دسته ها
پنج شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹

همه چیز درباره شمش طلا و دانستنی های جالب درباره آن

  • ساناز براتی
  • ۱۶ آذر ۱۳۹۸
  • ۰

شمش طلا در واقع طلای آب شده است که وزن بیشتر از ۹۹۹.۹ نداشته باشد و عیار آن ۹۹۵ باشد. اندازه عیار با ارزش طلا رابطه مستقیم دارد، هر چه عیار بیشتر باشد ارزش طلا نیز بالاتر میرود. شمش ها با توجه به نیاز بازار تولید می شوند.

درست است که در گذشته مردم زیادی به دنبال طلا، به سفرهای دور و طولانی می رفتند اما امروز نیز کسانی هستند که می خواهند پس انداز و دسترنج خود را به این فلز ارزشمند تبدیل نمایند که البته آشنایی زیادی با شمش ندارند. از این رو در این مقاله به معرفی آن خواهیم پرداخت.

آشنایی با شمش طلا

شمش ها در ذهن ما حجم زیادی از طلای خام و طلای خاص است که به نقش اول فیلم های پلیسی و اکشن تبدیل شده است. و بسیاری از آدم ربایی ها و کشتار ها نیز به خاطر آن هاست.

بررسی شمش طلا

شمش طلا چیست؟

gold bar یا gold ingot طلای خامی است که حداقل عیار آن ۹۹۵ و بیشترین وزن آن  ۹۹۹.۹۹ باشد. عیار مسئله ای مهم در طلاست که هر چه بیشتر باشد ارزش بیشتری دارد و خالص تر است. برای بیشتر کردن عیار شمش از دستگاه های مخصوصی که منحصرا در اختیار کمپانی های معتبر دنیا قرار دارند استفاده می شود. در ایران نیز شرکت های معتبری وجود دارند که زیر نظر بانک مرکزی شمش هایی با خالصیت ۹۹۵ تولید می کنند.

وزن شمش ها

وزن شمشها استاندارد های مشخصی دارد. که هر شرکت رنج وزن را با توجه به بازاری که دارد مشخص کرده و تولید می نمایید. مثلا برای صادرات از شمش۱۲ کیلو گرمی استفاده می شود. در کل وزن شمشها به کاربرد آن بستگی دارد. در کشور ما شمشهای ۱۲ کیلوگرمی با نظارت بانک مرکزی وارد می شود که بانک مرکزی نصف آن را برای ضرب سکه مصرف می کند. و مقداری را برای ساخت طلا در اختیار طلا سازان قرار می دهد. البته بجز بانک مرکزی، بانک های خصوصی نیز مجوز وارد کردن شمش با وزن کمتر را دارند.

شمش طلا چیست؟

بزرگترین شمش

بزرگترین شمش چهان در موزه تی گلد Toi Gold قرار دارد که در سال ۲۰۰۵ در معرض نمایش قرار گرفت. وزن آن ۲۵۰ کیلو گرم است و ابعادی در حدود ۴۵.۵ در ۲۲.۵ سانتی متر دارد. ارتفاع این شمش عظیم ۱۷ متر می رسد که با هیچ شمشی قابل مقایسه نیست.

علائم موجود روی شمش

علائم مختلفی بر روی شمش ها وجود دارند که با آن ها آشنا می شویم.

  • عیار شمش ها که به وسیله کارخانه بر روی آن حک می شوند و معمولا ۹۹۹ است.
  • وزن هر شمش که خیلی دقیق روی آن حک شده است. یعنی وزن آن در زمان اندازه گیری دقیقا باید با عدد حک شده یکی باشد.
  • کد شناسایی که همه شمش ها آن را دارند و به وسیله آزمایشگاه های عیار سنجی در هر کشور مشخص می شود. کلمه Assay office bar یعنی شمش انگ شده و Assay master معنی عیارشناس را می دهد.
  • آرم و نام کارخانه که روی هر شمش اصلی و با کیفیت حک شده است.

عیار شمش طلا

برند های معروف سازنده

شمش ها به وسیله ی کارخانه های مختلفی تولید می شوند که از معروفترین آن ها می توان شمش های سوئیسی، اماراتی، استرالیایی و انگلیسی را نام برد. که البته سوئیسی ها در این زمینه معروف ترینند و شمش هایشان از قیمت بالاتری برخوردار است. که این معروفیت آن ها فقط به خاطر تبلیغات و بازاریابی بالای آنهاست.

شمش طلا و آشنایی با آن

شمش ۲۴ عیار

شمشهای طلای ۲۴ عیار نرم و انعطاف پذیرند به طوری که جای انگشت به راحتی روی آن باقی می ماند. به همین دلیل در واقعیت طلایی با عیار ۲۴ و خالصیت ۱۰۰۰ یافت نمی شود، مگر به صورت پلمپ یا وکیوم که جنبه هدیه دادن دارد. به این دلیل است که روی شمشها با وزنهای مختلف عدد ۹۹۹ را می بینید. عیار طلا در کشور ها با هم متفاوت است. این رقم برای کشور های عرب اطراف خلیج فارس ۲۱، هند ۲۲، اروپا و آمریکا حدود ۱۴ و در ایران ۱۸ می باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.