دسته ها
چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹

دیدنی های نی ریز و آشنایی بیشتر با نقاط توریستی این منطقه

  • سمیه نیک فرجام
  • ۷ فروردین ۱۳۹۹
  • ۰

نی ریز از جمله شهرهای تاریخی و باستانی در استان زیبای اصفهان است عمده جاذبه ها و دیدنی های این شهر بناهای تاریخی هستند که متعلق به دوران مادها می باشند درباره این شهر در کتاب ها و متون تاریخی تاریخی بحث شده است و در این کتاب ها به قدمت تاریخی آن اشاره شده است بناهای این شهر دارای لوح های دوران هخامنشی است.

شهرهای باستانی ایران بسیار متعدد هستند از جمله مهم ترین این شهرها می توان به شهر زیبای نی ریز اشاره کرد که با قدمت تاریخی و باستانی خود از اهمیت زیادی برخوردار است این شهر از زیبایی های استان فارس به شمار می آید. طبق اسناد تاریخی که از این شهر موجود است می توان بیان کرد که شهر نی ریز در دوران مادها از اعتبار و اهمیت زیادی برخوردار بوده است با وجود لوح های گلی که از دوران هخامنشیان در این مناطق برجای مانده است می توان گفت که شهر نی ریز در دوران حکومت هخامنشی ساخته شده است.

به لحاظ آب و هوای نیز این شهر از موقعیت مناسبی برخوردار است بهترین زمانی که می توانید به شهر نی ریز سفر کنید در فصل های سرد از سال است. علت نامگذاری این شهر در منابع متعدد به شکل های مختلفی بیان شده است برخی اشاره می کنند که این شهر دارای معادن عظیمی از آهن بوده و در اسلحه سازی بسیار شهرت داشته است و عده ای دیگر اینگونه عنوان می کنند که در این شهر نی زارهای زیادی وجود داشته است. این شهر با وجود قدمت تاریخی که دارای این روزهای یکی از مناطق توریستی مهم در ایرانی است که می توانید در ادامه این بخش با جاذبه ای متعددی از آن آشنا شوید.

آشنایی با دیدنی های نی ریز:

 دیدنی های فارس از زیبایی های بسیار زیادی برای گردشگران برخوردار می باشد در این استان می توانید جاذبه های تاریخی و طبیعی را مشاهده کنید که هر یک از جذابیت خاص خود برای گردشگران برخوردار می باشند.

چشمه پلنگان نی ریز:

یکی از بهترین تفرجگاه های این شهر است که در تابستان یکی از شلوغ ترین مکان های تفریحی نی ریز می باشد. در اطراف این چشمه باغ های بسیار زیادی با درختان سر به فلک کشیده وجود دارد که می تواند با چشم انداز فوق العاده ی خود یک روز تفریحی عالی را برای گردشگران بسازد. چشمه پلنگان یکی از ده چشمه برتر از لحاظ جذب توریست و گردشگران در استان فارس می باشد و از هوای بسیار مطلوبی در فصل تابستان برخوردار است.این چشمه ی بی نظیر و دیدنی از دامنه های کوه سلطان شهباز سر چشمه می گیرد و حدود ۲۰ کیلومتر تا چشمه پلنگان فاصله دارد.

مناطق دیدنی نی ریز

قلعه اِس پی آر نی ریز:

یکی از قلعه های معروف در شهر نی ریز در استان فارس می باشد که در بلوار نصر واقع شده است و سال های زیادی ست که مورد توجه میراث فرهنگی کشور قرار نگرفته و تقریبا در حال ویرانی می باشد. این قلعه تاریخی در حدود ۱۰۰ سال پیش با کمک مردم ساخته شد و اولین خطوط تلگراف توسط انگلیسی ها در این مکان مهم افتتاح شده است. اگر قصد سفر به شهر نی ریز را دارید قلعه اس پی آر یکی از مکان های تاریخی مهم این شهر و استان فارس می باشد.

بناهای تاریخی نی ریز

مسجد جامع کبیر نی ریز:

این مکان از قدیمی ترین دیدنی های نی ریز و مسجد های کشور می باشد که قدمت بسیار زیادی دارد و از مهم ترین مکان های شهر نی ریز می باشد. این مسجد به سبک معماری ساخته شده است و برای مردم استان فارس از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. مردم شهر نی ریز معتقدند که در گذشته این مکان آتشکده مهمی بوده است که با ورود اسلام آن را به یک مسجد جامع تبدیل کرده اند. در حیاط این مسجد درختی وجود دارد که حدود عمر آن ۱۰۰ سال می باشد و هنوز هم پابرجاست. این مکان مذهبی فوق العاده برای این شهر به عنوان یک نماد شناخته می شود و چندین سال است که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده تا نی ریز را به عنوان یک شهر پراهمیت در کشور تبدیل کند.

مسجد نی ریز

آبشار تارم نی ریز:

یکی دیگر از مهم ترین مکان های تفریحی و توریستی شهرستان نی ریز آبشار تارم می باشد که در نزدیکی این شهر قرار دارد و به یک جاذبه ی طبیعی فوق العاده تبدیل شده است. ارتفاع این آبشار حدود ۱۰۵ متر می باشد و در نزدیکی آن چندین چشمه وجود  دارد که به زیبایی این آبشار افزوده است. این آبشار دیدنی یکی از بلندترین آبشار های خاورمیانه است که در آن پرندگانی همچون فلامینگوها،‌ غازهای وحشی و درناها وجود دارد. این آبشار با چشم انداز فوق العاده خود در طول بهار و تابستان بازدیدکنندگان زیادی را در خود جای می دهد و در چند سال گذشته به یکی از بهترین مکان های تفریحی شهر نی ریز تبدیل شده است.

جاذبه های نی ریز

بهرام گور نی ریز:

یک منطقه ی حفاظت شده در نزدیکی این شهر می باشد که به منطقه حفاظت شده بهرام گور معروف است و انواع گونه های حیوانات را در خود جای داده است. از مهم ترین جاندارانی که در این منطقه وجود دارد گورخر ایرانی می باشد که در بهرام گور بسیار فراوان است. وسعت این منطقه حدود ۴۸۰۰ هکتار می باشد که در آن غارها و صخره های دیدنی زیادی نیز وجود دارد. بهرام گور در سال ۱۳۵۱ به عنوان یک منطقه حفاظت شده در کشور به ثبت رسید و از آن پس در آن حیوانات زیادی زندگی می کنند.

طبیعت نی ریز

بیدبخون نی ریز:

یکی دیگر از مناطق تفریحی و توریستی شهر نی ریز بیدبخون می باشد که به سرسبزی و درختان سر به فلک کشیده خود معروف است. در این مکان یک نهر زیبا وجود دارد که جلوه خاص و شادی بخشی به بیدبخون بخشیده است. در این مکان درختان بادام، انجیر و … زیادی وجود دارد. چندین سال است که این مکان به یکی از پربازدیدترین مکان های این شهر و استان فارس تبدیل شده است و مهم ترین جاذبه های بیدبخون سه درخت چنار پیر می باشد که جلوه ی خاصی به این مکان بخشیده است.

دیدنی های نی ریز

 

روستای رودخور نی ریز:

روستای رودخور با طبیعت دلنشین خود یکی از مکان های تفریحی مهم در شهر نی ریز است که مردمان بسیار خونگرمی دارد. آرامگاه امامزاده سید محمد نوادگان امام کاظم (ع) در این روستا واقع شده است و یک فضای عرفانی فوق العاده به این روستا بخشیده است.

شهر نی ریز

آشنایی با دیدنی های نی ریز از جذابیت زیادی برای گردشگران برخوردار است این شهر به دلیل اهمیت تاریخی که دارد بسیار شناخته شده است و در آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است که می توانید با سفر به این منطقه جذابیت های آن را بیشتر بشناسید و از نزدیک آن ها را مشاهده کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.