دسته ها
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱

معرفی انواع قرص ضد اسهال و ویژگی های هر کدام

 • ساناز براتی
 • ۲۹ شهریور ۱۴۰۱
 • ۰

اسهال مشکلی است که باعث رقیق شدن مدفوع شده و با دردهای شکمی همراه است. برای درمان اسعال روش های خانگی و پزششکی مختلفی وجود دارد، برخی از انواع قرص های ضد اسهال شامل مواردی مثل قرص هیوسین، دی سیکلومین، دیفنوکسیلات، بلادونا پی بی، بیسموت ساب سیترات و لوپرامید می شود.

اسهال یکی از شایع ترین بیماری های گوارشی در افراد است که در کودکان بیشتر اتفاق می افتد و به سرعت باعث کم آبی بدن و بی حالی بیمار خواهد شد. در زمان ابتلا به این بیماری در وهله اول به دنبال روش هایی برای درمان آن هستیم. اسهال به کمک برخی از روش های طبیعی و پزشکی قابل درمان می باشد. در زیر به معرفی انواع قرص ضد اسهال می پردازیم.

انواع قرص ضد اسهال

اسهال مشکلی است که باعث روان شدن مدفوع شده و بیمار در طول روز چندین بار مجبور به دفع مدفوع مایع می شود. بیماری اسهال امکان دارد چندین روز فرد را درگیر نموده و باعث کم آبی و مشکلاتی در بدن شود. از مهمترین دلایل ابتلا به اسهال وجود عفونت در روده می باشد که در نتیجه ورود آلودگی به بدن اتفاق می افتد. ابتلا به اسهال در کودکان شایع تر از بزرگسالان می باشد. در حالت کلی بیماری اسهال با توجه به شدت آن به سه دسته تقسیم می شود: اسهال آبکی کوتاه مدت، اسهال خونی کوتاه مدت و در کمتر از دو هفته، اسهال پایدار که بیشتر از دو هفته طول می کشد. در ادامه با برخی از قرص های ضد اسهال و مشخصات آنها آشنا می شویم.

انواع قرص ضد اسهال

داروی دیفنوکسیلات

داروی دیفنوکسیلات یکی از روش های کمک کننده برای اسهال است که در برطرف کردن علائم اسهال تاثیر گذار می باشد. این دارو برای کمک به درمان علامتی اسهال مزمن و حاد به ویژه اسهال های ویروسی و کولیت اولسرز خفیف و مزمن استفاده و تجویز می شود. داروی دیفنوکسیلات که دارای ترکیبی اپیوئیدی می باشد حرکات دودی روده را مهر کرده و باعث درمان نشانه های ادار می شود. دیفنوکسیلات دارای متابولیسم کبدی بوده و متابولیت اصلی دارو شبیه به خود دارو می باشد. دیفنوکسیلات نیمه عمر ۲/۵ ساعته و متابولیت آن نیمه عمر ۱۲ ساعته دارد. مقدار زمانی که برای اثر بخشی دارو مورید نیاز است یک ساعت و مدت تاثیر آن تا ۴۳ ساعت ادامه دارد و دارو در نهایت از طریق مدفوع و کلیه دفع می شود.

انواع داروهای ضد اسهال

دیفنوکسیلات همچنین دارای عوارض و محدودیت هایی می باشد که در ادامه معرفی می کنیم:

 • عوارض این دارو که به ندرت اتفاق می افتد شامل مشکل در دفع ادرار، تاری دید، تب، گر گرفتگی، خارش، مشکلات تنفسی، تشنج، مشکلات عصبی، التهاب لوزالمعده، خواب آلودگی، ناتوانی جنسی، خشکی پوست و دهان می باشد.
 • این دارو در کولیت اولستراتیو ممنوعیت مصرف دارد.
 • استفاده از این دارو در کودکان زیر دو سال ممنوع بوده و نباید مصرف شود. همچنین در کودکان بیشتر از دو سال دستور و تجویز پزشک نیاز است.
 • مصرف قرص در دوران بارداری و یا شیر دهی با صلاحدید پزشک و اطلاع از مزایا و معایب آن در این دوران باید انجام بگیرید.

داروی ضد اسهال

 • بلیط کیش
 • قاصدک 24

قرص بلادونا پی بی

قرص بلادونا پی بی از داروهای گوارشی است که برای درمان و کنترل دل درد کاربرد دارد. همچنین این دارو برای کمک به درمان بیماری سندروم روده تحریک پذیر، اسهال ویروسی و دردهای شکمی مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو دارای ترکیباتی از هیوسین، آتروپین و فنوباربیتال می باشد که در دو نوع قرص و شربت در بازار موجود است. همچنین مصرف بی اندازه این دارو امکان ایجاد اعتیاد را دارد پس در مصرف آن احتیاط کامل را داشته باشید. از عوارض کلی این قرص می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • یبوست، خواب آلودگی، افت فشار، تاری دید، علائم عصبی، خشکی دهان، سردرد، مشکلات ادراری، تشنج، پر فشاری خون و تندی نفس.

قرص های رفع کننده اسهال

قرص دی سیکلومین

این قرص ضد اسهال برای برطرف کردن مشکلات گوارشی مانند کولیت نوزادان، دردهای دوران قاعدگی و سندروم روده تحریک پذیر تجویز و استفاده می شود. در بعضی از روش ها از این دارو برای درمان سرطان روده و درمان کمکی برای اسهال توسط پزشک تجویز می گردد. برای کاهش عوارض و نتیجه بخشی بهتر دی سیکلومین در زمان مصرف مایعات به میزان مناسب مصرف شود و بهتر است قرص همراه با غذا استفاده شود.

قرص دی سیکلومین ضد اسپاسم بوده و با مهار گیرنده های استیل کولین مستقیما باعث رفع انقباضات عضله صاف جدار روده می گردد. بعلاوه دی سیکلومین دارای تاثیرات بی حس کننده موضعی می باشد که برای رفع اسپاسم دستگاه گوارش صفراوی موثر می باشد. دی سیکلومین باعث بلاک کردن ایمپلاسهای پاراسمپاتومیمتیک وارد شده از اعصاب می شود و با مهر انقباض های عضلات صاف فعالیت دستگاه گوارش را کم کرده و تولید اسید می کند. عوارض و موارد مهم درباره این قرص شامل موارد زیر می شود:

 • این دارو دارای عوارض سردری، خواب آلودگی و بی خوابی، سرگیجه، عصبانیت، فراموشی، ضعف، اغتشاش شعور یا هیجان در سالخورده ها، تپش قلب، تاکیکادی، کهیر، مشکلات پوستی، کمی تعریق، تاری در چشم و گشاد ششدن مردمک، فاج جسم مژگانی، فشار به داخل چشم ها، یبوست، استفراق، خشکی دهان، تهوع، استفراغ، انسداد فلجی روده، نفخ و سوزش سر دل، مشکل در دفع ادرار و ناتوانی جنسی می باشد.
 • مصرف دی سیکلومین برای سالخوردگان و بیماران دارای سابقه تشنج ممنوع می باشد.

قرص های ضد اسهال

قرص بیسموت ساب سیترات

قرص بیسموت ساب سیترات یک دارو برای درمان زخم معده و روده و همچنین اسهال مسافرتی می باشد که در کنار برخی از روش های درمانی دیگر برای درمان عفونت های گوارشی هلیکوباکتری پیلوری استفاده می شود. این دارو تاثیرات ضد میکروبی بر پاتوژرهای باکتریایی و ویروسی دستگاه گوارشی داشته و باعث خنثی شدن اسید معده تا حدودی خواهد شد. استفاده از آن و میزان مصرف آن باید با نظز پزشک معالج باشد ولی در حالت کلی افراد بزرگسال در طول روز چهار بار و هر بار یک قرص می توانند مصرف نمایند و یا دو بار در روز هر مرتبه دو قرص مصرف کنند. بیسموت ساب سیترات عوارض زیادی نداشته و از عوارض آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عوارض کلی این دارو شامل تیرگی مدفوع، سیاهی و تیره شدن زبان، حالت تهوع و استفراغ می شود.

قرص ضد اسهال و عملکرد آن

قرص لوپرامید

یکی دیگر از انواع دارو و قرص ضد اسهال لوپرامید می باشد که برای برطرف کردن میزان زیاد دفع مدفوع برای بیمارانی که عمل جراحی ایلئوستومیز انجام داده اند تجویز می شود. افرادی که مشکل معده درد، بیماری کولیت اولسراتیو، دارای مدفوع خونی، اسهال با تب بالا دارند نباید از این دارو استفاده کنند، همچنین کسانی که به خاطر استفاده از آنتی بیوتیک ها اسهال شده اند نیز نباید از لوپرامید مصرف کنند. این دارو دارای عوارض جانبی زیر می باشد:

 • خواب آلودگی، خستگی، تهوع، سرگیجه، استفراق، خشکی دهان، مشکلات معده، یبوست، نفخ، حساسیت، درد شکم و تب در حین درمان.
 • افراد دارای اسهال ناشی از غفونت نباید از لوپرامید استفاده نمایند چون باعث می شود دفع میکروب ها با تاخیر اتفاق بیافتد.

درمان اسهال با قرص

قرص هیوسین

هیوسین برای مشکلاتی از قبیل گرفتگی های روده و دردهای شکم مورد استفاده قرار می گیرد. هیوسین باعث برطرف شدن انقباضات و گرفتگی های عضلات دیواره روده شده و به طور مستقیم بر روی دستگاه گوارش تاثیر می گذارد. همچنین این دارو به عنوان یکی از داروهای کمک کنده درمان اسهال شناخته می شود اما استفاده طولانی مدت از آن باعث مشکلاتی چون شکننده شدن استخوان ها و نازک شدن پوست، دیابت و تاخیر در رشد کودکان خواهد شد. همزمان با مصرف این دارو باید مکمل های پتاسیم مصرف شود و از نمک کمتر استفاده گردد. همچنین در استفاده از هیوسین در طولانی مدت باید فشار خون افراد دائما چک شود. از دیگر عوارض این دارو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • یبوست، اختلال در ادرار، خشکی دهان، تهوع، خارش، تورم در دست و پا، مشکلات تنفسی، سرگیجه، افزایش نبض، اسهال، مشکلات در بینایی و چشم درد.

قرص های درمان کننده اسهال

اکتراوتاید

مصرف این دارو کمک زیادی به رفع اسهال به ویژه اسهال آبکی می کند، بنابراین این دارو که به شکل آمپول ۱۰۰ تا ۵۰۰ گرمی تولید شده و حداقل یکبار در روز تزریق می شود برای درمان دل درد و دل پیچه ناشی از اسهال موثر می باشد؛ در زیر با برخی از عوارض جانبی مصرف این دارو آشنا می شوید :

 • سردرد
 •  احساس خستگی و کوفتگی
 • آریتمی و پرادی کاردی قلب
 • تاری دید
 • یبوست
 • اسهال
 • احساس ناراحتی یا درد در ناحیه شکم و معده
 • حالت تهوع و استفراغ
 • نفخ معده و شکم
 • تکرر ادرار
 • کهیر زدن
 • احساس گرگرفتگی

مصرف این دارو می تواند با خطر سوء جذب چربی، عفونت مجاری ادراری و ابتلا به سنگ صفراوی همراه باشد، بنابراین دوز مناسب این دارو باید توسط پزشک مشخص شود.

انواع قرصهای ضداسهال

قرص های دل پیچه برای رفع یبوست

در صورت تشخیص پزشک به بروز دل پیچه ناشی از یبوست، مصرف انواع ملین و مسهل می تواند در رفع این مشکل کمک زیادی نماید، در زیر با برخی قرصهای رفع یبوست آشنا می شوید :

قرص سی لاکس

یکی از معروف ترین قرصهای گیاهی ضد یبوست که اغلب در هر خانه ای یافت می شود، سی لاکس است و می تواند از طریق برطرف کردن یبوست به رفع دل پیچه نیز کمک نماید.

عامل اصلی یبوست مزمن، تنبلی روده بزرگ و حرکات ضعیف آن می باشد، حال مصرف این قرص گیاهی که حاوی برگ سنا و رازیانه می باشد، موجب افزایش حرکات روده و دفع مدفوع خواهد شد.

کپسول ژلاکس

روغن کرچک موجود در کپسول ژلاکس نیز یک ملین عالی بوده و در نتیجه برای رفع مشکل یبوست موثر می باشد، از روغن کرچک به منظور تخلیه کامل روده بزرگ برای آماده کردن روده و مقعد پیش از جراحی یا مطالعات رادیوگرافی استفاده می شود.

داروی ضد اسهال

بیزاکودیل

این دارو شیمیایی بوده و از طریق تحریک عضلات روده موجب افزایش حرکات دستگاه گوارش شده و به دفع مدفوع کمک می کند، مدت زمان اثر این دارو حدوداً ۱۰ تا ۱۲ ساعت می باشد، بنابراین در صورتی که وضعیت شما حاد است، می توانید از شیاف استفاده کنید تا در عرض یک ساعت مشکلتان حل شود.

نکته پایانی:

استفاده از قرص های ضد اسهال در بیماران به ویژه کودکان و افراد کهنسال باید با تجویز پزشک انجام شود همچنین در صورت مشاهده هر یک از عوارض عنوان شده باید بیمار سریعا به یک مرکز درمانی یا پزشک خود مراجعه نماید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.