دسته ها
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱

۷ قدم طلایی برای رهایی از احساس گناه

 • سمیه نیک فرجام
 • ۲۶ دی ۱۳۹۸
 • ۰

فرد ممکن است به دلایل مختلفی در زندگی خود احساس گناه داشته باشد و این احساس گناه موجب می شود تا زندگی آن ها تخت تاثیر قرار بگیرد رهایی از احساس گناه کمک می کند تا راحت تر بتوانید زندگی کنید و از تاثیرات منفی گذشته در زندگی خود بکاهید و ما در این مقاله به این راهکارها اشاره می کنیم.

احساس گناه در وجود هر فردی ممکن است باشد اما اینکه چگونه با این احساس گناه برخورد منطقی داشته باشیم بسیار مهم است خیلی از افراد به دلیل احساسی بودن نمی توانند درست با این عامل برخورد کنند و در نهایت زندگی آن ها به شدت تحت تاثیر آن قرار می گیرد. احساساتی که در این دسته از افراد وجود احساساتی از قبیل شرمندگی، خجالت، عذاب وجدان، گریه کردن و افسردگی است که به مرور زمان موجب می شود تا فرد از زندگی حال خود فاصله بگیرد که قطعا هیچ کس دوست ندارد دچار چنین حالتی شود اما پذیرش واقعیت عامل مهم است که در این زمینه می تواند به شما کمک کند. این احساس که برگرفته از غم و اندوه درونی است در لایه های پنهانی شخصیت فرد است که به همان ضمیر ناخدآگاه فرد می باشد. عمده ترین دلایلی که موجب می شود تا فرد چنین احساساتی داشته باشد اشتباهاتی است که در گذشته مرتکب شده است و حال این اشتباهات خواسته و ناخواسته باشند فرقی ندارد و می تواند تاثیرات خود را بر روی احساسات فرد نشان دهد.

شیوه های رهایی از احساس گناه:

برخی از تحقیقات نشان می دهد که احساس گناه در فرد می تواند به دلیل انجام ندادن برخی از کارها نیز باشد یعنی ممکن است یک فرد به دلیل تلاش نکردن برای رسیدن به موفقیت ها دچار عذاب وجدان شود بنابراین می توان گفت که دلایل بروز این احساسات در فرد می تواند متفاوت باشد از دیگر دلایل عمده برای ایجاد عذاب وجدان می توان به انجام کار اشتباه، خطایی که در تصور فرد است، کمک نکردن به دیگران، موفق بون نسبت به دیگر عزیزان و موفق بودن دیگران اشاره کرد. ما در این بخش راهکارهایی را برای غلبه بر عذاب وجدان در زندگی اشاره می کنیم که می توانید با مطالعه دقیق این شیوه ها زندگی خود را در مسیر دلخواهتان تغییر دهید.

کنترل احساس گناه

پیدا کردن علت گناه:

به دنبال ریشه گناه در خودتان باشید این کار نشان می دهد که عذاب وجدان شما از چه چیزی نشات می گیرد در اینجا مادری را مثال می زنیم که وقت کافی برای رسیدگی به کودکان خود را ندارد و این امر باعث عذاب وجدان او می شود حال او باید به دنبال علت هایی باشد که مانع رسیدگی می شود. برای رهایی از احساس گناه اگر می توانید زندگی خود را مدیریت کنید یک برنامه ریزی دقیق داشته باشید تا زمان کافی برای رسیدگی به کودکان را نیز داشته باشید. داشتن برنامه ریزی هفتگی برای افرادی است که به دلیل انجام ندادن کارها دچار عذاب وجدان می شوند و می تواند نظم بیشتری به زندگی آن ها دهد.

شرمندگی را رها کنید:

دیگر زمان آن رسیده که زندگی خود را تغییر دهید و از میان غم و غصه های گذشته عبور کنید دنبال مقصر نگردید این کار تنها زخم شما را عمیق تر می کند و باید بدانید که تنها راه دور شدن از این فضا شرمنده نبودن است. ممکن است هر فردی در زندگی خود مرتکب اشتباه شود اما شما باید سعی کنید تا این واقعیت را بپذیرید که زمان غصه خوردن برای اشتباه گذشته است اگر می توانید خطای گذشته خود را جبران کنید در غیر صورت مسیر خود را تغییر دهید و به نحوی زندگی کنید که در آینده فردی موفق باشید و به رهایی از احساس خود گناه در زندگیان منجر می شود.

چرا احساس گناه می کنیم

فرصت دادن به خود:

شما باید کمی به خودتان فرصت دهید تا واقعیت را بپذیرید روانشناسان این تکنیک را تکنیک عقب نشینی می دانند در این شیوه شما درست زمانی که ذهنتان و قلبتان آزرده است و درگیر اشتباهات گذشته شده است باید عقب نشینی کنید و به یک تعطیلات چند روزه بروید و در این مدت آشفتگی ها را از خود دور کنید.

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

توجه به خود:

خیلی از افراد به قدری انرژی و توجه خود را برای اطرافیان می گذارند که خودشان را از یاد می برند و حتی گاهی خود را به اشتباه مقصر برخی مسائل می دانند. با این وجود که خودخواه نبودن کاری پسندیده است باید سعی کنید تا کمی بیشتر به خودتان توجه کنید به دنبال علایق، خواسته و نیازهای خود باشید شما باید بپذیرید که در بسیاری از موارد مقصر اصلی شما نیستید. شما باید خودتان را ببخشید و بیشتر با خودتان دوست باشید زمانی که به خودتان اهمیت می دهید میزان خطاهای شما کاهش پیدا می کند و می توانید با قدرت بیشتری خطاهایتان را جبران کنید.

فکر کردن به آینده:

راه دیگر رهایی از احساس گناه فکر کردن به آینده روشن است غرق شدن در گذشته موجب می شود تا لذت زندگی در حال و آینده را از دست بدهید اگر بیشتر به آینده و آرزوهایتان فکر کنید توانایی بیشتری برای جبران خطاها دارید بهتر زندگی کردن و درست زندگی کردن از فواید فکر کردن به آینده است.

احساس گناه چیست

خوبی هایتان را ببینید:

هر فردی خوبی ها و ویژگی های مثبت خود را دارد به جای اینکه خودتان را سرزنش کنید به دنبال کارهای مثبتی بگردید که تاکنون انجام داده اید این کار  موجب افزایش خودباوری و اعتماد به نفس شما می شود و عزت نفستان را نیز بیشتر می کند. برای این کار می توانید لیستی از کارهای مثبت و یا ویژگی ها مثبت خود تهیه کنید و هر را در اولویت خود قرار دهید همچنین می توانید به سراغ کارهای مثبتی بروید که دلتان می خواهد آن ها را عملی کنید.

نادیده گرفتن گناه:

آخرین گامی که باید بردارید ندیده گرفتن گناه و اشتباهتان است شما این فرصت را دارید که گذشته را جبران کنید بنابراین اشتباه خود را فراموش کنید و به خاطر داشته باشید که خداوند امکان جبران را در اختیار شما قرار می دهد و با توبه کردن می توانید دوباره بنده مخلص او باشید بنابراین نادیده گرفتن اشتباه موجب رهایی از احساس گناه خواهد شد.

رهایی از احساس گناه

دیگر راهکارها:

 • پاسخ دادن به سوالات درباره احساسات
 • گوش دادن به نجوای دل
 • هدیه خریدن برای خود
 • انجام کارهای خیر

شاید یکی از دلایل عمده ای که خیلی از افراد دچار احساس عذاب وجدان می شوند تفکر اشتباه آن ها در زندگی است خیلی از افراد تصور می کنند که بایید کامل باشند چه از لحاظ مادی و چه از لحاظ معنوی و همین امر موجی می شود تا در صورت بروز نقضی در زندگی دچار افسردگی و عذاب وجدان شوند.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.