دسته ها
دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱

با فواید ازدواج کردن و مزیت های زندگی متاهلی آشنا شوید

 • ساناز براتی
 • ۱۹ مرداد ۱۳۹۹
 • ۰

ازدواج درست و مناسب اگر با رضایت قلبی طرفین باشد فواید بسیاری را برای زوجین به همراه خواهد داشت. برخی از فواید ازدواج شامل سلامت جسمی، سلامت روح و استقلال و همدلی در زندگی می باشد.

ازدواج به قرادادی رسمی به منظور پذیرش دو طرفه برای تشکیل زندگی می گویند. زوجین با ازوداج در مسیر جدیدی از زندگی قرار می گیرند که باعث پیشرفت و بهبود زندگی خواهد شد. پیمان ازدواج که با رضایت قلبی طرفین باشد دارای فایده های بسیاری است که در این مطلب به برخی از آنها آشنا خواهیم شد.

فواید ازدواج کردن

ازدواج سنتی است مقدس و مفید که در طول تاریخ مورد قبول افراد بوده و می باشد. یکی از ضروریات اصلی در زندگی هر فرد ازدواج است که ترک آن در نظر برخی نامتعارف و خروج از سنن اجتماعی می باشد. در حال حاضر دانشمندان بسیاری به دنبال کشف اثرات ازدواج بر زوجین هستند. این موضوع اگر بر طبق معیارهای درست و با اندیشه و رضایت قلبی انجام گیرد دارای فواید و منافع مهمی خواهد بود. در ادامه با برخی از این موارد آشنا خواهیم شد.

بررسی فواید ازدواج

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

بهبود رفتارها و تشویق برای رفتاری امن

زوجین در حالت کلی خیلی کم به دنبال رفتارهای پر خطر مثل اعتیاد به مواد مخدر و یا رانندگی های خطرناک می باشند. افراد بعد از ازدواج از کارهای خطرناکی که قبلا انجام م داده اند دور می شوند و بیشتر مراقب هستند. فرد متاهل، فرد دیگری را دارد که به آن وابسته بوده و به همین جهت برای حفظ جان خود تصمیمات درستی می گیرد.

کمتر شدن حملات قلبی

برطبق گفته متخصصین ازدواج باعث کم شدن حملات قلبی در زوجین می شود. زنان متاهل ۶۵ درصد کمتر از زنان مجرد دچار حملات قلبی می شوند و مردان متاهل ۶۶ درصد کمتر از مردان مجرد به این مشکل دچار می شوند. بعلاوه ازدواج باعث کاهش خطر اتفاقات حاد تنفسی و مرگ در مردان و زنان خواهد شد. افرداد متاهل در حل کردن مسائل مادی تا حدودی موفق تر عمل کرده و زندگی سالم تری دارند. متاهلان به دلیل داشتن دوستان بیشتر مورد حمایت بیشتری نیز قرار می گیرند.

انواع فواید ازدواج

خطر سکته کمتر در متاهلین

بر طبق مطالعه ای که انجمن سکته در آمریکا انجام داده است، مردان متاهل ۶۴ درصد کمتر از مجردان با این مشکل مواجه می شوند. این مطالعه نشان داد که رضایت در ازدواج باعث شانس بیشتر در پیشگیری از سکته مغزی می شود.

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

کاهش دهنده استرس

یکی دیگر از فواید ازدواج تاثیر آن بر کاهش میزان افسردگی و استرس می باشد. داشتن یک پیوند و رابطه عاطفی بلند مدت می تواند هورمون های فرد را طوری تغییر بدهد که استرس را کاهش دهد. این موضوع باعث کاهش هورمون تستوسترون در بدن شده و همچنین باعث کمتر شدن هورمون استرس در بدن می شود و هورمون کورتیزون در هر دو نفر کم می شود. شاید ازدواج برای برخی استرس زا باشد اما با کنترل آن می توانند بر این موضوع غلبه نمایند.

ویژگی ها و فایده های ازدواج

بهبودی بیشتر در جراحی های بزرگ

بر اساس مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۱ مشخص شد که یک همسر حامی می تواند بسیار تاثیر گذار در بهبودی بعد از عمل های جراحی بزرگ و خطرناک باشد. بیماران متاهلی که تحت عمل جراحی قرار می گیرند حدودا ۱۵ سال نسبت به افراد مجرد بیشتر عمر خواهند کرد.

کمتر شدن احتمال ابتلا به بیماری های روانی

زنان و مردان متاهل خیلی کم ممکن است دچار بیماری های روانی شدید شوند. متاهلین به طور قابل توجهی کمتر دچار افسردگی شدید شده و حدودا ۵۰ درصد کمتر از مجردین دچار اختلالات روانی می شوند.

ویژگی های مختلف ازدواج

داشتن خوابی بهتر

داشتن ازدواج خوب باعث خواب راحت می شود. قدرت خوابیدن در متاهل ها خیلی بهتر از مجرد ها می باشد. ازدواج ناخوشایند می تواند باعث اختلالات در خواب شود. نداشتن خواب راحت باعث به وجود آمدن مشکلات بیشتری خواهد شد و ممکن است بر ازدواج تاثیر بگذارد. افرادی که دارای ازدواجی موفق هستند خواب راحتی خواهند داشت.

طول عمر و پیشگیری از مرگ زود رس

یکی دیگز از فواید اثبات شده ازدواج این است که باعث طول عمر در زوجین می شود. در برخی از افراد این مقدار به ده سال می رسد. بر طبق مطالعه انجام شده در این باره بر روی حدود ۵۰۰۰ نفر از متولدین ۱۹۴۰، مشخص شد که داشتن همسر و داشتن ازدواج پایدار و طولانی باعث شده تا این افراد دو برابر نسبت به سایر افراد مجرد دیر تر می میرند.

داشتن زندگی شادتر و سالم تر

افراد متاهل نسبت به افراد دیگر در زندگی شادتر هستند و رضایت بیشتری نسبت به سایرین دارند. ازدواج باعث رسیدن به موفقیت های بیشتر و ثبات زندگی در زوجین می شود، و باعث می شود تا زوجین کمتر دچار اشتباه شوند و از لحاظ جنسی سالم و ایمن باشند.

انواع فایده های ازدواج

تعهد

ازدواج کردن بزرگترین تعهدی است که به وسیله آن می توان به ثبات عشق به معشوق پرداخت. ازدواج باعث عهدی بین زوجین می شود که در روزهای خوب و بد کنار هم باشند. همچنین باعث تغییر زندگی و هدفمند شدن در آن خواهد شد و رابطه با معشوق را جدی تر خواهد کرد.

ایجاد عشق واقعی

ازدواج باعث استحکام روابط بین دو نفر شده و باعث ایجاد احساسات مشترک خواهد شد. با ازدواج درک بهتری از عشق واقعی و دوست داشتن بیشتر خواهید داشت. متاهلین در زندگی مشترک برای همدیگر فداکاری هایی خواهند کرد که قبلا انجام نمی داده اند، آنها برای تامین نیازهای مشترک و آسایش زندگی تلاش خواهند کرد و در تمامی لحظه های زندگی از ابراز علاقه به یکدیگر لذت می برند.

فایده های ازدواج

فایده های مالی ازدواج

ازدواج درست باعث می شود تا زوجین برای تامین آسایش طرف مقابلل خود بیشتر تلاش نمایند و به دنبال درآمد بیشتر باشند. زندگی متاهلی باعث می شود تا در نحوه خرج کردن و استفاده از پس انداز خود محتاط تر باشند. ازدواج سبب بالاتر رفتن احساس مسئولیت در زوجین خواهد شد.

فرزند

ازدواج در واقع پایه و اساس یک خانواده است که در زوجین می توانند صاحب فرزند شوند، فرزند داشتن تجربه ای است که تقریبا همه دوست دارند آن را تجربه نمایند. داشتن فرزند سالم و خوش زبان باعث لذت و شادی والدین خواهد شد.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.