دسته ها
یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹

قبل از عذرخواهی از همسرتان این مقاله را بخوانید

 • ساناز براتی
 • ۳ مرداد ۱۳۹۹
 • ۰

عذر خواهی و طلب بخشش بهترین روش برای خاتمه دادن به دعوای بین زن و شوهر است. در مرحله اول برای عذر خواهی از همسر باید بپذیرید که اشتباه کرده اید و معذرت خواهیتان زبانی و از ته دل و از صمیم قلب باشد.

خیلی از زوجین ممکن است بنا به دلایلی باهم دعوا کرده و جر و بحث نمایند. در بین دعوا زن و شوهر مطمئنا باعث رنجش هم خواهند شد اما با کوتاه آمدن یکی و عذرخواهی، رنجش برطرف می شود. معذرت خواهی یکی از مهارت های واجب و مهم در زندگی مشترک است و زوجین باید این مهارت را به درستی بیاموزند تا در زندگی شان دچار مشکل نگردند.

عذرخواهی کردن از همسر

معذرت خواهی کردن نشانه مقصر بودن نیست. گاهی اوقات امکان دارد مشکل و ناراحتی پیش آمده بین زوجین به دلیل اختلاف نظر باشد که در اینصورت فردی که گذشت بیشتری داشته، غرور و خود بینی را کنار گذاشته و از همسر خود عذرخواهی می کند. عذر خواهی به معنای این است که شما به اندازه ای بالغ شده اید که اشتباهتان را قبول کرده اید. معذرت خواهی باید از ته دل و از صمیم قلب باشد تا نتیجه درستی داشته باشد، زوجین در عذرخواهی از هم، هیچ نوع تردیدی نداشته باشند تا صمیمیت سابق بینشان برقرار شود. در ادامه با ارائه روش های معذرت خواهی از همسر همراه ما باشید.

راهکارهایی برای معذرت خواهی از همسر

اشتباه خود را بپذیرید

اولین و مهمترین مرحله ی معذرت خواهی این است که قبول کنید که اشتباه کرده اید. تا وقتی که به این باور نرسیده باشید معذرت خواهی شما صادقانه و واقعی نیست، حالت چهره و طرز برخورد نشان دهنده ی واقعیت امر است. پس اشتباهات خود را بپذیرید و مسئولیت کارهای خود را برعهده بگیرید.

بپذیرید که به احساس همسرتان لطمه زده اید

به احساسات طرف مقابل خود احترام گذاشته و از دید او به قضیه نگاه کنید. زمانی که همسرتان مرتکب انجام اشتباهی شود، شما هم احساس آسیب خواهید کرد پس همیشه به این نکته توجه داشته باشید.

معذرن خواهی کردن از همسر

متواضعانه تقاضای بخشش کنید

بهترین روش برای عذرخواهی کردن از همسر به صورت شخصی و حضوری است. معذرت خواهی باید رو در رو باشد و نباید آن را در پیام یا ایمیل عنوان کنید. حتی نوشتن یک نامه ی طولانی برای همسرتان نشان دهنده این است که شما توانایی به زبان آوردن معذرت خواهی را ندارید. پس باید به دنبال علت باشید، چه موضوع یا چه چیزی است که اجازه نمی دهد تا شما حضورا عذرخواهی کنید. آیا راه درست ارتباط برقرار کردن را بلد نیستید یا نمی توانید بدون دعوا با همسر خود صحبت کنید؟ همین حالا بدنبال حل مشکلتان باشید.

روش های معذرت خواستن از همسر

تاسف خود را به همسرتان نشان دهید

همانطور که گفتیم معذرت خواهی باید کاملا صادقانه و از ته دل باشد، یعنی فقط به منظور راضی نگه داشتن همسر نباشد. همچنین علاوه بر معذرت خواهی کردن باید علت این موضوع را مشخص کنید و برای هر چیز یکبار عذر خواهی نمایید، از زمان معذرت خواهی از جملاتی استفاده کنید که با لغت من شروع می شوند به عنوان مثال بجای گفتن معذرت می خواهم بهتر است بگویید «من به خاطر … معذرت می خواهم» انتخاب جمله و لغت مناسب برای معذرت خواهی بسیار مهم است و تاسف از ته دل باعث ایجاد اعتماد و صمیمیت خواهد شد و رابطه را مستحکم تر می نماید.

راهکارهایی برای معذرت خواهی از همسر

خودتان را ببخشید

در برخی موارد بعد از اینکه متوجه میزان درد و رنجی که به همسر و فرد مورد علاقه تان وارد کرده اید، شدید شاید نتوانید خودتان را ببخشید. همانطور که گفتیم باید در مواقع وقوع مشکل همسرتان را ببخشید، باید برای خود نیز دلسوری کرده و بتوانید خودتان را ببخشید. بخشیدن خودتان باعث حس اطمینان و دلگرمی در شما خواهد شد و در همسر بهتری بودن شما را کمک خواهد کرد.

مشکل به وجود آمده را ریشه یابی نمایید

هنگامی که از مشکل به وجود آمده احساس تاسف کنید و به همسرتان بگویید متاسفم، مشکل شما از ریشه حل نخواهد شد و شما ممکن است مجددا این اشتباه را تکرار نمایید پس در صورت وقع مشکل باید علت آن را ریشه یابی نمایید:

 • چرا مدام به خود و همسر خود آسیب می زنید؟
 • چرا نمی توانید انجام دادن اشتباهتان را متوقف کنید؟
 • همسرتان چگونه می تواند برای تکرار نشدن اشتباه کمک کند؟
 • آیا به کمک شخص سوم مثل مشاور نیاز دارید؟

عذرخواهی کردن از همسر

پرسیدن سوالاتی از این قبیل، می تواند به شما کمک کند تا همسر بهتری باشید و اشتباهات تکراری را انجام ندهید و در این زمینه پیشرفت لازم را داشته باشید.

ایجاد یک برنامه عملی

به همسر خود نشان دهید که برای جلوگیری از انجام دوباره اشتباهتان قصد انجام چه اعمالی را دارید. به همین جهت لیستی از کارهایی که جهت جلوگیری از اشتباه انجام خواهید دارد تهیه نمایید. بهترین روش تهیه یک برنامه عملی به کمک همسرتان است. پرسیدن نظر همسر، تلاش شما را برای بهتر کردن اوضاع به او نشان خواهد داد، همچنین میزان احترام شما به همسرتان را مشخص خواهد کرد.

اجرای برنامه عملی

عمل کردن به تصمیم و کار درست بهتر از حرف زدن نتیجه می دهد. پس به جای حرف زدن به برنامه هایتان عمل نمایید و دیگر مشکلات قبلی را تکرار نکنید، همچنین با تغییر رفتار برای جبران اشتباهاتتان قدم بردارید. وقتی برنامه های درست خود را عملی کنید همسرتان بهتر متوجه پشیمانی شما خواهد شد و ارتباط بهتری با شما بعد از جر و بحث خواهد داشت.

روش های معذرت خواهی از همسر

در نهایت برای بهتر شدن اوضاع:

 • همسرتان را در آغوش بگیرید.
 • با هدیه ای مناسب همسرتان را غافلگیر نمایید.
 • در برخی از مسئولیت ها به همسرتان یاری رسانید.

روش هایی برای معذرت خواهی آقایان از همسر

 • در زمان ناراحتی همسرتان بدنبال علت باشید و ببینید که او از کدام حرف شما رنجیده است.
 • با توجه به چهره همسرتان تشخیص دهید که آیا او از موضوع خاصی ناراحت است یا ناز وادای زنانه و دلبری کردن او را می رساند، در اینصورت می توانید با ادای چند حرف زیبا همسرتان را راضی کنید.

عذرخواهی نمودن از همسر

 • در زمان ناراحتی همسرتان از او دور نشده و با گفتن کلمات زیبا و تاثیر گذار، نازش را بکشید.
 • بعد از اینکه متوجه ناراحتی همسر خود شدید، به او اخم نکرده و با رفتاری عاشقانه از او عذرخواهی نمایید و عشق و دوست داشتنتان را نشان دهید.
 • برای نشان دادن پشیمانی باید حتما معذرت خواهی تان را به زبان آورید زیرا قوی ترین حس یک خانم حس شنوایی اوست.
 • در عذرخواهی از همسر وقت تلف نکرده و خیلی سریع این کار را انجام دهید تا ناراحتی او بیشتر نشود.
 • برای بهتر شدن نتیجه بعد از معذرت خواهی شاخه ای گل یا هدیه ای کوچک برای همسرتان تهیه کنید.

راهکارهای عذرخواهی از همسر

 • در حضور فرزندان از معذرت خواهی کردن خجالت نکشیده و این کارا را با کمال احترام انجام داده تا فرزندانتان معذرخواهی کردن را از شما یاد بگیرند.

رفتار خانم ها در زمان معذرت خواهی از همسرشان

 • اولین واکنش آقایان در برابر ناراحتی از همسرشان سکوت، اخم و بی محلی کردن است. خانم ها در این حالت باید به همسر خود زمان داده و او را تنها بگذارند.
 • زمانی که همسرتان غرغر کرده و سکوت نمی کند اجازه دهید تا کار خود را انجام دهد. چون مردها به زمان بیشتری نسبت به خانم ها در این زمینه نیاز دارند.
 • بعد از به وجود آمدن مشکل سریعا عذرخواهی نکنید و بعد از حدود ۱۰ دقیقه اینکار را انجام دهید، چون باعث عمیق تر شدن قضیه می شود.

معذرت خواهی نمودن از همسر

 • پس از معذرت خواهی مجددا قضیه را عنوان نکنید و طوری وانمود نمایید که اتفاقی رخ نداده است.
 • پس از معذرت خواهی برای پذیرفته شدن آن به همسرتان زمان دهید و توقع پذیرفتن فوری عذرخواهی را نداشته باشید.
 • پس از معذرت خواهی کارهایی را انجام دهید که مربوط به همسرتان بوده و نشان دهنده اهمیت شما به اوست.
 • انجام کارهایی که همسرتان دوست دارد و از شما می خواهد بهتر از معذرت خواهی کلامی بوده است چون مردان متکی به عمل هستند تا به کلام.
 • کلامی عنوان کنید که مقصرید و حق با همسرتان است.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.