دسته ها
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳

مکان های دیدنی رودان و بهترین نقاط تفریحی و گردشگری آن

  • ساناز براتی
  • ۱۴ بهمن ۱۳۹۸
  • ۰

شهر رودان در استان هرمزگان و جنوب ایران واقع است این شهر دارای تمدنی کهن بوده است و همچنین دارای مکان های دیدنی و گردشگری زیبا و جذابی است که از جمله آنها می توان به کوه زندان، قلعه دختر، تم مارو، زیارتگاه شاه قطب الدین حیدر و قلعه کمیز و … اشاره کرد.

شهرستان رودان در استان هرمزگان در جنوب ایران واقع شده است. رودان به دلیل داشتن جاذبه های گردشگری و طبیعی بسیار و همچنین وجود درختان سر به فلک کشیده و رودخانه ای زیبا و فراوان به بهشت ایران مشهور است. تمدن رودان با توجه به سنگ نوشته های میخی و تصویری موجود در آن به دوره ایلامی و آشوری باز می گردد.

مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری رودان

شهرستان رودان دارای مساحت ۵/۲۷۴۴ کیلومتر مربعی است که در ۱۰۰ کیلومتری شهر بندر عباس قرار گرفته است. رودان از قسمت شمالی با حاجی آباد، از شمال شرق با کهنوج، از شرق با منوجان، از جنوب شرقی و جنوب با میناب و از غرب با بندر عباس همسایه است. شهرستان رودان در گذشته به نام رودکان شهرت داشته است کا انتخاب این نام به خاطر رودخانه های مختلف و پر آب در آن بوده است. رودان دارای آب و هوایی گرم و خشک بوده که زمستان های معتدل و تابستان هایی گرم دارد. این شهر بعد از بندر عباس و میناب سویم شهر پر جمعیت در هرمزگان است.

مکان های دیدنی و جالب رودان

تاریخچه و قدمت رودان

در منطقه باد افشان شهرستان رودان سنگ نبشته های میخی و تصویری وجود دارد که نشان دهنده تمدنی دیرینه در این منطقه است. تمدن رودان با توجه به تحقیقات باستان شناسان و نظر کارشناسان میراث فرهنگی به دوره ایلامی و آشوری بر می گردد. قبل از دوره ساسانیان سد طبیعی و بلند در رودان در منطقه ای که حالا به آن تبرکن گفته می شود، وجود داشته که بعد پر شدن و سرریز شدن، آب آن وارد دشت ارموز می شده است. سد مورد نظر در زمان دوره ساسانی به دست مهندسان و کارگران ساسانی خراب شد و بعد ها به جلگه ای تبدیل گشت که در آن زمان به جلگه هرمز شهرت داشت. وجود قبرها و خانه های قدیمی در اطراف کوهای آن منطقه نشان دهنده قدمت طولانی آن است. از مهمترین آثار به دست آمده از قبرستان های منطقه ای به اسم تم مارو، جمجمه ای جراحی شده مربوط به سه هزار سال قبل از میلاد بوده که باز هم نشان دهنده قدمت دیرینه رودان است.

مناطق زیارتی رودان

از مناطق دیدنی رودان می توان به اماکن زیارتی قدیمی آن اشاره کرد:

  • زیارتگاه سید سلطان محمد یا پیرچوگان:

یکی از مهمترین زیارتگاه های رودان زیارتگاه روستای پیرچوگان است که برادر امام رضا (ع) در آنجا به خاک سپرده شده اند و سالانه به ویژه در نوروز گردشگران زیادی را پذیرا می شود. زیارتگاه سید سلطان محمد در روستای پیرچوگان در ۴۲ کیلومتری رودان، در مسیر جاده رودان به رودخانه قرار گرفته است.

  • زیارتگاه شاه قطب الدین حیدر:

یکی دیگر از زیارتگاه های مهم رودان که همواره زائران زیادی را به سوی خود می کشاند زیارتگاه شاه قطب الدین حیدر است که از مناطق گردشگری در رودان نیز محسوب می شود. این زیارتگاه در ۳ کیلومتری مرکز شهر رودان قرار گرفته است که مربوط به یکی از نوادگان امام موسی کاظم (ع) می باشد.

  •  آرون گروپس

مکان های دیدنی در رودان

قلعه کمیز

قلعه کمیز که نشان دهنده هویت و پایمردی مردمانش است در ۱۲ کیلومتری شرق رودان واقع شده است. این قلعه در نگاه اول چشم هر بیننده ای را به سوی خود جلب می نماید ولی متاسفانه به دلیل نگهداری نامناسب و عدم توجه به آن در حال ویران شدن است. نتایج بدست آمده از این قلعه نشان دهنده نبردهای بسیار قوم بارز با دشمنان خارجی می باشد. این قلعه یکی از مکان های دیدنی و گردشگری مهم در شهرستان رودان است.

اماکن دیدنی در رودان

تم مارو یا همان تپه خیرآباد

تپه مارو در نزدیکی قلعه کمیز واقع شده است که در دوران گذشته از آنجا برای دفن مردگان و اشیاء گران قیمت استفاده می شده است. از این تپه آثار با ارزشی به ویژه جمجمه جراحی شده مربوط به ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد به دست آمده است. بنا به گفته گذشتگان به این دلیل نام تپه مارو را برای این مکان انتخاب کرده اند تا مردم به خاطر اسم مار جرات نزدیکی به آنجا را نداشته باشند.

قلعه دختران

قلعه دختران در ۵ کیلومتری شمال رودان و در قسمت جنوبی کوه گرم قرار دارد که متاسفانه اکنون ویرانه ای بیش نیست. نکته قابل توجه درباره این قلعه وجود سنگرهای مختلفی در اطراف و غاری در قسمت پایین آن است که نشان دهنده امنیت بالای تپه می باشد.

کوه زندان

کوه زندان از مناطق صعب العبوری است که ظاهرا در قدیم مخصوص زندانیان سیاسی بوده که برای دست یافتن به آن باید از مسیرهای باریک در بدنه کوه عبور کرد. راه عبور از مسیر تونلی است باریک و تاریک که در بدنه کوه حفاری شده است و بر اثر کمی غفلت امکان افتادن به پایین دره وجود دارد، بعد از عبور از تونل به شکاف غاری خواهید رسید که بعد از گذشتن از غار وارد قلعه می شوید. قلعه شامل ۱۲ اتاق است که در داخل کوه حفاری شده اند. کوه زندان یکی از مکان های دیدنی و جالب رودان است.

گو آهن

گو آهن از مکان های دیدنی رودان است که در نخلستان های مرکزی رودان که در آن سنگ هایی با ترکیب آلیاژهای مختلف کشف شده است که نشان دهنده صنعت فلزکاری در گذشته است. نظر بیشتر مردم این است که در گذشته در این مکان کارگاه های بزرگ ساخت سلاح های جنگی وجود داشته است.

قبرستان گبرها

در بیشتر قسمت های رودان آثار مختلفی از گورها دیده می شود که بر روی آنها کلمات و خطوطی شبیه به خط میخی دیده می شود. این کلمات نشان دهنده تاریخ کهن رودان هستند. این گورها مربوط به ساکنان اولیه این مکان است که هزاران سال قدمت دارند. در روستاهای سرجوئیه و زیارتگاه سید سلطان محمد و قسمتی از رودخانه این گورها به خوبی دیده می شوند.

مکان های دیدنی در شهرستان رودان

پل رودخانه آبنما

یکی دیگر از مکان های دیدنی رودان پل رودخانه آبنما است که قدمتی نداشته و اخیرا ساخته شده است. از زیر این پل رودخانه زلالی جریان دارد که بسیار زیبا و آرامش بخش است. پل رودخانه آبنما در ۷ کیلومتری شمال شرق شهرستان رودان قرار گرفته است.

جاذبه های شهر رودان

باغ ناز دشت

 ناز دشت در ۶۵ کیلومتری رودان در نزدیکی استان کرمان واقع شده است. ناز دشت شامل باغ های زیبایی است که منظره ای خاص را به وجود آورده اند. کاخ بزرگی در این منطقه وجود دارد که خاندان پهلوی آن را ساخته اند. این باغ نیازمند توجه و رسیدگی مسئولین دارد. انواع درختان مرکبات مثل پرتقال، نارنگی و گریپ فروت در این باغ وجود دارند.

کهنوج بالا

اندکی پایین تر از پل آبنما مکانی به نام کهنوج بالا وجود دارد که شامل قنات های آب زلال و باغهای انبه و لیمو ترش می شود. کهنوج بالا بسیار زیبا و دیدنی بوده است. البته این مکان در حال حاضر به زیبایی گذشته نیست و تا حدودی در حال خشک شدن است. کهنوج بالا یکی دیگر از مکان های دیدنی رودان بوده است.

مکان های جاب و تماشایی در رودان

فربوری

یکی دیگر از مکان های دیدنی رودان فربوری است که از بهترین گردشگاهها در رودان محسوب می شود. این مکان زیبا از چشمه و باغات بسیار زیبایی در دل کوه تشکیل شده است که در ۲۱ کیلومتری شرق رودان قرار گرفته است. فربوری شامل آبشارهای دینی است که بر زیبایی ان افزوده اند.

مکان های تماشایی در رودان

آبشار کرون

آبشار کرون یکی از مناطق زیبا و دیدنی در شهرستان رودان بوده است که در منطقه کوهستانی بادافشان در ۲۷ کیلومتری جاده رودخانه-رودان قرار دارد. در اطراف آبشار درختان و پوشش گیاهی مختلفی مثل درختان خرما، لیمو و پرتقال وجود دارد. این مکان در گذشته یکی از پرآبترین مناطق رودان بوده که متاسفانه بخاطر خشکسالی زیبایی سابق را ندارد.

جاذبه های گردشگری در رودان

پل چهار دهنه ای

پل چهار دهنه در ۱۵ کیلومتری شهرستان رودان قرار گرفته است. این پل دارای چها دهنه است که در صدکیلومتری روستای چهار دهنه قرار دارد. از زیر این پل رودخانه ای بنا به باران های فصلی گذر می کند که بیشتر مردم را برای تفریح به سوی خود می کشاند. در اطراف این پل باغ ها و کوه های زیبایی قرار گرفته اند و باعث زیباتر شدن این مکان شده اند.

مکان های تماشایی رودان

علاوه بر مکان های دیدنی، رودان دارای صنایع دستی و غذاهای محلی بسیاری است که با آنها آشنا می شویم:

صنایع دستی:

از صنایع دستی رودان می توان به سفالگری، حصیر بافیف شک بافی، خوس دوزی، بادله دوزی و سوزن دوزی اشاره کرد که هر کدام هنر مخصوص و زیبایی است.

غذاهای محلی:

رودان با توجه به شرایط آب و هوایی و ویژگی های اقلیمی که دارد دارای غذاهای متنوع بسیاری است.

از انواع غذاهای محلی رودان می توان به قلیه ماهی، ماهی برشته، مهیاوه، سوراغ، هواری، کاتخ قبولی، دوپیازه، هوچشن، دالک گندم، قلیه بادمجان، دم کش ماهی، کوکو ماهی، رنگینه، چنگال، کلمبا، مقلک، جلابی، کنگ سه روزه، اشکونه، خرما شیره، خرمالکی، خرما مالیده، کپنگ، سیسوک، جازگ، آش گندمو … اشاره کرد.

از انواع شیرینی های این منطقه می توان رنگینه، حلوا شیره، حلوا تخم مرغ، حلواسورای، کدلمه، کلوچه بلوچی، انگشت پیچ، لکی ماست و … را نام برد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *