دسته ها
شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹

نحوه تشخیص و روش های درمان آسم در کودکان

 • مریم صبوری
 • ۱۹ مرداد ۱۳۹۹
 • ۰

علایم آسم در کودکان کمی دشوار است که با توجه به خس خس سینه یا ویزینگ می توان آن را تشخیص داد تا کمک به رفع آن نمود. این نشانه ها برای بچه ها یکسان نمی باشد و ممکن است هر بچه ای علائم متفاوت به خودش را نشان دهد که ما در این مقاله از مجله آرگا توضیح خواهیم داد.

هنگامی که فرد در زمان کودکی به سر می برد مجاری تنفسی و شش های هوایی اش بسیار با خطر روبرو است که با محرک های خاص ملتهب می گردد که این ها مانند: آلودگی هوا، سرماخوردگی و تنفس گرده و عفونت های تنفسی و … که او را تحت تاثیر قرار می دهد. دز این زمان متوجه خواهید شد که کودک باعث اختلال در خواب، ورزش، مدرسه و یا بازی اش شود که اگر به درستی نظم بخشیده نشود امکان دارد موجب حملات خطرناکی گردد. بروز آسم در سنین مختلف یکسان است اما برای سنین کمتر چالش های شگفت آوری را پدیدار می کند که در برخی مواقع قابل درمان نیست و تا سنین بالاتر ادامه خواهد داشت. ولی اگر مدیریت و درمان درست و کنترل شود می تواند از آسیب رسیدن به ریه خودداری کرد که دستگاه تنفسی آسیب کمتری ببیند.

علائم آسم در کودکان

آسم در کودکان

آسم از انواع امراض های زیاد کودک ها می باشد که یک بیماری رایج التهاب دستگاه تنفسی خواهد بود که کمی خطرناک و ترسناک می باشد. و متاسفانه روز به روز در حال افزایش است که از علل مرگ و میر و حملاتی است که ممکن است به کودک آسیب برساند. اگر این مرض را مدیریت نکنید زندگی فرزندتان به خطر می افتد و نیاز به کنترل است تا ریه ها آسیب نبینند. طبق گزارشات آماری داده شده گفته می شود که سازمان بهداشت جهانی بالغ بر سیصد میلیون نفر از مردم کل جهان به آسم مبتلا هستند که مقدار فراوانی از آن ها را کودکان و نوجوانان تشکیل می دهند. این بیماری در همه سنین حتی سالمندان قابل رویت است که برای کودک از سن ۵ سالگی تجربه می شود. طبق آمارکشور آمریکا تقریبا هفت میلیون کودک به آسم گرفتار شده اند که روز به روز در حال افزایش است و در کشور ما هم نشان داده می شود. پس با جدی گرفتن این مسئله می توان کمک به این امر کرد تا از بستری شدن کودک و نرفتن به مدرسه و غیبتش جلوگیری کرد. که ما در این مجله برای شما عزیزان به نحوی مراحل تشخیص و کنترل آن را توضیح خواهیم داد با ما همراه باشید.

بهترین درمان آسم در کودکان

افرادی که به آسم کودکی مبتلا می شوند؟

طبق پژوهش ها و آزمایشات طی ۲ دهه گذشته در مرکز تحقیقات امونولوژی آسم و آلرژی صورت گرفته نشان می دهد که چه شرایطی زمینه ساز این سری از بیماری ها می گردد و کودک را آسیب می دهد که به شرح زیر است:

 1. افرادی که سابقه بیماری آلرژی یا آسم ژنیتیکی و خانوادگی دارند.
 2. افرادی که وزن کمتری هنگام تولد دارند.
 3. کسانی که به آلرژی پوستی و اگزما یا بینی و تب یونجه مبتلا هستند.
 4. افراد سیاه پوست که نژاد تیره پوستی دارند.
 5. کسانی که بیشتر در معرض دود قلیان و سیگار به سر می برند.

تشخیص درست آسم

تشخیص و علائم آسم خردسالان

علایم آسم در کودکان کمی دشوار است که با توجه به خس خس سینه یا ویزینگ می توان آن را تشخیص داد تا کمک به رفع آن نمود. این نشانه ها برای بچه ها یکسان نمی باشد و ممکن است هر بچه ای علائم متفاوت به خودش را نشان دهد که این نشانه ها به عبارت زیر است؛

 • سرفه های شبانه یا در حین بازی و خنده و گریه که در طول شبانه روز اتفاق می افتد.
 • انرژی کمی داشتن هنگام بازی کردن و زود خسته شدن.
 • حملات سرفه های خشک و مزمن که مدت طولانی تری دارند.
 • تنگی نفس و به دشواری نفس کشیدن.
 • تنفس سریع و خس خس کردن سینه هنگام تنفس که صدای صوت موقع دم و بازدم رخ می دهد.
 • هنگام نفس کشیدن قفسه سینه و عضلات گردن به شکل غیر عادی بالا و پایین برود.
 • شکایت از حسی ناراحت کننده که به شکل گرفتگی قفسه سینه و احساس ضعف است.

کودکان چگونه آسم می گیرند؟

این مواردی که گفته شد از علایم وجود این بیماری می باشد که در فرد نشان می دهد. البته در مورد خس خس کردن سینه می توان مشکل از بیماری آنفولانزا یا سرماخوردگی و برونشیت ریه باشد که در نوزادان دیده می شود. پس با رفتن به پزشک معالج می توان از وجود اصطلاحاتی از قبیل؛ بیماری واکنشی مجاری هوایی و یا برونشیولیت را متوجه شد که با گرفتن آزمایش بعد از ۵ سالگی می توان تشخیص داد.

درمان آسم در کودکان و نوجوانان

انواع ویزینگ در بچه ها

خس خس سینه یا ویزینگ در بچه های کم سن و سال اتفاق می افتد که از علل مهم و شایع تنفسی است که به پزشک مراجعه می شود. این ها همیشه تشخیص آسم نبوده و یکسری تفاوت ها دارد که سرفه و خس خس کردن شاید دنباله راه عفونت تنفسی باشد که در دستگاه نمایان است. اگر در بچه شاهد آتوپی از قبیل؛ حساسیت فصلی، آلرژی غذایی در خود یا خانواده اش بودید. در هنگام سرماخوردگی نشانه پایداری وجود ندارد. در بچه ها بیشتر قبل از رفتن به مدرسه خود را نشان می دهد شایع ترین الگوی بالینی در خردسالان است. این علامت ها بیشتر مواقع در سن ۱۲ سالگی از بین خواه رفت. ولی اگر بچه سرفه و خس خس داشت و بدون عفونت دیروسی تنفسی بود این علائم را دارد؛ اغلب این بیماری در سن پیش از مدرسه خود را نشان می دهد. نشانه های فصلی و بین حملات پایداری دارد. تا سن نوجوانی و بزرگسالی وجود خواهد داشت. دارای ظواهر اتوپی مانند: اگزما، رینیت آلرژیک، آلرژی غذایی در خود یا خانواده را داراست. پس با توجه به تشخیص و مدیریت صحیح می تواند فهمید فرزند دلبندتان به آسم مبتلا شده است یا نه که با انجام تست حساسیت در کودک های بیش از سه سال می شود متوجه اش شد.

سیگار دلیل وجود آسم

پیشگیری و درمان آسم در کودکان

نقش پدر و مادر در مراقبت از فرزند بسیار ضروری و موثر است که درمانش طبق درمان آسم بزرگسالان صورت می پذیرد. و با در نظر گرفتن عوامل محرک آسم در کودکان نکات درمانی قرار می گیرد که باید توجه داشت تا عوارض داروها حساس تر از افراد سن بالاتر است و محدودیت دارایی برای کودک ها دارد. اگر آسم را با دارو ها کنترل نشود امکان رشد کمتر در بچه را دارد که به کندی رشد او سبب می شود و او را از انجام فعالیت های روزانه و فیزیکی اش باز می دارد. پس باید با توجه به درست مصرف کردن اسپری و روش صحیح از آن به فرزندتان کمک نمایید. انواع درمان ها عبارتند از؛

راه تشخیص آسم در کودکان

 1. برنامه ریزی صحیح و دقیق محرک آسم برای خودداری کردن از آسم به بهترین شکل از حملات آسمی می باشد.
 2. اجازه ندادن کودک در اطراف دود سیگار باشد.
 3. برخورد با محرکه های آسم را کمتر نمایید و کودک را از مکان هایی که آلرژی دارند و باعث تحریکش می شود جلوگیری کنید.
 4. با مراجعه به پزشک متخصص از بروز بیماری پیشگیری کنید.
 5. هنگام نوزادی نگذارید دود تنباکو زندگی او را در آینده به خطر بی اندازد.
 6. وقتی بتوانید آسم کودکتان را کنترل و مدیریت کنید ریه و شش ها فعالیت فیزیکی خوبی خواهند داشت.
 7. فرزندتان را تشویق و انگیزه دهید تا فعالیت بدنی فعالی داشته باشد.
 8. به صورت منظم چکاپ انجام دهید.
 9. کودک را کمک کنید تا وزن سالمی داشته باشد و با حفظ آن از اضافه وزن جلوگیری نماید که آسم را بدتر خواهد کرد.
 10. ریفلاکس اسید و سوزش سر دل معده را کنترل کنید که ممکن است علایم آسم را افزایش دهد.
 11. شاید آسم را نشود کنترل کرد و باید از نیکوتین تنفسی استفاده نمود که در طول زمان تغییری به وجود نیاید.

دلیل بروز آسم

مشکلاتی که می تواند آسم در خردسال به وجود آورد؟

چالش هایی که منجر به بروز بیماری آسم در کودکان می شود عبارتند از؛ سینوزیت، رینیت، اختلال عملکرد حنجره، ناهنجاری راه هوایی، عفونت دستگاه تنفسی که منجر به برونشیولیت و ویروس تنفسی شود، ریفلاکس و بیماری اسید معده می باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.