دسته ها
پنج شنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱

نحوه تکثیر لاوسون و راهنمای پرورش و نگه داری سرو لاوسون

 • سحر بهرامی
 • ۹ تیر ۱۴۰۱
 • ۰

از جمله زیبا ترین و پرطرفدار ترین درختانی که از آن برای ایجاد یک فضای سبز استفاده می کنند به خصوص در پارک ها، ویلا ها، مراکز تفریحی، خیابان ها درخت سرو لاوسون می باشد که بی شک همه آن را می شناسند و دیده اند،بسیاری از افراد به دلیل اینکه این درخت در تمام ایام سال سرسبز می باشد به دنبال نحوه پرورش و تکثیر لاوسون می باشند تا بتوانند از زیبایی این سرو در منزل خود لذت ببرند.

سرو لاوسون یا کمیسی پاریس از انواع درختان شبه سرو می باشد که به شبه سرو لاوسون طلایی هم معروف است. با کاشت و تکثیر لاوسون شما می توانید با کمترین هزینه به تهیه یک فضای سبز و چشم نواز بپردازید البته شما باید با نحوه کاشت، و نگهداری سرو لاوسون آشنا باشید تا بتوانید با موفقیت آن را تبدیل به یک درخت کاج زیبا کنید.

راهنمای نگهداری از سرو لاوسون

گیاه شناسی سرو لاوسون: سرو لاوسون یا سرو طلایی بومی منطقه آمریکای شمالی است، این کاج نسبت به دیگر کاج های دارای قد و قامت متوسطی می باشد که شکل ظاهری آن هرمی با شاخه هایی است که رشد نامنظم و متفاوتی دارند، گستردگی شاخه های پهن سرو لاوسون باعث می شود که نوک شاخه ها به سمت پایین آویخته شوند، لاوسون دارای برگ های به رنگ سبز روشن است اما تنه این سرو صاف و یکدست نیست بلکه دارای ناهمواری ها و فرورفتگی های فراوانی می باشد که رنگی آجری دارد، به طور معمول این کاج قادر است تا ارتفاع ۵ متر رشد کند، البته باید گفت که سرو لاوسون دارای رشد بسیار کندی می باشد.

 • بلیط کیش
 • چکاد بام

به دلیل اینکه این کاج در برخی از ایام سال برگ هایش طلایی می شود به آن کاج طلایی هم می گویند، این کاج به دلیل آنکه قابلیت هرس پذیری بسیاری دارد می توان از آن به عنوان پرچین و دیوار استفاده کرد، یکی از ویژگی های مهمی که سور لاوسون دارد این است که قابلیت آن را دارد تا در انواع مختلف آب و هوا رشد کند، در کشور ما به سرور لیلاند، سرو لاوسون هم می گویند اما دارای یکسری تفاوت های بارزی هستند، به طور کلی سرو لیلاند دارای شاخسار هایی پر و به صورت دسته دسته و حالت دم روباهی دارد در حالی که لاوسون شاخه هایی پهن و کشیده دارد.

نحوه کاشت و تکثیر لاوسون

برای تکثیر و کاشت درخت کاج لاوسون ساده ترین راه از طریق قلمه می باشد، که معمولا این قلمه ها را باید در اواخر فروردین ماه از شاخه های جوان و سالم لاوسون قلمه های ۲۰ سانتی تهیه کنید، سپس باید برگ های قسمت انتهایی قلمه که قرار است داخل خاک بروند که را از ساقه جدا کنید.

راهنمای کاشت و پرورش لاوسون

اگر قلمه ای که برای کاشت انتخاب کردید ساقه ای نیمه خشابی دارد بهتر است پوست روی قلمه را کمی جدا کنید، جهت ریشه دهی بهتر و زودتر باید از هورمون ریشه زایی استفاده نمایید به این ترتیب باید قسمت انتهای قلمه را به هورمون ریشه زایی آغشته نمایید.

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

آموزش نحوه تکثیر لاوسون

سپس باید قلمه را در گلدانی با خاکی مخلوط شده از خاک برگ، ماسه، و خاک جنگلی و پیت ماس بکارید، توجه داشته باشید در زمان کاشت قلمه در بستر باید به اندازه ۵ سانتی متر قلمه را داخل خاک قرار بگیرد، بهتر است قبل از کاشت و تکثیر این گیاه بستر را کاملا آبیاری کنید. سپس باید گلدان را در یک مکان به دور از تابش مستقیم نور خورشید قرار دهید، در طول مدت ریشه دهی نگذارید تا خاک رطوبت خودش را از دست بدهد.

نحوه کاشت و تکثیر سرو لاوسون

بعد از ریشه دار شدن قلمه و قوام دار شدن آن باید آن را در بستر اصلی خودش بکارید، از این رو قبل از انتقال آن به زمین اصلی باید گلدان را خوب آبیاری کنید، سپس باید در زمین گودالی به اندازه دوبرابر گلدانی که در آن کاشته بودید در زمین حفر کنید، سپس نصف گودال را با خاک کمپوست پر نمایید، بعد از اینکه آب گلدان به خوبی رفت باید آن را از گلدان خارج نمایید، قلمه را جوری در گودال قرار دهید که ریشه های آن از سطح زمین مقداری پایین تر باشد و سپس بقیه گودال را با خاک باغچه پر نمایید و به خوبی خاک اطراف قلمه را فشرده کنید تا قلمه به خوبی در خاک محکم شود.

در ۱ سال اول کاشت باید در آبیاری سور لاوسون دقت کنید، چرا که این کاج دارای ریشه های بسیار حساسی می باشد که نباید خشکی بکشند.

 معرفی سرو لاوسون

تکثیر با بذر

از جمله روشهای تکثیر این گیاهان، کاشت بذر می باشد، اما به دلیل زمانبر بودن و نیز درصد پایین گیرایی انجام این روش، استفاده از آن رواج کمتری دارد، حال به منظور کاشت بذر لاوسون در ابتدا، بذر این نوع کاج را تهیه کرده و بعد آن را سرمادهی کنید.

سرمادهی عمل جوانه زنی بذر ها را سرعت می بخشد، سپس آنها را خیسانده و در یک پارچه مرطوب قرار دهید، بعد از اینکه بذر ها جوانه زدند، آنها را در فصل پاییز و اواخر فصل زمستان کشت دهید.

نیاز های محیطی سرو لاوسون

آبیاری: به طور کلی در مورد آبیاری سرو لاوسون باید گفت برای رشد هر چه بهترش به یک رطوبت ملایم و همیشگی نیاز دارد، به خصوص در سال اولی که اقدام به کاشت و تکثیر تامین رطوبت آن باعث می شود تا بتواند در زمان بلوغ دارای مقاومت بالایی نسبت به خشکی داشته باشد، شما باید در فصل تابستان و بهار به صورت منظمی به آبیاری آن بپردازید.

دما: سرو لاوسون دارای مقاومت نسبتا بالایی در هوای گرم دارد، همچنین این کاج می تواند سرمایی به اندازه ۱۵ درجه را هم تحمل نمایید، اما باید گفت که سرو لاوسون بهترین رشد را در دمایی به اندازه ۲۴ تا ۲۱ درجه سانتی گراد دارد. بهتر است کاج را در محلی بکارید که از ورزش های شدید باد درامان باشد.

پرورش و نگهداری لاوسون

نور: کاج لاوسون نیاز نوری بالایی دارد طوری که به ۸ ساعت نور مستقیم خورشید در طول روز نیاز دارد. اگر میزان نور دریافتی کم باشد رشد کمتری خواهد داشت و تمام شاخه های آن تغییر رنگ خواهد داد.

خاک: خاکی که برای کاشت، نگهداری و تکثیر لاوسون انتخاب می کنید باید دارای قدرت زهکشی بالایی باشد، چرا که در اینگونه خاک ها بهترین رشد را دارند، از این رو مناسب ترین خاک برای کاشت سرو لاوسون خاکی مخلوط از خاک باغچه، شن شسته شده، خاک برگ پوسیده، کوکوپیت می باشد.

کوددهی: برای اینکه کاج لاوسون بتواند در خاک ریشه بدواند نیاز به کود فسفره دارد، همچنین برای رشد بهتر و بیشتر شاخه ها به کود نیتروژنه نیاز دارد. که این ۲ کود باید در زمان های مختلفی به کاج داده شود.

آفات و بیماری ها: این نوع کاج ها نیز همچون بسیاری از گیاهان دیگر دچار آفات و بیماری می شوند که در صورتی که برای درمان آفات آنها زودتر اقدام نشود، از بین می روند، از جمله آفات رایج این نوع گیاهان می توان به شته کاج،  شپشک آرد آلود، کرم ساقه خوار و آلودگی های قارچی اشاره کرد.

تکثیر و پرورش سرو لاوسون

ویژگی های ظاهری و شرایط اقلیمی لاوسون

 • این کاج ها به درختان همیشه سبز معروف هستند.
 • برگ های این درختان در فصل بهار و تابستان به رنگ سبز روشن بوده و در زمستان با رنگ طلایی و زرد مایل به سبز هستند.
 • ارتفاع بلندترین این کاج ها به ۴ الی ۵ سانتیمتر می رسد.
 • این کاج ها دارای رشد کند هستند و اغلب کوتاه قد می باشند.
 • فرم این درختان مشابه هرم است و در شرایط ایده آل هرس نمودن مورد توجه زیادی قرار می گیرند.
 • این درختان در صورتی که هرس مناسبی داشته باشند، با اشکال مختلفی دیده می شوند.
 • از جمله پرطرفدارترین نوع هرس این درختان می توان به ظاهر پیچی آن اشاره کرد.
 • از جمله ویژگی های بارز درختان لاوسون، مقاومت بالا و قابل توجه آنها در برابر شرایط اقلیمی متفاوت می باشد.
 • این درختان در بسیاری از مناطق با شرایط جغرافیای گوناگون رشد می کنند.

امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما علاقمندان به بخش پرورش گل و گیاه سودمند بوده باشد، شما می توانید برای آگاهی بیشتر در این زمینه، بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.