دسته ها
سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹

دیدنی های خوشاب و آشنایی بیشتر با جاذبه های تاریخی و طبیعی این منطقه

  • سمیه نیک فرجام
  • 29 مارس 2020
  • ۰

شهرستان خوشاب یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری در غرب استان خراسان رضوی است دیدنی های این منطقه توریستی دارای بناهای تاریخی و اماکن مذهبی بسیاری است و ویژه علاقه مندانی است که می خواهند با تاریخ این مرز و بوم بیشتر آشنا شوند. سفر به این شهرستان تجربیات باستانی شناسی زیادی را در اختیار هواداران خود قرار می دهد.

خوشاب مقصد بسیاری از گردشگران و تاریخ دوستان است که علاقه زیادی به تاریخ مناطق مختلف ایران دارند این شهرستان تاریخی از نواحی اطراف خود با شهرهای مهمی همچون سبزوار، نیشابور، اسفراین و جوین در ارتباط است و بسیاری از گردشگران آن از همین نواحی می باشند. اهمیت این شهرستان از زمانی بیشتر شد که به مسیرهای مختلفی منتهی شد و اهمیت تجاری آن در منطقه بالا رفت با وجود جاده ترانزیتی که این شهر را به قوچان متصل کرده و راه آهنی که موجب شده تا این شهرستان با استان های مختلف ایران در ارتباط باشد می توان به اهمیت و پیشرفت های اخیر این منطقه پی برد.

جدای از موقعیت بازرگانی که این منطقه با نقاط مختلفی از ایران دارد می توان به اهمیت تاریخی آن در طی دوران های مختلف نیز اشاره کرد و در این روستا جالب است بدانید که شهرستان خوشاب بیش از ۶۰ اثر تاریخی ارزشمند را در خود جای داده است و بخشی از این آثار در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده اند. آشنایی با جاذبه های توریستی این شهرستان برای خیلی از گردشگران و علاقه مندان جذابیت دارد که در ادامه این بخش می توانید با این جاذبه های تاریخی و فرهنگی بیشتر آشنا شوید.

دیدنی های خوشاب را بیشتر بشناسید:

خوشاب علاوه بر جاذبه های تاریخی که دارد دارای چشم اندازهای طبیعی بسیاری نیز می باشد طبیعت زیبای مشکان یا دره یام از مهم ترین جاذبه های طبیعی هستند که می توانید در این شهرستان آن را مشاهده کنید و از نزدیک چشم اندازهای طبیعی آن را ببینید.

 

بقعه متبرکه امامزاده حیدر:

این بقعه یکی از بناهای تاریخی فرهنگی است که در خوشاب واقع شده است و از ارزش فرهنگی و مذهبی بالایی برخوردار می باشد این بقعه در ارتفاعات شمالی از روستای طالبی واقع شده است این روستا از بخش های مرکزی خوشاب محسوب می شود. طبیعت زیبایی که در خود روستا وجود دارد نیز برای خیلی از گردشگران جذابیت دارد با سفر به این روستا می توانید از نزدیک سبک زندگی روستایی مردمان این منطقه را مشاهده کنید. این بقعه که یکی از دیدنی های خوشاب محسوب می شود در طی سال های اخیر مورد مرمت کاری های متعدد قرار گرفته است و مجدد احیا شده است. این آرامگاه که در یکی از ارتفاعات منطقه واقع شده است و دارای آب و هوایی بسیار معتدل و مطبوع است هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. این شهرستان یکی از مهم ترین مکان های دیدنی خراسان رضوی به شمار می آید.

دیدنی های خوشاب

مجموعه تاریخی بابا لنگر:

این مجموعه تاریخی باستانی در روستای بابا لنگر قرار گرفته است و دارای دو آرامگاه با نام های بابا توکل و میر مطهر است ورودی های این آرامگاه دارای بخش های مختلفی است همچنین در این مجموعه حمامی تاریخی وجود دارد که می توانید از آن دیدن کنید. این مجموعه تاریخی در بالای کوه های این روستا قرار دارد به همین خاطر جذابیت آن برای گردشگران و بازدیدکنندگان دو چندان است این آرامگاه قدمت تاریخی زیادی دارد و تحقیقات باستان شناسی نشان می دهد که این آرامگاه در دروان سلجوقی و در قرن ۸ ساخته شده است همچنین بخش های تخریب شده آن نیز در دوران قاجار مرمت و باسازی شده اند.

بقعه خوشاب

آسیاب های روستای درفک:

یکی دیگر از بناهای تاریخی و دیدنی های خوشاب این آسیاب های قدیمی است که در قمست ورودی و پایین روستا ساخته شده اند این آسیاب ها شامل سه آسیاب هستند و دو نوع از آن ها با فاصله زیادی از یکدیگر ساخته شده اند. آسیاب سومی نیز در چند کیلومتری از این آسیاب و روستا قرار دارد که تماشای آن ها برای هر فردی جذابیت دارد در حال حاضر تنها تنورهای این آسیاب ها باقی مانده اند و تنها تنور سومی است که به شکلی سالم باقی مانده است.

بناهای تاریخی خوشاب

امامزاده جعفر روستای چاهک:

این امامزاده اب بناهای مذهبی و تاریخی است که در دوران صفویان ساخته شده است این بنای هشت ضلعی در بخش های شمالی و جنوبی از این بنا می توانید ساخت و سازهای خشتی را مشاهده کنید بخش های اصلی از این بنا نیز با استفاده از آجر ساخته شده اند. ایوان اصلی که در این امامزاده می توانید مشاهده کنید یک ایوان آجری است همچنین سکویی که در این بنا ساخته شده است یک سکوی ۱۶ متری است عرض ان نیز ۲ متر است. ساخت این بنا در دوران قاجار که تنها مرمت سازی بوده است با استفاده گچ کاری صورت گرفته است حاشیه هایی که در ساخت بنا به کار رفته اند با استفاده از آیات قرآنی مزین شده اند و دارای زمینه های لاجوردی هستند.

امامزاده خوشاب

تپه قصر مشکان:

این تپه یکی دیگر از دیدنی های خوشاب است که به عنوان یکی از مهم ترین تپه های تاریخی شناخته می شود ساخت این تپه های باستانی به دوران قرن ۹ باز می گردد این شهرستان در محدوده روستای زیبای مشکان واقع شده است که خود از جذابیت های بسیار زیادی برخوردار می باشد. این مکان تاریخی ارزشمند در سال ۱۳۸۳ به عنوان یکی از مهم ترین آثار ملی ایران به ثبت رسیده است که این امر نشان دهنده اهمیت تاریخی باستانی بنا می باشد.

چشم انداز خوشاب

آرامگاه گل گنبد:

همانطور که بیان شد بیشتر بناها و جاذبه های دیدنی در خوشاب دارای ارزش تاریخی و فرهنگی هستند و یکی دیگر از جاذبه های این منطقه آرامگاه مذهبی گل گنبد است اسلوب معماری که در این مقبره به کار رفته است بسیار ارزشمند و تماشایی است تحقیقات نشان می دهد که این بنا متعلق به دوران مغول است. در ساخت این آرامگاه پلان های مربعی شکل، گشوه سازی های دایره ای، کشیدگی و دهانه های کم ارتفاع به کار رفته است که هر یک از ارزش معماری بالایی برخوردار می باشند. ورودی های این بنا نیز دارای یک ایوان است و در درون بنا نیز می توانید گنبد خانه ای را مشاهده کنید که به شکل چهار ضلع ساخته شده است.

مکان های گردشگری خوشاب

جاذبه های تاریخی و تماشایی که در خوشاب می توانید از آن ها بازدید کنید بسیار متنوع هستند از دیگر بناهای تاریخی ارزشمند در این شهرستان می توان به سنگ سوراخ درفک، یخدان سلطان آباد، بقعه امامزاده ابراهیم عباس، امامزاده جعفر بن موسی و … اشاره کرد که نه تنها اهمیت تاریخی دارند بلکه در زمینه های مذهبی نیز علاقه مندان خاص خود را دارند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.