دسته ها
یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹

طریقه پرورش و نگه داری از گل ژربرا

  • شقایق ایران دوست
  • 23 فوریه 2020
  • ۰

در نگهداری گل ژربرا باید نکاتی را رعایت کنیم که بتوانیم این گل زیبا و زینتی را در منازل خود داشته باشیم. در این مقاله به شرایط نگهداری و مهم ترین آفات این گل و همچنین نحوه کاشت در گلدان را آموزش می دهیم. با ما همراه باشید.

از جمله شرایطی که باعث می شود در نگهداری گل ژربرا موفق باشیم این است که خاک سبکی را برای آن ها انتخاب کنیم و با آب بدون کلر آبیاری کنیم و بدانیم که این گل هر ۲-۳ هفته به یکبار کود مایع نیاز دارد تا رشد بهتری داشته باشد.

گل ژربرا و تغذیه آن

جزء گیاهان علفی است، دارای رنگ های زیبایی از جمله زرد و نارنجی و صورتی و بنفش و سفید و کرم و پرتقالی است. فاصله بین برداشت گل تا گلدهی بسیار کوتاهی دارد و همچنین ماندگاری طولانی مدت این گیاه باعث شده این گل پنجمین گل منتخب جهانی شود.

گل ژربرا گیاه بومی آفریقا است و جزء گیاهان گل خانه ای است. گل ژربرا را همیشه درگل فروشی ها پیدا می کنید و آنها را به صورت شاخه ای می فروشند. این گل در تمام فصول سال به بار می نشیند. کاشت آسانی دارد و می توان آن ها را در گلدان و در آپارتمان نگهداری کرد. در این مقاله به برسی شرایط نگه داری از گل ژربرا و طرز کاشت و کود دادن در گلدان را خواهیم پرداخت.

شرایط نگهداری گل ژربرا :

انتخاب گلدانی مناسب

گلدانی مناسب کاشت این نوع از گل هاست که دارای حجم ۳-۳.۵ لیتر و قطر  ۱۸-۱۹ سانتی متر و همچنین ارتفاع ۱۸-۲۰ سانتی متر باشد. این گیاه ریشه های خیلی بلند و قدرت مندی به وسیله کلروفیل هایش ایجاد می کند، حتما اطمینان حاصل فرمایید که ته گلدان انتخاب شده نگهداری گل ژربرا حتما محکم بوده و برای زهکشی مناسب حداقل دارای ۴ عدد سوراخ با قطر ۱ سانتی متر باشد. در انتخاب گلدان بهتر است از گلدان های سفالی استفاده شود.

انتخاب خاک

بهترین خاکی که این گیاه رشد بهتری در آن دارد خاک های سبک است. می توانید برای ساخت خاک سبک از ترکیب خاک شنی، خاک برگ، کود های پوسیده دام ها استفاده کنید یا خاک شنی به همراه خاک پرلیت را در گلدان بریزید. گیاه ژربرا طوقه و ریشه های خیلی حساسی دارد و اگر زهکشی در گلدان به درستی انجام نشود سریعا طوقه ها و ریشه ها می پوسند.

پرلیت : یک نوع سنگ آتشفشانی است که در ساختار مواد تشکیل دهنده آن آب فراوانی وجود دارد. از جمله مزیت هایی که خاک پرلیت دارد می توان به صرفه جویی در مصرف آب، عدم اختلال در رشد طبیعی گیاه زیرا دارای PH خنثی است و اصلاح سیستم هوادهی و آبیاری خاک اشاره کرد.

نگهداری گل ژربرا در منزل

آبیاری بهینه

برای آبیاری گل ژربرا باید با توجه به موقعیت زمانی و فصول توجه زیادی داشت. در مجموع این گیاه به آب متوسطی نیازمند است اما در فصل های گرم به آبیاری بیشتری نسبت به فصول خنک تر دارد. بهترین زمان برای گل های خانگی و این گیاه زمانی است که وقتی خاک سطحی گیاه را لمس می کنید کاملا خشک باشد و تا زمانی که خاک گلدان هنوز نرم است نیازی به آبیاری ندارد. در هنگام آبیاری دقت کافی را داشته باشید که آب روی برگ ها و خصوصا گلبرگ های گیاه نریزد.

تنش های آبی این گیاه از جمله شوری یا آبیاری بیش از حد باعث کاهش قطر گل ها کمتر شدن ماندگاری گل و پیری زود رس و همچنین باعث پوسیدگی های ریشه ای و ابتلا به انواع کپک ها می شود.

نور کافی

این گیاه نور زیادی را می طلبد و در تمام طول روز برای رشد بهتر نیاز به نور دارد. بهترین مکان در آپارتمان ها برای نگهداری این گل پشت پنجره های جنوبی با فاصله ۵۰-۱۰۰ سانتی متری است که در طی روز آفتاب گیری بیشتری نسبت به پنجره های شمالی دارند. این گیاه نباید به طور مستقیم زیر نور آفتاب باشد ممکن است دچار سوختگی شود. نور کم در این گیاه باعث افزایش ساقه های علفی و کاهش گلدهی نسبت به گل هایی می شود که نور کافی را می گیرند، می شود.

برای این که گیاه قدرتمندی داشته باشید با ساقه های بلند و  گل های فراوان داشته باشید محیط نگه داری را از نظر نور به دو قسمت نیمه سایه و نیمه آفتاب تنظیم کنید.

گل ژربرا و آبیاری مناسب

دمای مناسب

گیاه ژربرا به اختلاف دما بسیار حساس است. دمای کمتر از ۱۰درجه باعث ایجاد اختلال هایی در رشد این گیاه می شود. دمای مناسب برای این گیاه ۱۶-۱۸ درجه سانتی گراد است تا اختلالی در گلدهی این گیاه ایجاد نشود. این گیاه می تواند محدوده دمایی بین ۱۵-۲۲ درجه بدون هیچ گونه مشکلی به رشد خود ادامه دهد. در مجموع گل ژربرا در دما های پایین رشد بهتری دارد اما دمای بالا موجب افزایش برگ دهی می شود.

کود مناسب برای رشد

کود دهی با فرمول مخصوص گیاهان زینتی در فصل هایی که گیاه ژربرا رشد بیش تری دارد کمک به گلدهی فراوان این گیاه می کند. هر ۲-۳ هفته یکبار گیاه ژربرا را با کود مایع تغذیه کنید.

کود مایع : برای گیاه مزیت های فراوانی دارد و تشکیل شده از مواد پر مصرف و کم مصرف گیاه است. این نوع کود هم از طریق خاک و هم از طریق خاک قابلیت جذب دارند، جذب سریع و باز دهی بیشتری دارند و از همه مهم تر این که آلودگی محیط زیستی  کمتری نسبت به کود های جامد دارند.

گل ژربرا و خاک مناسب

نحوه تکثیر گل ژربرا

کاشت این گیاه مثل سایر گیاهان روش های متنوعی دارد که شامل کاشت از طریق بذر و تقسیم بوته و… می باشد اما به دلیل وقت گیر بودن روش های قدیمی و تنوع بخشیدن به رنگ ها و همچنین تولید گل هایی ژن های برتر بیشتر از روش کشت بافت درون شیشه  استفاده می شود.

برای قلمه زدن این گیاه یا هر نوع گیاه دیگری باید ابتدا از سالم بودن و نداشتن هر نوع آفتی در آن اطمینان حاصل کنید. سپس زمانی این کار را انجام بدهید که هنوز گیه به زمان گل دادن و شکوفه زدن نرسیده باشد و اصطلاحا در خواب باشد.

گل های شکوفه زده ماندگاری کمتری دارند و دوام نمی آورند.

نحوه تکثیر گل ژربرا

آفات و بیماری های گیاه ژربرا

سفیدک های که درون ساقه یا بیرون آن بوجود می آیند و پوسیدگی های ریشه و طوقه از مهم ترین آفات گیاه ژربرا هستند که موجب از بین رفتن کلی این گیاه می شود.

روش های پیش گیری از بیماری ها در گل ژربرا

  • پیشگیری از جمع شدن آب در کف گلدان
  • پیشگیری از ماندن طولانی مدت آب در زیر گلدانی
  • تنظیم میزان رطوبت محیط

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.