دسته ها
پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

سن مناسب برای جراحی فک چه زمانی است؟

  • ملیحه بال افکن
  • 9 مارس 2020
  • ۰

به طور کلی در تمامی نقاط جهان سن مناسب برای جراحی فک توسط متخصصین معین و زیر نظر آن ها انجام می شود و ما به همین خاطر در این مقاله سعی داریم تا شما را با این جراحی بیشتر آشنا کنیم با ما همراه باشید.

ممکن است برخی از افراد از زمان تولد با مشکلاتی مادر زادی در فک خود مواجه باشند ولی والدین آن ها نمی دانند که چه زمانی بایستی برای جراحی فک او اقدام کنند و بهتر است که بدانید سن مناسب برای جراحی فک زمانی می باشد که رشد بدن متوقف شده باشد و برای تشخیص زمان توقف رشد در افراد دچار ناهنجاری اسکلتی از زمان کودکی بایستی تحت نظر پزشک قرار بگیرند.

سن مناسب برای جراحی فک برای دختران و پسران

بسیاری از افراد هستند که با ناهنجاری هایی در قسمت فک خود مواجه اند. از جمله این معضل ها می توان به کشیدگی صورت،جلو یا عقب بودن فک و بزرگ بودن فک اشاره کرد. اغلب افراد گمان می کنند که این موضع قابل حل نمی باشد و به همین خاطر خیلی دیر به شراغ روش های درمان آن می روند.

سن مناسب برای جراحی فک

برای بررسی روند متوقف شدن رشد فرد می توان اقدام به رادیو گرافی از مچ دست،فک و سنجش رشد فک کرد. البته در مورد خانم ها به دلیل شرایط بلوغ آن ها و شرایط جنسی که دارند متفاوت است. برای تشخیص این موضوع در مورد کودکان اقدام به اندازه گیری سایز کفش او در طی دو سال خواهند کرد.

اما به طور کلی می توان گفت که سن مناسب برای جراحی فک در دختران و پسران سن ۱۷ سال و ۱۸ است زیرا در این زمان رشد فرد متوقف شده و پزشک می تواند بهترین جراحی فک را انجام دهد. البته لازم به ذکر است که بگوییم این بدین معنی نیست که افراد کم سن و سال و یا افراد مسن نمی توانند جراحی داشته باشند بلکه آن ها نیز متناسب با نظر پزشک می توانند اقدام به این کار کنند.

سن مناسب جراحی فک برای دختران

جراحی فک در کودکان:

کودکانی که از بذر تولد با مشکلات مادرزادی فکی مواجه هستند بایستی زمان درمان خود را از ۶ سالگی آغاز کنند زیرا اگر درمان از زمان کودکی شروع شود ممکن است کودک را از جراحی فک بی نیاز کند و از طریق ارتودنسی مشکل او را برطرف کنند. به همین خاطر بهترین زمان برای کودکانی که مشکل فکی دارند سن ۶ الی ۷ سالگی می باشد.

همچنین برخی از کودکان نیز هستند که فک آن ها به صورت مداوم در حال بزرگ شدن است و در اصطلاح دفورمیتی یا عدم هماهنگی فک و دندان دارند و این دسته از کودکان بایستی درمان خود را از سن ۱۰ الی ۱۲ سالگی آغاز کنند زیرا ممکن است به ارتودنسی نیاز داشته باشند. پس از انجام جراحی فک تمامی سیستم فک مثل دندان ها جابه جا می شوند و بایستی دهان به طوری طراحی شود که فرد هنگام حرف زدن با مشکل مواجه نشود به همین خاطر توصیه می شود که از همان زمان کودکی فرد را تحت درمان ارتودنسی قرار دهید.

چگونگی جراحی فک در کودکی

جراحی فک در بزرگسالان:

بزرگسالان بهتر است تا برای درمان دفورمیتی صورت،عقب زدگی،جلو زدگی، ناهماهنگی فک و دندان و یا داشتن صورتی بلند بعد از سن ۲۰ تا ۲۵ سالگی اقدام کنند. همچنین در این زمان لازم است تا سیستم دندانی در این افراد تنظیم شود تا هنگام جراحی فک در یک موقعیت مناسب قرار گیرند.

جراحی فک در افراد دارای ناهنجاری اسکلتی:

معدود افرادی نیز هستند که با مشکل ناهنجاری اسکلتی اعم از ناهنجاری دندانی مواجه اند. برخی از افراد نیز هستند که ممکن است تنها ناهنجاری فکی داشته باشند و دندان های آن ها سالم و ردیف باشد که البته تعداد این دسته از افراد بسیار کم است.

تشخیص ناهنجاری اسکلتی برای انجام جراحی فک

به هر حال توصیه می شود که این افراد با پزشک مشورت کنند تا سن مناسب برای جراحی فک در آن ها را پزشک تعیین کند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.