دسته ها
پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

درمان بزرگی سینه مردان (ژنیکوماستی) و آنچه باید درباره این مشکل بدانید

 • سحر هودانلویی
 • 19 مارس 2020
 • ۰

حجیم شدن سینه مردان را در اصطلاحی یونانی ژنیکوماستی می نامند. در این اتفاق سینه مردان بافت پستانی به خود می گیرد. به همین دلیل در یونان به این گونه افراد، مردانی دارای سینه های به مانند زن می گویند. در این مطلب با درمان بزرگی سینه مردان، آشنا خواهید شد. 

حجیم بودن بیش از حد سینه مردان به این منظور است که قسمت سینه ای آن ها از حجم غیر طبیعی بزرگ تر شده است. این اتفاق زمانی رخ می دهد که در بدن این آقایان تغییرات هورمونی در دوران بلوغ رخ می دهد. این شرایط گاهی بر یک سینه و گاهی بر هر دو سینه تاثیرات منفی می گذارد.

درمان سینه بزرگ مردان

بزرگی سینه مردان

در اتفاق به مانند ژنیکوماستی، سینه مردان فاقد هر گونه بافت پستانی است و شرایط به وجود آمده فقط به دلیل اضافه وزن و چاقی مفرط مردان است. این حادثه در زمانی که اضافه وزن از بین برود، برطرف می شود. در این رابطه تخصص های پزشکی نیز به کمک این گونه افراد می آیند و با روش های درمان لاغری به برطرف کردن این مشکل می پردازند. روش لیپوساکشن مناسب ترین روش برای درمان سینه بزرگ مردان به صورت موقتی است.

اما در حادثه ژنیکوماستی طبیعی سینه مردان شامل بافت پستانی است و بر اساس تغییرات هورمونی و دیگر عوامل که گفته می شود، ایجاد شده است. این شرایط با ورزش های سنگین و رژیم های لاغری بر طرف نمی شود و گاهی اوقات فقط با عمل جراحی قابل برطرف شدن است. توصیه ای که در این رابطه به شما می شود، این است که در صورت دارا  بودن نشانه های ژنیکوماستی به متخصصان مربوطه مراجعه کنید، تا نوع بافت پستان و شدت آن به خوبی تشخیص داده شود.

روش های درمان سینه بزرگ مردان

علت بروز ژنیکوماستی

دلایل بسیاری هستند که در بروز این عارضه بسیار دخیل هستند، با این دلایل در ادامه مطلب آشنا خواهید شد.

 • تغییر طبیعی هورمون ها:

طبق دانش موجود هورمون های استروژن و تستسترون مسئولیت کنترل نشانه های بلوغ و مشخصه های جنسی زن و مرد را به عهده دارند. تستسترون که دارای شاخص های مردانه همچون توده های عضلانی و رویش مو در بدن را به عهده دارد، هورمون استروژن نیز دارای شاخص زنانه است؛ که رشد پستان ها را کنترل می کند. تمامی افراد فکر می کنند که هورمون استروژن فقط در زنان وجود دارد، اما حقیقت این است که مقدار بسیار کمی در بدن مردان نیز وجود دارد. زمانی که هورمون استروژن در بدن افزایش می یابد با هورمون تستسترون به عدم تعادل برخورد می کند، سبب بروز ژنیکوماستی می شود.

 • بروز ژنیکوماستی در کودکان:

بسیاری از کودکان پسر به علت تاثیر هورمون های استروژن مادر با سینه های بزرگ و حجیم متولد می شوند. حجم این سینه ها به طور معمول ۲ الی ۳ هفته بعد از تولد از بین می رود.

نشانه های سینه بزرگ مردان

 • شرایط بلوغ:

بروز ژنیکوماستی در دوران بلوغ به علت تغییرات هورمونی و شرایط به وجود آمده نسبتا رایج است. در بسیاری از این شرایط حجم سینه ها بدون نیاز به درمان بزرگی سینه مردان ۶ ماه ای ۲ سال به طول می انجامد.

 • ژنیکوماستی مردانه:

وجود این بیماری در دوره سنی ۵۰ الی ۷۰ سال در مردان بسیار رایج است. این اتفاق از هر ۴ نفر، ۱ نفر از هر گروه سنی را تحت تاثیر شرایط خود قرار می دهد.

 • عوارض مصرف برخی داروها:

مصرف برخی دارو ها در طولانی مدت عواقب بدی را در پی دارد. تعدادی از این دارو ها در ادامه بیان شده است که در طی مصرف به ژنیکوماستی مبتلا می شوند.

 1. داروی آنتی آندروژن: مصرف این دارو ها که برای درمان بزرگی پروستات، سرطان پروستات و دیگر بیماری های مرتبط تجویز می شود در طی مصرف به بزرگی سینه مبتلا می شود. این قرص ها عبارت است از: فلوتامید، فیناستراید و اسپیرونولاکتون
 2. دارو های استروئیدی آنابولیک و آندرژن ها
 3. دارو های درمان ایدز
 4. دارو های ضد افسردگی و اضطراب همانند دیازپام
 5. دارو های ضد اضطراب همانند تری سیکلیک
 6. مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک ها
 7. مصرف دارو های زخم معده همانند سایمتیدین
 8. شیمی درمانی های پی در پی جهت درمان سرطان
 9. دارو های مرتبط با قلب همانند دیگوکسین که وظیفه باز کردن کانال های مسدود شده کلسیم را به عهده دارد.
 10. دارو های ضد حالت تهوع همانند متوکلوپرامید

درمان سینه بزرگ مردان چگونه انجام می شود

 • مصرف دخانیات و نوشیدنی های الکلی:

مواردی که در ادامه بیان می شود روند درمان بزرگی سینه مردان را با اختلال مواجه می کند و در زمان هایی از درمان جلوگیری می کند.

 1. الکل
 2. آمفتامین ها
 3. ماری جوآنا
 4. هروئین
 5. متادون
 • بیماری های جسمانی

برخی بیماری ها وجود دارند که با بر هم زدن تعادل هورمون های بدن، عارضه ژنیکوماستی را ایجاد می کنند.

 1. هیپوگنادیسم: این بیماری که با نام دیگر فعالیت کم غدد جنسی شناخته می شود، با ایجاد اختلال در تولید هورمون تستسرون همراه است. همچنین سندرمکلاین فلتر یا به اصطلاحی غده هیپوفیز در بروز عارضه ژنیکوماستی بسیار دخیل است.
 2. پیری: در روند پیری هورمون ها با تغییرات بسیار مواجه هستند، همچنین افرادی که دارای اضافه وزن هستند، ژنیکوماستی را خیلی سریع تجربه می کنند.
 3. تومور ها: انواعی از تومور ها همانند تومور بیضه، تومور غدد فوق کلیوی و توموره غده هیپوفیز از انواع تورموهایی هستند که هورمون های زنانه و مردانه را با اختلال مواجه می کنند.
 4. نارسایی کلیوی: نیمی از کسانی که تحت درمان همودیالیز قرار دارند، ژنیکوماستی را تجربه می کنند.
 5. سو تغذیه: هنگامی که بدن با کمبود تغذیه و مواد مغذی مواجه می شود، سطح تستسترون را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. عدم تعادل هورمونی در آقایان بسیار دیده می شود که سر آخر روند درمان بزرگی سینه مردان را با اختلال مواجه می کند.
 6. نارسایی و التهاب کبدی
 7. پرکاری تیروئید

ژنیکو ماستی چیست؟

 • محصولات گیاهی

روغن های گیاهی همانند درخت چایی یا لاوندر که در انواع شامپوها، صابون ها و لوسیدن ها مورد استفاده قرار می گیرد شرایط ایجاد بیماری بزرگی سینه مردان را ایجاد می کند.

علائم بروز بیماری ژنیکوماستی در مردان

زمانی که این بیماری در بدن شما در حال بروز باشد، همراه با خود نشانه هایی دارد که در ادامه این مطلب علائم موجود را مطالعه خواهید کرد.

 1. بزرگ شدن سینه فراتر از حد طبیعی
 2. سفت شدن توده های سینه ای
 3. خارج شدن خون از نوک سینه
 4. حساس شدن های غیرطبیعی نوک سینه ها

آشنایی با ژنیکوماستی

نکاتی که د رابطه با بزرگی سینه باید رعایت کرد

 1. از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی اجتناب کنید. همچنین مصرف غذاهای ارگانیک را به حداقل برسانید.
 2. ار مصرف موارد مخدری که موجب تسکین درد می شوند، همانند ماری جوآنا بپرهیزید.
 3. از قرار گرفتن در شرایط و محیط های آلوده به سرب دوری کنید. همچنین اگر بیش از حد نیاز در مقابل نور آفتاب بایستید روند درمان بزرگی سینه مردان با اختلال مواجه می شود، پس حد امکان از آن دوری کنید.
 4. در روز مقدار زیادی آب و مایعات بنوشید، این عمل سبب هیدراته شدن بدن می شود که برای جلوگیری از بزرگ شدن سینه بسیار موثر است.
 5. همواره ورزش کنید و از سبک زندگی سالم پیروی کنید. این عمل موجب می شود که بدن در شرایط و وزن مطلوبی قرار گیرد.
 6. مصرف مکمل های تغذیه ای و دارویی را برای حجیم سازی بدن، متوقف کنید.
 7. مصرف نوشیدنی های الکی را حذف کنید.

علائم بروز سینه بزرگ در مردان

درمان بزرگی سینه مردان

در این مطلب انواعی از درمان بزرگی سینه مردان جمع آوری شده است، با ما همراه باشید.

 • کمپرس آب سرد

با استفاده از چند تکه یخ و قرار دادن آن ها بر روی سینه می توانید تا حد قابل توجه ای حجم آن ها را کاهش دهید. یخ با دارا بودن اثر خنک کننده عملکرد بافت هایی از بزرگی سینه را متوقف می کند و عمل درمان بزرگی سینه مردان را به خوبی انجام می دهد.

 • زردچوبه

زرد چوبه به عنوان طبیعی ترین درمان ژنیکوماستی شناخته شده است. ادویه زرد چوبه با اثر گذاری بر روی هورمون های تستسترون سایز سینه آنان را کاهش می دهد. همچنین از این ادویه به عنوان چربی سوز قوی استفاده می کنند.

 • روغن ماهی

این روغن که از دیگر منابع دارای امگا ۳ است، امکان اینکه به درمان بزرگی سینه مردان بپردازد، را دارد. اسید های چرب امگا۳ سطح استروژن را کاهش می دهند که با مشورت پزشک می توان از قرص های این ویتامین به خوبی بهره گرفت.

مصرف قاصدک برای درمان سینه بزرگ مردان

 • گل قاصدک

از ویژگی های گل قاصدک می توان به دارا بودن دیورتیک موجود برای درمان بزرگی سینه مردان اشاره کرد. همچنین این گیاه با اثر گذاری بر روی چربی های اضافه و استروژن بدن به چربی سوزی می پردازد. برای بهره گیری از این درمان می توانید ۱ قاشق چایی خوری گیاه قاصدک را با ۱ فنجان آب جوش ترکیب کنید و درب آن را محکم ببندید. بعد از گذشت ۸ الی ۱۰ دقیقه این دمنوش را بنوشید و هر ۳ روز ۱ بار آن را تکرار کنید.

 • روی

کم بودن سطح روی در بدن به بیماری ژنیکوماستی منجر می شود. همچنین طبق مطالعات انجام شده سطح بالایی از روی سبب افزایش تستسترون در بدن می شود که سبب بزرگ تر شدن سینه ها می شود. برای دریافت میزان مناسب از این ویتامین در بدن بهتر است با پزشک مشورت کنید و طبق گفته های او از این مکمل مصرف کنید.

 • عشبه بیابانی

این گیاه اغلب توسط پزشکات مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه با دارا بودن استروئل به بهبود عضلات و کاهش اندازه حجم سینه در مردان منجر می شود. مصرف ۱ قاشق چایی خوری از ریشه خشک شده عشبه بیابانی به همراه ۱ فنجان آب داغ به صورت دمنوش بسیار مفید می باشد.

اثر سویا در درمان سینه بزرگ مردان

 • سویا

توصیه پزشکان برای بهبود روند درمان بزرگی سینه این است که از مصرف سویا حد امکان اجتناب شود. سویا با دارا بودن فیتو استروژن سطح استروژن را در بدن افزایش می دهد که سرانجام به ابتلا بیماری ژنیکو ماستی منجر می شود. اگر به این بیماری مبتلا هستید، باید گفت که مصرف این ماده غذایی اوضاع را سخت تر می کند. پس بهتر است هر چه سریع تر افرادی که دارای نشانه های بزرگی سینه را دارند، مصرف سویا را قطع کنند.

 • چایی ریشه زنجبیل

زنجبیل با افزایش متابولیسم در بدن به سوخت ساز چربی در بدن منجر می شود. همچنین این بیماری ممکن است چربی ها تجمع یافته در اطراف سینه را کاهش دهد. برای بهره گیری از این درمان بزرگی سینه مردان مقداری ریشه زنجبیل را در ۱ لیوان آب بجوشایند و درب آن را کاملا ببندید. دمنوش را بعد از چند دقیقه میل کنید و هر چند ماه یک بار این عمل را تکرار کنید.

 • چایی سبز

چایی سبز با دارا بودن آنتی اکسیدان های موجود به سم زدایی بدن می پردازد. همچنین این چایی در چربی سوزی حرف اول را می زند که در جلوگیری از بزرگ شدن سینه بسیار موثر است. برای بهره  گیری از این چایی مقداری از برگ های خشک شده را در ۱ فنجان اب جوش بجوشانید و بعد از سپری دقایقی آن را میل کنید.

مصرف چایی سبز برای درمان سینه بزرگ مردان

 • اجتناب از برخی روغن های گیاهی

توصیه افراد ماهر در طب سنتی این است که از مصرف روغن اسطوخودوس و درخت چایی افراد مبتلا به بیماری ژنیکو ماستی دوری کنند. همچنین طبق مطالعات انجام شده مشخص است که مصرف این روغن ها وضعیت مبتلایان به این بیماری را بدتر می کند. پس بهترین راه این است که از مصرف آن حد امکان بپرهیزید.

 • میوه و سبزیجات

مصرف میوه و سبزیجات تازه به کاهش حجم سینه بسیار کمک می کند. میوه و سبزیجات دارای فیبر، مواد معدنی و ویتامین هستند که به عنوان چربی سوز های موثر شناخته شده اند. اضافه کردن میوه هایی همچون؛ موز، توت، هویج، کرفس، گوجه فرنگی و اسفناج به برنامه غذایی روزانه در کم کردن کالری بسیار موثر می باشد. همچنین با نوشیدن آب به میزان کافی در طول روز متابولیسم را در بدن افزایش می دهد که با سوزاندن چربی های اضافه از حجیم شدن بافت های سینه جلوگیری می کند.

 • گل خار مریم

همان طور که گفته شد بیماری های کبدی در حجیم شدن بافت سینه مردان بسیار اثر گذار است. اگر شما نیز به این بیماری کبدی دچار هستید، بهتر است از گل خار مریم استفاده کنید. این دمنوش با از بین بردن عملکرد های مختل کننده در کبد سایز سینه را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد و اختلالات کبدی را بهبود می بخشد.

 • گل ساعتی

گل ساعتی با دارا بودن کریزین در بدن از شکسته شدن هورمون های تستسترون در بدن جلوگیری می کند و میزان آب و مایعات را در بدن به سطح مناسبی می رساند. برای تهیه این دمنوش باید ۱ قاشق چای خوری از گل ساعتی را در ۱ فنجان آب ترکیب کنید و بعد از ۱۰ دقیقه خیس خوردن آن را بنوشید. این دمنوش معجزه آسا را می توان هر روز استفاده کرد و از اثرات آن به خوبی بهره گرفت.

مصرف کتان برای درمان سینه بزرگ مردان

 • دانه های کتان

دانه های کتان که حاوی اسید های چرب امگا ۳ هستند در افزایش سطح تستسترون در بدن بسیار اثر گذار می باشد. این عامل از بزرگ شدن سینه در فراتر از حد طبیعی جلوگیری می کند که به خوبی با مشاهده نتایج می توان به اثر گذاری آن پی برد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.