دسته ها
دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱

بازی های کامپیوتری چه عوارض و چه تاثیرات مثبتی دارند؟

 • سحر هودانلویی
 • ۱۲ دی ۱۴۰۱
 • ۰

طبق باور برخی پزشکان در عصر امروز، نیمی از مشکلات جسمی و روحی کودکان به دلیل انجام بازی های کامپیوتری و ویدئویی است. چرا که در طولانی مدت عواقب بسیاری را برای فرد به وجود می آورد که درمان برخی از آن ها طولانی مدت و بعضی دیگر تقریبا غیر ممکن است. در این بخش از مجله آرگا با ما همراه شوید تا عوارض بازی های کامپیوتری را برای شما بیان کنیم.

قابل به توجه می باشد که افراط و زیاده روی در امر انجام بازی های رایانه ای و ویدئویی، برای سیستم ایمنی و بدن افراد، به ویژه کودکان بسیار خطر آفرین است. طبق تحقیقات بسیار؛ انجام به جا و مناسب این بازی ها هیچ خطری را برای فرد در پی ندارد و می توان از آن به عنوان سیستمی موثر برای راه اندازی بسیاری از کارکرد های بدن کودک استفاده کرد. برای آشنایی با عوارض بازی های کامپیوتری در ادامه همراه ما شوید.

در ادامه این مطلب با ما همراه شوید تا با تاثیرات منفی بازی های کامپیوتری و آنچه را که در صورت مصرف طولانی مدت در انتظار کودک است، بیان کنیم.

معرفی عوارض بازی های کامپیوتری

آشنایی با عوارض بازی های کامپیوتری

طبق مطالعات بسیار، کودکانی که بیش از دیگران علاقه به انجام بازی های رایانه ای دارند، بیش از دیگران به اختلالات مربوط در عدم تمرکز و ایجاد مشکل در فرایند یادگیری بر خواهند خورد. همچنین اگر کودکی بیش از ۲ ساعت در طی روز به انجام بازی های کامپیوتری بپردازد، در طولانی مدت ۲ برابر بیش از دیگران اختلال نقص در یادگیری را تجربه می کند.

طبیعی است که این دسته از افراد با مرور زمان اعتیاد به این دسته از بازی ها را تجربه می کنند. همچنین با توجه به مطالعات انجام شده، انجام این بازی ها در کوتاه مدت سبب پرخاشگری و خشونت، ایجاد ترس و دلهره نسبت به اطرافیان خود پیدا می کند.

 • عوارض روحی و جسمی این بازی ها

همچنین از عوارض بازی های کامپیوتری و تاثیری که بر جسم کودکان می گذارد؛ می توان به کبودی زیر چشم، انقباض عضلات شانه، بی خوابی و دیگر مواردی که در ادامه این مطلب مطالعه می کنید، اشاره کرد.

طبق آزمایشات انجام شده در دانشگاه های معتبر، بین بازی و مشکلاتی که برای افراد در ادامه به وجود می آید، رابطه مستقیم وجود دارد. گفتنی است که انجام این سری از بازی ها در طولانی مدت سبب بروز پرخاشگری و عدم کنترل خشم در پسران، بروز افسردگی در دختران می شود. همچنین در بیشتر مواقع می توان میل به دعوا را در هر دو گروه دختران و پسران مشاهده کرد.

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

و در آخر قابل به ذکر است که شمارش عوارض بازی های کامپیوتری امکان پذیر نیست و می توان آن را به عنوان علت اصلی سبک زندگی ناسالم و عدم تحرک برای ادامه زندگی معرفی کرد.

انجام بازی رایانه ای چه تاثیری بر سلامتی کودکان می گذارد؟

معرفی تاثیرات منفی بازی های کامپیوتری

در ادامه این مطلب با تاثیراتی که با انجام بازی های رایانه ای بر روان و جسم خود بر جای می گذارید، آشنا می شوید.

 • اثرگذاری منفی بر بنیان خانواده

در عصر امروز با توجه به ماشینی شدن زندگی و شاغل بودن پدر و مادر، روابط خانوادگی به خودی خود بسیار کاهش و دچار خدشه شده است. همچنین در این شرایط مردان خانواده برای اداره بهتر زندگی بیش از یک شغل را دارا می باشند که به خودی خود با کمرنگ شدن حضور افراد در خانواده، روابط احساسی و عاطفی نیز در بین آنان به مرور کمتر می شود.

برخی از خانواده ها از این حالت بسیار ناراضی بودند که حال با ورود عصری جدید از تکنولوژی و بازی های رایانه ای به منزل ، نقش فرزند نیز در خانواده به مرور کمرنگ شد. این عامل از دیگر عوارض بازی های کامپیوتری به حساب می آید که در طی زمان مشکلات بزرگ تری برای افراد به وجود می آورد.

 • ایجاد اختلال در خواب

اختلال در خواب خود به تنهایی شامل مواردی همچون بی خوابی، آینه در خواب، پرش پا  و دست به صورت غیر ارادی، ناهنجاری های مربوط به خواب، کابوس های دلهره آور، راه رفتن و صحبت کردن در خواب می شود. علت بروز تمامی این عوامل وابسته به تحریک بیش از حد عملکرد های مغز می باشد. کودکانی که بیش از حد طبیعی در فکر انجام بازی های رایانه ای هستند، خوابی آرام را تجربه نمی کنند و همواره به اختلالاتی که گفته شد، مبتلا می شوند.

آشنایی با مشکلاتی که بازی های رایانه ای برا کودک در پی دارد

 • ایجاد اختلال در نوع تغذیه

از دیگر عوارض بازی های کامپیوتری می توان به بر هم خوردن نظم در غذا و تغذیه اشاره کرد. کودکانی که به انجام این بازی ها اعتیاد دارند؛ وقت کافی برای صرف غذا ندارند و به طور معمول وعده های غذایی نامشخصی را در طی روز دارند.

 • افزایش پرخاشگری

از ویژگی های بارز بازی های کامپیوتری می توان به حالت های پرخاشگرانه و جنگی آن ها اشاره کرد. در این بازی ها کودک با انجام رفتار های ستیزه جویانه و انواعی از وسایل جنگی سعی می کند که به مرحله دیگر راه پیدا کند. تاکید بر چنین مسائلی به مرور زمان باعث بروز احساسات خشن و پرخاشگرانه در کودک می شود.

 • گوشه گیری

کودکانی که بیشتر وقت خود را صرف بازی های رایانه ای می کنند، بیش از دیگر کودکان تمایل به گوشه گیری و دوری از جمع و اجتماع دارند. این دسته از کودکان احساسات درونگرا را در خود تقویت می کنند و با جدا شدن از جمع های دوستانه و هم سن و سال خود شرایط بروز ناهنجاری های رفتاری و افسردگی را ایجاد می کند.

آشنایی با عواقب بازی های رایانه ای

 • از کار افتادن ذهن

در انجام این نوع بازی ها، به این دلیل که خود در طراحی و ساخت بازی هیچ نقشی ندارند و فقط به عنوان مصرف کننده بازی می کنند، در طولانی مدت به عارضه هایی همچون کاهش اعتماد به نفس و خود باوری مبتلا می شوند. این دسته از کودکان خود را ناتوان می شمارند و در برابر ساخته و پیشرفت های دیگران احساس عجز می کنند.

 • عدم رسیدگی به شرایط درسی

به دلیل دارا بودن جذابیت بسیار در بازی های رایانه ای، کودکان وقت و انرژی بسیاری را در رابطه با آن صرف می کنند. همچنین برخی از افراد در حالت معمولی و قبل از رفتن به مدرسه زودتر بیدار می شوند، تا مقداری بیشتر بازی کنند. در این حالت کودک به جز زمان های بازی، احساس کسالت و بی حالی دارد که به خوبی نمی تواند به تکالیف درسی خود رسیدگی کند.

 • بیزاری از علم و تحصیل

پس از مطالعات بسیار در رابطه با عوارض بازی های کامپیوتری این گونه مشخص شد که؛ از سال ۲۰۱۰ هر کودک مبتلا به اعتیاد تکنولوژی زودتر از دیگر کودکان تصمیم به ترک مدرسه و تحصیل گرفته است.

نکاتی که در رابطه با انجام بازی های رایانه ای باید در نظر داشت

 • رشد مغزی سریع تر از حد طبیعی

گفتنی است که رشد مغز کودک تا سن ۲ سالگی باید تحت شرایط خاص انجام گیرد، همچنین این رشد تا سن ۲۱ سالگی ادامه دارد که تحت شرایط منحصر به رشد طبیعی خود ادامه می دهد. استفاده بیش از حد در رابطه با بازی های کامپیوتری و تلفن همراه، رشد سریع و بیش از عملکرد های مغز را در پی دارد که در نهایت به خود مدیریتی و برنامه ریزی منجر می شود.

 • کند ذهنی پیشرفتی

تکنولوژی سبب ایجاد محدودیت های منحصر در ذهن و مغز شده است که در طولانی مدت کند ذهنی را برای کودک به  وجود می آورد. در عصر امروز و بین هر ۳ دانش آموزی که به مدرسه وارد می شود، ۱ نفر از آن ها به اختلالات مربوط به یادگیری و سواد مبتلا هستند.

 • اختلالات استخوانی

از شایع ترین عواقب و عوارض انجام بازی های کامپیوتری می توان به بروز عوارض و مشکلات استخوانی و عضلانی اشاره کرد. درد در نواحی دست، گردن و کمر از اختلالات مربوط به انجام بازی های رایانه ای است که در طولانی مدت سستی در حرکت انگشتان را نیز پدید می آورد. همچنین بروز تاول و احساس بی حسی در دستان به علت استفاده کثیر از دسته بازی های رایانه ای و تلفن همراه می باشد.

تاثیر بازی های رایانه ای بر روان کودک

 • ابتلا به سندروم تونل کارپال

این بیماری به صورت طبیعی قابل شناسایی برایتان نمی باشد، اما گفتنی است که این عارضه تاثیری مستقیم بر روی عصب های مچ دست می گذارد و به مرور مشکلات جسمی بسیاری را برای کودک به وجود می آورد. این سندروم با استفاده بیش از حد ماوس های کامپیوتر و دسته های پلی استیشن پدید می آید که در نهایت به بروز ورم و التهاب در انگشتان منجر می شود.

 • عارضه های مربوط به چشم

ایجاد مشکل در سیستم بینایی گاها بدون مراجعه به پزشک نیز قابل تشخیص است. در این شرایط والدین با زیر نظر گرفتن عملکرد های کودک خود به راحتی می توانند وجود مشکل را در نحوه بینایی فرزندشان تشخیص دهند. علت بروز این عوامل خیره شدن طولانی مدت به صفحه مانیتور و فشار بر اعصاب چشایی است. سردرد، سرگیجه و حالت تهوع از نشانه های بارز ابتلا به مشکلات بینایی است.

 • سردرد های میگرنی

 از درد های رایج در بین کودکان مشتاق به انجام بازی های رایانه ای می توان به سردرد های میگرنی اشاره کرد که در پی انجام بازی های متعدد کامپیوتری بروز پیدا می کند. در این شرایط با فشار بر روی سیستم بینایی بدن، سردرد از منطقه ای شروع و به مرور گسترش می یابد که در شرایط حادتر سبب بروز حالت تهوع و استفراغ نیز می شود.

عواقبی که انجام بازی های رایانه ای برای کودک در پی دارد؟

 • عدم رعایت بهداشت شخصی

از دیگر عوارض بازی های کامپیوتری می توان به پایین بودن سطح بهداشت فردی در کودکان اشاره کرد. به طور معمول افرادی که وقت کثیری از روز را به انجام بازی های رایانه ای اختصاص می دهند، نمی توانند به دیگر عواملی همچون بهداشت فردی خود توجهی داشته باشند. حمام، شستن دست و صورت، مسواک و شانه زدن از دسته کار هایی است که کودک از انجام آن ها امتناع می کند.

 • اضافه وزن

عدم تحرک سبب بروز اضافه وزن و چاقی مفرط در کودکان می شود که در این رابطه بازی های کامپیوتری نقش موثری را ایفا می کنند.

معرفی تاثیرات مثبت بازی های ویدئویی در بدن

همان طور که در ابتدای مطلب مطالعه کردید اگر انجام بازی های کامپیوتری به اندازه صورت گیرد، فوایدی را برای کودک در پی دارد. ایجاد تعادل در انجام این نوع بازی ها می تواند از جمله مزایایی را که در ادامه بیان می شود، برای کودک در پی داشته باشد.

آشنایی با فواید بازی های کامپیوتری

 1. با ایجاد تمرکز و توجه در کودک سبب افزایش روند یادگیری می شود.
 2. کودکان برای شناخت و انجام بازی، نیازمند شناسایی دقیق هر یک از شخصیت ها هستند که این امر در طولانی مدت سبب تقویت قدرت حل مسئله در آنان می شود.
 3. همچنین با افزایش دقت و تمرکز، به افزایش خلاقیت در کودک می پردازد.
 4. با استفاده از برنامه های بسیار متعدد و متنوع در فروشگاه های اینترنتی، می توان بهترین آن ها را برای خلق داستان و افزایش تخیل کودک دانلود کرد.
 5. کودکان بدون کثیف کردن خود و اطراف می توانند به راحتی بازی هایی همچون نقاشی را انجام دهند.
 6. می توان مفاهیم و مبانی ریاضی را با توجه به برنامه های مخصوص آموزشی به کودک یاد داد.
 7.  طبق باور برخی از پزشکان با کمک بعضی بازی ها می توان به تسکین بعضی از درد های جسمی و روحی در کودک بپردازید.
 8. بازی های کامپیوتری با وارد کردن کودک به دنیای دیگری، لذت زندگی را با افزایش قوه تخیل برای آنان دو برابر می کنند.
 9. در صورت استفاده مناسب می توان از آن به عنوان وسیله ای کاربردی و مفید برای پر کردن اوقات فراغت کمک گرفت.

عوارض بازی های رایانه ای

راهکار های رهایی از اعتیاد به بازی های کامپیوتری

روهای زیادی برای درمان اعتیاد به بازی های رایانه ای وجود دارد که با توجه به شدت آن می توان برای رفع این مشکلات و پیگیری از عوارض آن، روشهای مختلفی همچون روانشناسی بازی های کامپیوتری را به کار برد، در زیر به بررسی این راهکار ها می پردازیم :

دور کردن وسایل بازی و محرک ها از اتاق شخصی فرد

بهترین و نخستین اقدام برای این کار, خارج کردن بازی رایانه یا کنسول بازی از اتاق و قرار دادن آن در معرض دید دیگر اعضای خانواده برای جلوگیری از وسوسه شدن به بازی و پرهیز از اختصاص تمام وقت خود به بازی می باشد.

جایگزینی بازی های فکری

یکی از روشهای دیگر، سرگرم کردن خود با وسایل دیگر است، مثلا استفاده از بازی های فکری که از این طریق هم می توانید هم حواستان را از بازی های کامپیوتری منحرف کنید، هم اینکه از انجام این بازی ها لذت ببرید.

مضرات بازی های کامپیوتری

سرگرم کردن خود با خانواده و دوستان

خانواده و دوستان نقش مهمی در زندگی هر انسانی دارند، بنابراین در صورت تصمیم برای رهایی از اعتیاد به بازی های کامپیوتری می توانید از آنها کمک بگیرید، زمانی را برای بیرون رفتن با خانواده و دوستانتان اختصاص دهید تا از این طرق حواس تان از انجام بازی های رایانه ای پرت شود، ضمن اینکه خانواده ها با تقویت رابطه خود با فرزند و برنامه ریزی برای تفریح و دورهمی ها می توانند نقش زیادی در بهبود این رفتارهای کودک و نوجوان خود داشته باشند.

زود خوابیدن و کاهش زمان بیداری

سعی کنید تحرک زیادی در طول روز داشته باشید تا به هنگام خواب خیلی زود و راحت به خواب روید؛ مطالعه کردن، خرید کردن، انجام ورزش های مورد علاقه و … موجب می شوند تا فرد خسته به رخت خواب رود و خیلی سریع به خواب رود.

توصیه هایی که در رابطه با انجام بازی های کامپیوتری باید به یاد داشته باشید

مزایای انجام بازی های رایانه ای

 1. اگر مجبور به خریداری بازی های ویدئویی هستید، بهتر می باشد بازی هایی را انتخاب کنید که کودک با انجام آن ها به افزایش قدرت تخیل و خلاقیت خود بپردازد. در این رابطه بازی های معمایی بهترین گزینه می باشند.
 2. انجام بازی های کامپیوتری به صورت دسته جمعی از عوارض و آسیب های کمتری برخوردار است.
 3. بهتر می باشد، والدین وقت بیشتری را صرف کودکان خود کنند. هرچه وقت گذرانی و اهمیت به کودک بیشتر باشد، کمتر می توان تمایل به انجام بازی های کامپیوتری را در آنان مشاهده کرد.
 4. والدین برای وقت گذرانی با کودک خود می توانند اماکنی همچون کوهستان، باشگاه ورزشی و دیگر مکان های علاقه مند به آن جا را انتخاب کنند.
 5. هیچ گاه اجازه ندهید که فرزندتان در فاصله کمی از صفحه نمایش به بازی کردن مشغول شود.
 6. حد امکان بهتر است از رایانه هایی با صفحه نمایش کوچک استفاده کنید.
 7. نور صفحه و تلویزیون را تا حد قابل توجهی کاهش دهید.
 8. مهم است که برای بازی کردن کودک نوبت های مشخصی قرار دهید.
 9. نور محیط را در اندازه ای قرار دهید که از ورود اشعه های مضر صفحه نمایش به چشم کودک جلوگیری کند.
 10. خوب است والدین طبق توافقی که با کودکان می کنند، روز های تعطیل را به بازی های رایانه ای اختصاص دهند.
 11. با بیان استدلال و دلایل منطقی، کودک را از آسیب هایی که او را تهدید می کند مطلع کنید.
دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *