دسته ها
شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹

تکثیر و پرورش گل پدیلانتوس و شناخت شرایط رشد بهتر این گیاه

  • ملیحه بال افکن
  • ۳۰ دی ۱۳۹۸
  • ۰

گل پدیلانتوس که از دسته گیاهان زینتی محسوب می شود و پرورش آن در خانه زیبایی فضا را چندین برابر خواهد کرد و به همین منظور در این مقاله سعی داریم تا شما را چگونگی پرورش گل پدیلانتوس آشنا نماییم با ما همراه باشید.

گل پدیلانتوس که از دسته گیاهان آپارتمانی محسوب می شود اوضاع و احوال متفاوتی را در شرایط مختلف از خود بروز می دهد و جالب است بدانید که برگ های پدیلانتوس در زمستان از رنگ سبز به رنگ صورتی تغییر خواهند کرد و اغلب افراد عامل این موضوع را اختلالی که سرما در روند جذب فسفر ایجاد می کند می دانند.

پرورش گل پدیلانتوس

بهتر است بدانید که گل پدیلانتوس بومی مناطق گرمسیری قاره آمریکا است و در دسته خانواده ساکولنت ها قرار می گیرد. در زبان فارسی بدان پرنده سرخ نیز گفته می شود. توجه داشته باشید که گل پدیلانتوس از دسته گیاهان آپارتمانی محسوب می شود و برخی از افراد معتقد هستند که برای این گیاه پرکاربرد نام مناسبی انتخاب نکرده اند زیرا علاوه براستفاده آپارتمانی،عصاره گل های آن نیز به عنوان مواد معدنی حاوی کلسیم و فسفر برای استخوان ها مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از ویژگی هایی منحصر به فرد و جذاب این گیاه این است که در فصول سرد سال رنگ آن از سبز به صورتی تغییر خواهد کرد و در این مورد می توان آن را شبیه به آفتاب پرست ها دانست.

روش های مختلف پرورش گل پدیلانتوس

به طور کلی گیاه پدیلانتوس در دو رنگ مختلف رشد خواهد کرد و اولین گونه آن به رنگ سبز خواهد بود و دیگری به رنگ ابلق می باشد. برگ های این گیاه در فصل تابستان برای جلوگیری از سوخته شدن رنگدانه هایی به رنگ قرمز در اطراف خود جمع خواهد کرد تا بتواند طیف وسیعی از نور را کنترل نماید. توجه داشته باشید که گیاه با قرار گرفتن در برابر نور مستقیم فشار زیادی به او وارد خواهد شد و هنگامی که به رنگ قرمز درآمده و شما فکر می کنید که به دلیل زیبایی می باشد این چنین نیست و پدیلانتوس دچار مشکل شده و به تدریج برگ هایش شروع به ریزش خواهند کرد.

نحوه کاشت پدیلانتوس:

توجه داشته باشید که متداول ترین روش برای کاشت این گیاه استفاده از ترفند قلمه زنی است اما شما می توانید از روش قلمه زنی نیز استفاده نمایید. برای انجام این روش بایستی ابتدا خاک کاکتوس را بپزید و بعد داخل گلدان سایز ۸ بریزید و سپس بذر را داخل آن قرار دهید. شما می توانید از طریق پر کردن زیر گلدانی بذر را آبیاری نمایید و بدین گونه بذرها با مشکل کم آبی نیز مواجه نخواهند شد. توصیه می شود که برای جلوگیری از هدر رفتن رطوبت سطح گلدان را با پوششی از پلاستیک شفاف بپوشانید.

چگونگی کاشت گیاه پدیلانتوس در گلدان

بهتر است بدانید که پرورش گل پدیلانتوس در گلدان کوچک بهتر صورت می گیرد و بایستی هر دو سال خاک گلدان را تعویض نمایید. توجه داشته باشید که اگر اقدام به کاشت این گیاه درون باغچه بکنید به شکلی سطحی شکل رشد خواهد کرد و عمقی نخواهد داشت. به طور کلی رشد بیشتر گیاه و پیچیده شدن آن به یکدیگر در فضاهای کوچک اتفاق خواهد افتاد.

شرایط مورد نیاز برای پرورش گیاه پدیلانتوس:

همانطور که می دانید تمامی گیاهان نیازمند فراهم کردن شرایطی هستند تا بتوانند بهترین رشد خود را انجام دهند و به همین منظور در ادامه به بیان چندی از شرایط لازم برای پرورش گل پدیلانتوس پرداخته ایم:

خاک:

همانطور که می دانید خاک یکی از عوامل مهم در روند رشد گیاه محسوب می شود به همین منظور دقت کنید که خاک بستر کاشت از زهکشی مناسبی برخوردار باشد و بتواند آب اضافی را از خود عبور دهد و از بین نرود. همچنین شما می توانید برای غنی تر کردن خاک بستر کاشت خود از مقدار پرلیت، پیت ماس و یا خاک برگ استفاده نمایید زیرا این مواد باعث سبک تر شدن خاک خواهند شد.

استفاده از خاک مرغوب برای پرورش گل پدیلانتوس

نور:

توجه داشته باشید که گیاه پدیلانتوس برای رشد بهتر نیازمند فضایی کاملا روشن می باشد البته که بایستی از نور مستقیم خورشید آن را دور نمایید زیرا اگر اشعه مستقیم خورشید به او برخورد کند باعث سوخته شدن برگ ها و در نهایت ریزش آن ها خواهد شد.

دما:

بهتر است بدانید که دمای مناسب برای پرورش گل پدیلانتوس ۲۵ درجه سانتی گراد می باشد و کم ترین دمایی که می تواند تحمل کند ۷ درجه می باشد و به طور کلی توصیه می شود که دمای لحاظ شده برای این گیاه کم تر از ۱۵ درجه سانتی گراد نباشد.

آبیاری:

بهتر است بدانید که گیاه پدیلانتوس نیاز زیادی به آبیاری ندارد و اگر بیش از حد آبیاری شود باعث پوسیده شدن گیاه و در نهایت از بین رفتن آن خواهد شد به همین منظور توصیه می شود که در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید خاک به عمق ۳ الی ۴ سانتی متر خشک شود و بعد آبیاری نمایید. همچنین لازم است بدانید که خشکی زیاد بستر کاشت گیاه باعث خشک شدن برگ ها و چروکیدگی آن ها خواهد شد.

پرورش گل پدیلانتوس با آبیاری منظم

کوددهی:

برای کوددهی به این گیاه توصیه می شود که این عمل را در فصل بهار که گیاه در حال رشد می باشد انجام دهید و از کودهای رشد و سه بیست گرین استفاده نمایید و در اواخر بهار نیز از کودهای مخصوص کاکتوس گرین برای سلامتی گیاه خود استفاده نمایید تا فسفر مورد نیاز گیاه تامین شود.

کوددهی به گیاه برای رشد بهتر

رطوبت:

بهتر است بدانید که این گل عاشق رطوبت می باشد و اگر بتوانید شرایط مرطوب را برای او ایجاد نمایید بهترین رشد خود را انجام خواهد داد و توصیه می شود که گیاه را در رطوبت عادی اتاق که بین ۳۰ الی ۴۰ درصد می باشد قرار دهید.

تعویض گلدان:

برای تعویض گلدان توصیه می شود که هر ۳ الی ۵ سال گلدان را تعویض نمایید و مقداری خاک برگ به همراه مقدار کافی شن یا پرلیت برای زهککشی تهیه نمایید. توجه کنید که برای تبخیر نم اضافی بایستی از گلدان های بدون لعاب استفاده نمایید. توصیه می شود که در اواخر زمستان گیاه را هرس نمایید و شاخه و برگ های بد شکل را حذف کنید.

استفاده از گلدان سایز مناسب برای پرورش گل پدیلانتوس

تکثیر:

بهتر است بدانید که تکثیر گیاه پدیلانتوس از طریق قلمه رایج ترین شیوه محسوب می شود و برای انجام این کار می توانید قلمه هایی به طول ۱۲ الی ۱۵ سانتی متر تهیه نمایید. اکنون قلمه ها را داخل یک روزنامه قرار دهید تا شیره آن به طور کلی خارج گردد و بعد آن را به همراه ترکیبی از خاک پرلیت یا مخلوط شن بکارید. توجه داشته باشید که اگر ریشه قلمه ها در آب قرار دادید بایستی قبل از اینکه طول ریشه به ۵ سانتی متر برسد درون خاک قرار دهید.

تکثیر گل پدیلانتوس از طریق قلمه زنی

آفات و بیماری ها:

توجه داشته باشید که آفت خاصی این گیاه را تهدید نمی کند البته ممکن است گاهی اوقات کنه، تار عنکبوت و شپشک های گیاهی مزاحمت هایی برای رشد پدیلانتوس ایجاد نمایند. از بیماری های این گیاه می توان به لکه برگی باکتریایی یا قارچی، سفید پودری و پوسیدگی ساقه اشاره نمود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.