دسته ها
پنج شنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰

زندگینامه توماس ادیسون و آشنایی با اختراعات وی

 • زهرا خانزاده
 • ۱۲ آبان ۱۳۹۸
 • ۰

زندگینامه توماس ادیسون را در این نوشتار از آرگا بخوانید، وی داشمند، مخترع، کارآفرین و مهندس قرن  ۱۸ و ۱۹ میلادی می باشد که در طی سال های ۱۸۴۷ تا ۱۹۳۱ می زیسته است.

توماس ادیسون را مخترع لامپ رشته ای می دانند. او در طول زندگی خود اختراعات بی شماری داشته و در واقع وسایل بسیاری را طراحی و کامل کرده است، البته نخستین لامپ را «همفری دیوی» در سال ۱۸۰۲ میلادی ساخت، اما این ادیسون و همکارانش بوده اند که لامپ رشته ای را به تولید انبوه رسانیدند. برای مطالعه سرگذشت توماس ادیسون و آشنایی با اختراعات وی در ادامه این مطلب ما را همراهی کنید.

زندگینامه توماس ادیسون مخترع بزرگ آمریکایی

توماس آلوا ادیسون در تاریخ ۱۱ فوریه سال ۱۸۴۷ میلادی در ایالت متحده آمریکا متولد شده است. او در طول حیاتش دو مرتبه ازدواج کرد. ماری استیل‌ ول و مینا ادیسون نام همسران توماس بوده و ۶ فرزند به نام های ماریون استل، توماس آلوا، ویلیام لزلی، مادلین، تئودور میلر و چارلز ادیسون داشته است.

 • تصفیه آب خانگی آکواجوی
 • بلیط کیش

 توماس آلوا ادیسون مخترع ایالت متحده

اخراج از مدرسه تا دریافت جایزه لژیون دونور

ادیسون به هنگام تحصیل در دوره ابتدایی از مدرسه اخراج شد، زیرا مدیر مدرسه او معتقد بود که توماس شاگردی تنبل و کودن می باشد.

مدیر مدسه در تصورات خود هیچ گاه فکر نمی کرد شاگردی را که اینگونه عذرش را خواسته است، روزی به عنوان یکی از داشمندان بزرگ جهان شناخته شود و توماس در طول زندگی خود بتواند در آمریکا، بریتانیا، فرانسه و همچنین آلمان، در حدود ۲۵۰۰ امتیاز اختراع را به ثبت برساند.

هر چند اکثر اختراعات ادیسون تکمیل اختراعات داشمندان پیش از وی بوده است، اما این اختراعات تاثیر گسترده ای بر دنیای مدرن صنعتی داشت و با کمک متخصصان و کارمندان زیادی که با او همراه بودند، به خوبی توانست اصول علم سازمان یافته و کار گروهی را در فرآیند اختراع به کار برد و بخش اعظمی از اختراعاتش را نظیر گرامافون، تلفن، دستگاه نمایش فیلم(کیسنتوسکوپ)، میکروفون، دیکتافون، لاستیک مصنوعی و دینام موتور را در سطح انبوه تولید نماید.

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

در زندگینامه توماس ادیسون این چنین آمده است که وی موفق شد بالاترین نشان افتخار فرانسه با نام «لژیون دونور» را دریافت کند.

زندگینامه توماس ادیسون دانشمند آمریکایی

زندگینامه و نخستین اختراع توماس ادیسون

ادیسون مدتی را به عنوان اپراتور تلگراف در اداره راه آهن مشغول به کار بود، در سال ۱۸۶۹ میلادی زمانی که در یک صرافی بزرگ به عنوان سرپرست انتخاب گردید، او موفق شد اولین اختراعش را با موفقیت به ثبت برساند.

اختراع ادیسون، نوعی تلگراف چاپی و متفاوت از نمونه رایج آن بود و به جای فرستادن علائم مورس به شکل صداهای کوتاه و کشیده، در اختراع ادیسون این علائم به صورت نقطه و خط روی کاغذ چاپ می شد.

زندگی نوشته توماس آلوا ادیسون

تاسیس آزمایشگاه منلو پارک و دیگر آزمایشگاه ها

در سال ۱۸۷۶ با فروش امتیاز اولین اختراع خود با مبلغ چهار هزار دلار به مدیر صرافخانه، نخستین مرکز آزمایشگاه خود را در منلو پارک(Menlo Park) نیوجرسی تأسیس کند، این لابراتور پژوهشی جایی بود که بسیاری از اختراعات اولیه او در این مکان و با همکاری گروهی از افراد مستعد و لایق توسعه یافت.

او در این آزمایشگاه یا موسسه پژوهشی، ضمن کامل کردن لوازم جانبی تلگراف توانست، سامانه پیشرفته ای را برای نمایشگر اطلاعات بورس بسازد و از این طریق سود هنگفتی عاید او شود. همچنین در این آزمایشگاه، بسیاری از ابدعات علمی طراحی و تکمیل شد.

ادیسون بعدها با کمک بازرگانانی به نام هاروی فیرستون و هنری فورد، یک آزمایشگاه را در اورنج غربی شهری در ایالت نیوجرسی و یک آزمایشگاه دیگر را نیز فورت مایرز در ایالت فلوریدا تاسیس کرد. همچنین نخستین ادستودیوی فیلم جهان تحت عنوان «Black Maria» را به نمایش گذاشت و در ایالت متحده آمریکا، ۱۰۹۳ اختراعش را به ثبت رساند.

زندگی نوشته خواندنی توماس ادیسون

افرادی که با ادیسون همکاری داشتند

در زندگینامه توماس ادیسون عنوان شده است که در طی سال متمادی در موسسه منلو پارک، اورنج نیوجرسی، فورت مایرز فلوریدا و دیگر مراکز تحت نظارت ادیسون این افراد مشغول به کار بودند و در تولید و تکمیل اختراعات با وی همکاری داشتند.

 • ۱۸۷۲/ جان کریستر
 • ۱۸۷۹/ ویلیام جوزف هامر
 • ۱۸۷۹/ ویلیام سیمز اندروز و چارلز باتچلور
 • ۱۸۷۹- ۱۸۸۲/ Francis Jehl
 • ۱۸۸۰-۱۸۸۴/ ادوارد گودریش آچسون
 • ۱۸۸۱/ ساموئل اینسول و جان دبلیو لیب
 • ۱۸۸۲/ جورج اف. موریسون
 • ۱۸۸۳/ ویلیام کندی دیکسون و فرانک جی اسپراگ
 • ۱۸۸۴/ نیکولا تسلا و لوئیس هوارد لاتیمر
 • ۱۸۸۶/ جان اول بیگ
 • ۱۸۸۶/ Reginald Fessenden
 • ۱۸۸۷/ Justus B. Entz
 • ۱۸۸۷/ Arthur E. Kennelly
 • Kunihiko Iwadare  ۱۸۷۷
 • ۱۸۷۷/ توماس کاممرفورد مارتین و فرانسیس رابینز آپتون
 • ۱۸۹۱-۱۸۹۹/ هنری فورد
 • ۱۸۹۹/ ادوین استنتون پورتر
 • ۱۹۰۹/ ادوارد هیببر جانسون
 • میلر ریس هاچیسون و تئو ونگمن

زندگینامه توماس ادیسون مخترع چراغ برق

اختراع لامپ الکتریکی

مخترع لامپ حبابی «همفری دیوی» بود. ادیسون در سال ۱۸۸۰ توانست طرحی متفاوت از لامپ حبابی را ارائه کند و در واقع با استفاده از یک رشته بامبوی کربنیزه توانست به منازل روشنایی ببخشد. در حدود یک سال بعد «سر جوزف ویلسون سوان» به وسیله رشته ای سلولزی لامپ رشته ای را طراحی کرد که ساختاری کارآمدتر داشت.

در اوسط قرن هجدهم، صنعتگری آمریکایی به نام والیس، نمونه ای از چراغ برقی را در بازار عرضه کرد که این چراغ متشکل از چارچوبی با یک حباب و همچنین دو عدد میله متحرک فلزی که هر یک به تکه ای زغال متصل شده بودند و با عبور جریان برق از این دو میله متحرک، زغال ها شروع به سوختن می کردند و بین آن ها، جریانی الکتریکی قوس مانند به رنگ آبی ظاهر می گردید که نور درخشانی داشت.

در بخشی از زندگینامه توماس ادیسون آمده است که این اختراع چندین مشکل داشت، اول اینکه بازدهی آن پایین بود. دوم، میزان برق مصرفی این چراغ زیاد بود و سوم این که عمر زغال ها کم بود. ادیسون با مشاهده این چراغ، در صدد رفع مشکلات این اختراع برآمد و طرحی را ارائه کرد که با جایگزین کردن ماده دیگری به جای زغال، میزان برق مصرفی، کاهش یافت و همچنین طول مدت روشنایی بیشتر شد و از بین نرفت.

این طرح حدود یک سال مورد آزمایش و برسی قرار گرفت و توماس ادیسون به همراه همکاران و کارمندانش توانست با تخیله هوای داخل حباب و به وسیله نخی معمولی که کربنیزه شده بود، لامپی را تولید کند که نوردهی آن در حدود ۴۰ ساعت بود. موفقیت در این طرح، او و هکارانش را بر آن داشت تا تحقیقات بیشتری را انجام دهند و بالاخره ادیسون موفق شد عمر متوسط این چراغ را به ۵۰۰ ساعت برساند.

وی برای رونمایی از اختراعش در سال ۱۸۷۹ میلادی و در ۳۱ دسامبر، صاحبان سرمایه و روزنامه نگاران را در شب به منلو پارک دعوت نمود و با آذین بستن این موسسه و جاده منتهی به آن، به چراغ برق های که تولید کرده بود، تمامی بازدیدکنندگان را شگفت زده کرد و به همین خاطر پیشنهاد ادیسون برای افتتاح یک کارخانه الکتریسیته در شهر نیویورک مورد استقبال صاحبان سرمایه قرار گرفت.

هرچند ادیسون زحمات زیادی در این زمینه متحمل شد، اما نمونه لامپ ساخته شده توسط او و دوستانش از قبل توسط  جزوف سوان در پریتانیا ثبت گردیده بود.

سرگذشت توماس آلوا ادیسون به همراه تصاویر وی

موفقیت های دیگر ادیسون در دهه های پایانی عمرش

ادیسون در نخستین روز ماه فوریه سال ۱۸۹۳ میلادی، ساختمان استودیوی تصاویر متحرک(بلک ماریا) را در اورنج نیوجرسی به اتمام رساند و تصمیم داشت تا حق انصاری اختراع نخستین دوربین فیلمبرداری را از آن خود کند. البته او نتوانست به این موفقیت دست یابد و ادعای ادیسون در این رابطه از سوی دادگاه استیناف ایالت آمریکا در تاریخ ۱۰ مارس سال ۱۹۰۲ میلادی پذیرفته نشد.

در زندگینامه توماس ادیسون آمده است که یک سال بعد یعنی سال ۱۸۹۴، او تحقیقاتش را در رابطه با ترکیب فیلم و صدا کامل تر کرد که در نهایت منجر به اختراع دستگاه «کینه توفون» گردید. البته این دستگاه ترکیبی نامناسب از دستگاه گرامافون و کینه توسکوپ بود، به همین خاطر، این اختراع از سوی مردم خیلی مورد استقبال قرار نگرفت.

توماس ادیسون در تاریخ ۶ ژانویه سال ۱۹۳۱ یعنی در ۸۴ سالگی، در خواستی را به منظور ثبت اختراع اش که وسیله ای برای نگه داشتن اشیا در زمان آبکاری الکترونیکی بود را به اداره ثبت اختراعات فرستاد، اما پیش از آن که جوابی را از این اداره دریافت نمایید، نه به دلیل کهولت سن، بلکه به خاطر ابتلا به بیماری دیابت درگذشت.

اختراعات توماس آلوا ادیسون

امیدواریم از مطالعه زندگینامه توماس ادیسون مخترع و دانشمند بزرگ آمریکایی لذت برده باشید. برای مشاهده زندگی نوشته دیگر دانشمندان و مشاهیر ایران و جهان می توانید از قسمت دانستنی های علمی دیدن کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.