداری با مشکلی روبرو نشوید. آرالیا دروغین دوستدار مکان روشن است اما حتما لازم نیست که نور مستقیم خورشید فراهم نمایید. ناگفته نماند چنانچه آرالیا دروغین را در گلخانه نگهداری می کنید توجه داشته باشید که درخت در بهار و تابستان به نور تقریبا ملایم و در پاییز و زمستان به نور بیشتری نیاز دارد.

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

گیاه آرالیا دروغین

دما

دمای معمولی اتاق و کمی بیشتر برای رشد گیاه کافی می باشد ولی توجه داشته باشید دما از ۲۰ درجه سانتی گراد پایین تر نباشد.

رطوبت

این گیاه رطوبت دوست بوده و در فضای مرطوبی مانند حمام شاداب تر است ولی چنانچه تمایل ندارید آرالیا دروغین را در محیط مرطوب قرار دهید نیاز است برگها را به طور مرتب هر دو روز یکبار غبار پاشی کنید. غبار پاشی با آب بدون املاح و هم دمای محیط باشد که برای گیاه مشکلات برگی ایجاد نشود. البته می توانید از سنگریزه در زیر گلدان نیز برای تامین رطوبت گیاه استفاده کنید به این صورت که زیرگلدانی را پر از سنگریزه نموده و نیمی از ارتفاع سنگریزه ها را آب داخل زیر گلدانی ریخته و گلدان آرالیادروغین را روی آن قرار دهید. دقت داشته باشید که گلدان با آب درون زیرگلدانی در تماس نباشد در غیر این حالت ریشه گیاه پوسیده می شود و خفگی آن را به دنبال دارد.

مکان نگهداری آرالیا دروغین

آبیاری

برای آبیاری گیاه از آب ولرم استفاده کنید و هنگامی که چندسانت از سطح خاک خشک شد به آبیاری بپردازید. ضمنا گیاه غرقابی شدن را دوست ندارد به این ترتیب از باتلاقی نمودن خاک آن اجتناب کنید. ضمنا زهکش گلدان را همواره بررسی کنید تا آب اضافی از پای گیاه خارج شود.

 

خاک

این گیاه برای رشد به خاکی با پایه پیت نیاز دارد ولی دقت کنید که پیتها دانه درشت باشند تا زهکش خوبی ایجاد شود. آرالیا دروغین به خاک اسفنجی تمایلی ندارد و دوستدار خاک سبک است. می توانید از ترکیب پرلیت و پیت ماس بهره بگیرید.

آشنایی با آرالیا دروغین

تغذیه

آرالیا دروغین را در طول فصل رشد یک الی دو بار با کودهای مایع ضعیف که دارای تمام عناصر مورد نیاز گیاه هستند تغذیه کنید. و هرگز در فصل زمستان کوددهی نداشته باشید. چنانچه برگهای گیاه زرد شدند از کودهای منیزیمی استفاده کنید. این گیاه اندکی برای کودکان و حیوانات خانگی سمی می باشد.

آفات و بیماری ها

مهمترین آفات این گیاه کنه های عنکبوتی، شته و اشکالات غذایی هستند و دلایلی که موجب ریزش برگهای آرالیا دروغین می شود آبیاری بیش از حد، کمبود رطوبت در زمستان و نگهداری در مکان با دمای پایین تر از ۱۶ درجه سانتی گراد هستند.

مراقبت و نگهداری از آرالیا دروغین

تعویض گلدان

این گیاه سرعت رشد زیادی نداشته و به تغذیه زیادی هم احتیاج ندارد. به احتمال بالا یک سال درمیان به تعویض گلدان نیاز پیدا خواهد کرد. زمان عوض کردن گلدان آرالیا دروغین موقعی است که خاک گلدان تجزیه شده و حالتی اسفنجی پیدا کرده باشد. در این زمان بدون تقسیم بوته کردن گیاه، برای جلوگیری از آسیب به ریشه ها آن را به گلدانی با یک سایز بزرگتر و خاک تازه تر انتقال دهید.

هرس

آرالیا دروغین به هرس نیاز نداشته ولی می توانید در صورت نیاز جوانه های انتهایی را پنسمان نموده و یا گیاه را کاملا هرس نمایید تا فرم دلخواه شما را پیدا کند.

گیاه آرالیا دروغین

تکثیر

برای تکثیر گیاه می توانید از روشهای قلمه ساقه و قلمه برگ و بذر بهره بگیرید. در روش قلمه ساقه در ابتدای فصل رشد چند ساقه تقریبا جوان گیاه را توسط چاقویی تیز و استریل جدا نموده و سپس در هورمون ریشه زایی قرار دهید تا شانس ریشه زایی افزایش یابد. بعد چند گلدان کوچک را از خاک مخصوص جوانه زنی پر کرده و قلمه ها را درون آن بکارید. گلدان را در محیطی گرم با رطوبت بالا قرار دهید پس از مدتی شاهد رشد جدید در آن ها خواهید بود. در روش قلمه برگ از برگهای جوان گیاه استفاده کنید و آن ها را درون خاک ماسه ای قرار دهید تا ریشه دار شده سپس به خاک سبک انتقال دهید. برای تکثیر به روش بذر نیز بذر گیاه را در بستر کشت سبک بکارید. همچنین در لینک مقابل می توانید با نحوه تکثیر گل آزالیا بیشتر آشنا شوید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.