دسته ها
پنج شنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲

ترفندهای تمیز کردن زیورآلات نقره در خانه

  • ملیحه بال افکن
  • ۱۳ بهمن ۱۴۰۱
  • ۰

چگونگی تمیز کردن زیورآلات نقره که امروزه اغلب بانوان با آن درگیر هستند و مادام به دنبال راکارهایی برای بازگرداندن حالت اولیه آن می باشند و به همین خاطر ما در این مقاله سعی داریم تا به بیان چندین راه حل برای براق کردن نقره جات بپردازیم با ما همراه باشید.

از آنجایی که نقره ضد باکتری می باشد و میکروب هایی که در مجاورت هوا قرار دارند بر روی آن می نشینند باعث اکسید شدن آن ها خواهد شد و در نهایت منجر به ایجاد لکه هایی بر روی زیورآلات براق خواهد شد اما بهتر است بدانید که تمیز کردن زیورآلات نقره چندان کار سختی نیست و با فرا گرفتن ترفند هایی می توانید به راحتی آن ها را تمیز نمایید.

تمیز کردن زیورآلات نقره

بهتر است بدانید که نقره از دسته فلزات زینتی است که در مواردی مثل زیورآلات،لوستر و… مورد استفاده قرار می گیرد جلوه ای زیبا و ماندگار به آن ها خواهد داد اما بایستی توجه داشته باشید که این فلز دارای معایبی نیز می باشد که از جلمه آن ها می توان کدر بودن،شکننده بودن و خراش برداشتن سریع آن ها اشاره کرد و همچنین میزان مقاومت نقره نسبت به سایر فلز ها مثل طلا،پلاتین و تیتانیوم بسیار کم می باشد. اگر شما نیز از دسته افرادی هستید که به زیورآلات از جمله نقره علاقه و رغبت زیادی نشان می دهید حتما این موضوع را تجربه کرده اید که پس از مدتی نقره کدر شده و جلوه ی ابتدایی خود را از دست می دهد اما بهتر است بدانید که این عوامل به چگونگی آبکاری نقره بستگی دارد.

چگونگی تمیز کردن زیورآلات نقره

همانطور که می دانید تمیز کردن جواهرات از جمله طلا و نقره کار بسیار حساسی می باشد زیرا ممکن است بدون هیچ گونه مهارت و یا اطلاعی از یک ماده برای تمیز نمودن آن استفاده کنید که در نهایت منجر به صدمه رسیدن به او شود. اما اگر شما قصد تمیز کردن زیورآلات نقره خود را در منزل دارید بهتر است از موادی استفاده نمایید که هیچ صدمه ای به آن ها وارد نشود و جلوه و زیبایی خود را از دست ندهند. اکنون در ادامه ببه بیان چندین راهکار مناسب برای تمیز کردن و برق انداختن جواهرات بیان کرده ایم و شما می توانید استفاده از آن ها را دستور کار خود قرار دهید:

استفاده از پودر ماشین لباسشویی:

برای انجام این روش بایستی نقره جات های خود را درون یک کاسه پر از ورقه های آلومینیومی قرار دهید و آن را پر از آب داغ نمایید و یک قاشق غذاخوری پودر لباسشویی بدان اضافه نمایید اکنون انگشتر نقره خود را درون آن بیندازید تا سفید شود. پس از اینکه انگشتر به طور کامل سفید شد می توانید آن را ببردارید و بشویید.

استفاده از پودر ماشین لباسشویی برای تمیز کردن نقره جات

  •  قاصدک 24
  •  مبل و میز

استفاده از سس گوجه فرنگی:

برای انجام این کار توصیه می شود که حوله ای بردارید و آن را به سس آغشته نمایید و سپس بر روی نقاط سیاه شده نقره بکشید. این کار را به مدت ۱۵ دقیقه تکرار کنید و بعد سس ها را با یک پارچه تمیز برداشته و در نهایت آن را بشویید و خشک نمایید( توجه داشته باشید که می توانید برای تمیز کردن درزهای نقره بایستی از یک مسواک نرم استفاده کنید).

استفاده از سس گوجه فرنگی برای براق کردن جواهرات نقره

استفاده از نشاسته ذرت:

توجه داشته باشید که خمیری از نشاسته ذرت و آب می تواند ظاهر نقره شما را مانند روز اول بکند. برای انجام این روش می توانید توسط یک دستمال نم دار این خمیر را بر روی سطح نقره خود بگذارید و اجازه دهید تا به صورت کامل خشک شود و پس از خشک شدن کامل با یک دستمال نسبتا نم دار خمیر را از روی نقره بسابید.

چگونگی استفاده از نشاسته ذرت برای جواهرات

استفاده از مایع دستشویی:

همانطور که می دانید مایع دستشویی نه تنها با جرم ها مبارزه می کند بلکه از آن می توان به عنوان یکی از بهترین روش ها برای تمیز کردن زیورآلات نقره استفاده کرد. برای انجام این روش می توانید چند قطره از این ماده را بر روی پارچه بریزید و توسط یک دستمال نرم بر روی سطح کدر شده بکشید.

استفاده از خمیر دندان:

برای انجام این روش می توانید یک تکه پارچه را به کمی خمیر دندان آغشته نمایید و روی نقره قرار بدهید و پس از خشک شدن کامل آن را بشویید. پس از پایان کار متوجه زیبایی و جلوه دوباره نقره خود خواهید شد.

تمیز کردن زیورآلات نقره با خمیر دندان

استفاده از نوشیدنی گازدار:

شما می توانید رنگ و زیبایی دوباره نقره جات های خود را با غوطه کردن آن درون یک ظرف پر از نوشیدنی گازدار به صورت دوباره به دست آورید و سپس آن را بشویید و خشک نمایید.

قرار دادن جواهرات در ظروف حاوی نوشیدنی های گازدار برای براق شدن

استفاده از شیشه شوی:

همانطور که می داندی از شیشه شوی ها برای تمیز کردن شیشه ها استفاده می کنند اما ما در اینجا به شما خواهیم آموخت که  از این ماده می توانید برای تمیز کردن زیورآلات نقره خود نیز استفاده نمایید. برای انجام این روش بایستی کمی اسپری شیشه شوی را بر روی پارچه و یا مسواک بزنید و توسط آن نقره خود را تمیز نمایید. به طور قاطع می توان گفت که با این روش می توانید براق شدن نقره خود را به دست آورید.

تمیز کردن زیورآلات با استفاده از شیشه شوی

استفاده از گچ:

توصیه می کنیم که از گچ برای تمیز کردن زیورآلات نقره خود استفاده کنید و شما می توانید به این منظور مقداری گچ در میز و یا کشویی که نقره های خود را نگهداری می کنید قرار دهید زیرا گچ رطوبت را به خود جذب خواهد کرد و در نهایت مانع از کدر شدن ظاهری ظروف شما خواهد شد.

استفاده از گچ برای از بین بردن کدری جواهرات

استفاده از نرم کننده مو:

اگر شما از دسته افرادی هستید که از کدر بودن زیورآلات خود کلافه شده اید توصیه می کنیم که مقداری از نرم کننده را بر روی سطح نقره خود بزنید زیرا نرم کننده ها خاصیت تمیز کنندگی بسیار بالایی دارند.

تمیز کردن زیورآلات نقره توسط نرم کننده موها

استفاده از آمونیاک:

لازم به ذکر است که بگوییم شما می توانید طلاها و نقره جات خود را با استفاده از مقداری آمونیاک به حالت اولیه و جلوه های گذشته بازگردانید. برای استفاده از این روش شما می توانید محلولی حاوی نصف فنجان آمونیاک و یک فنجان آب گرم تهیه کنید و آن را به مدت ده دقیقه بر روی سطح مورد نظر قرار دهید و پس از گذشت این زمان آن را شسته و خشک نمایید.

استفاده از آبلیمو و نمک:

اگر قصد تمیز کردن نقره جات خود را دارید توصیه می کنیم که آن ها را به مدت یک شب درون ظرفی حاوی یک قاشق غذاخوری لیمو،نصف فنجان آب و نصف فنجان شیر خشک قرار دهید تا متوجه اثر بسیار زیاد این ماده بر نقره جات خود شوید.

نحوه استفاده از آبلیمو برای براق کردن جواهرات نقره

استفاده از سرکه:

ممکن است شما نیز از دسته افرادی باشید که از خاصیت و ویژگی های فراوان سرکه بی خبر هستید و نمی دانید که این ماده باعث درخشندگی و زیبایی نقره جات خواهد شد.

تمیز کردن زیورآلات نقره با استفاده از سرکه

روش تمیز کردن اقلام نقره اندود و عتیقه

چگونگی تمیز کردن اقلام نقره همچون انگشتر، گردنبند و جواهرات دیگر می توانند دشوار باشند، ولی از آنجا که تنها سطح این جواهرات نقره اندود می باشد، تمیز کردن و یا غوطه ور کردن آنها در محلول های ذکر شده، ممکن است موجب پوسته پوسته شدن آن ها شود، بنابراین لازم است فرآیند تمیز کردن این اقلام با این روشها را در ابتدا بر روی بخش کوچکی از نقره که قابل مشاهده نبوده و یا کمتر دیده می شود، امتحان کنید، همچنین برای برق انداختن جواهرات نقره که در ساختار آنها سنگ های قیمتی و یا تزئینات دیگر به کار رفته, می توانید از چند قطره مایع ظرفشویی و یا ترکیب شامپو بچه با آب استفاده نمایید و همچنین از یک برس نرم برای تمیز کردن اجزای نقره استفاده نموده تا سطح آن خراش پیدا نکند.

تمیز کردن نقره جات

علاوه بر آن بهتر است، قبل از تمیز کردن نقره عتیقه و دیگر اقلام با ارزش از این قبیل با یک جواهر فروش یا متخصص عتیقه, مشورت نمایید زیرا یک متخصص یا فرد با تجربه در این زمینه می تواند توصیه ها و نکات خاصی را در رابطه با تمیز کردن نقره در اختیارتان قرار دهد.

شما می توانید یک تکه گچ کوچک را داخل جواهرات و یا ظروف نقره خود قرار دهید تا در این صورت مدت زمان بیشتری براق بمانند به این علت که گچ جذب کننده است و می تواند رطوبت را از نقره دور کند، استفاده از بسته های سیلیکا ژل کوچک به جای گچ نیز پیشنهاد خوبی برای این منظور می باشد، در این صورت با انجام این کار کمتر دغدغه تمیز کردن نقره جات خود را خواهید داشت.

برق انداختن زیورآلات نقره

شما می توانید برای تمیز کردن زیورآلات نقره خود به قرار دادن آن ها در نصف فنجان به مدت زمان ۲ الی ۳ ساعت همراه با دو قاشق جوش شیرین اقدام کنید و پس از گذشت این مدت زمان آن را شسته و اجازه دهید تا به صورت کامل خشک شوند. همچنین می توانید برای آشنایی با نحوه تمیز کردن طلا کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *