دسته ها
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

کودک ۲۰ ماهه و آنچه باید درباره تغذیه و رشد آن بدانید

 • فاطمه میرزایی
 • ۱۶ خرداد ۱۴۰۱
 • ۰

کودک ۲۰ ماهه تمایل زیادی به جست و جو کردن در محیط اطرافش و یادگیری چیز های جدید دارد و همانطور که ذهن وی توانایی شکوفا شدن و خیال پردازی را دارد، قادر به تصور افکار ترسناک نیز خواهد بود، در این مطلب به معرفی برخی ویژگی های رفتاری کودکان در این سنین می پردازیم.

از جمله ویژگی های کودکان بیست ماهه، کنجکاوی در مورد جهان اطرافشان می باشد؛ کودک در این سن دارای اعتماد به نفس بالایی است و تمایل دارند، انجام همه کار ها را تجربه کند، برای آگاهی از دیگر خصوصیات رفتاری و شخصیتی کودک ۲۰ ماهه و اطلاعاتی در مورد تغذیه و رشد وی تا پایان این مطلب همراه ما شوید.

خصوصیات کودک ۲۰ ماهه

کودک در ۲۰ ماهگی خود تمایل زیادی به بلعیدن هر چیز موجود در اطرافش می باشد و نیز در این سن قادر است به چیز های ترسناک فکر کند، بنابراین سعی کنید به وی احساس امنیت و آرمش دهید.

کودک 20 ماهه+تصویر

بررسی مراحل رشد کودک در ۲۰ ماهگی

از ۲۰ ماهگی تا دو سالگی فاصله کمی یعنی ۴ ماه باقی است، در این سن کودک مراحل رشد خود را به سرعت سپری کرده و استقلال خود را پیدا می کند و نیز تمایل دارد، لباس هایش را خودش پوشیده یا در آورد.

زمان حرف زدن در کودکان مختلف متفاوت است، از این رو برخی از کودکان نوپا قادرند، جملات را به طور کامل ادا کنند و برخی نیز همچنان از زبان اشاره استفاده می کنند که این به این معنی نیست که در آینده نیز حرف زدن وی به این صورت باقی خواهد ماند، چرا که فرد نابغه ای مثل انیشتین نیز تا سن سه سالگی نمی توانست صحبت کند، بنابراین در مورد صحبت نکردن کودک در این سن زیاد حساس نباشید.

ویژگی های کودک در 20 ماهگی

 • آرون گروپس

کودک می تواند با همراهی شما از پله ها بالا رفته و سپس با کمی کمک شما این مسیر را به پایین حرکت کند. وی عجله زیادی برای راه رفتن داشته و حتی در این مواقع ترجیح می دهد، بدود.

در این سن ممکن است، بارها کودک زمین بخورد و حتی کبود شود که طبیعی است، اما در صورتی که به مدت طولانی گریه کند و ناحیه ضربه دیده، متورم شده باشد، برای اطمینان بیشتر از سلامت وی، بهتر می باشد که به پزشک مراجعه کنید.

ایستادن بر روی یک پا، گام مهمی در توسعه و رشد کودک نوپا می باشد. حتی ایستادن بر روی دو پا برای کودک در این سن با وجود اینکه دستان وی را نگه داشته اید، دشوار می باشد، چه برسد که بر روی یک پا بایستد، همچنین وی سعی می کند تا از روی مبلمان بالا رود.

کودک 20 ماهه

کودکان در این سنین، کشیدن اشکال و نقاشی را دوست دارند، به خصوص در اختیار گذاشتن نقاشی انگشتی برای هماهنگی و رشد خلاقیت کودک می تواند تاثیر زیادی داشته باشد؛ قادر شدن کودک به کشیدن خطوط دایره ای شکل یکی از روش ها برای تشخیص رشد صحیح وی می باشد.

همانطور که گفتیم کودکان تمایل زیادی به رنگ آمیزی و نقاشی به خصوص رنگ کردن خودشان دارند، بنابراین می توانید لباس های وی را در آورده و در حمام یا بالکن که تمیز کردن آن راحت تر است، این کار را انجام دهید.

توسعه شناختی در جریان رشد کودک

کودک ۲۰ ماهه تمایل زیادی به یادگیری چیز های جدید و کنجکاوی در محیط اطرافش را دارد، بنابراین همانطور که ذهن وی قابلیت شکوفا شدن را دارد، می تواند وی را به فردی ترسو در آینده تبدیل کند. همچنین او همانگونه که می تواند به خیال پردازی در مورد چیز هایی که وجود ندارند، بپردازد، قادر به تصور کردن افکار ترسناک نیز خواهد بود.

کودکان بیست ماهه

بنابراین لازم است والدین موضوع ترس در کودکان را جدی بگیرند، کودک در این سن قادر به تشخیص تفات بین واقعیت و تصوراتش نیست، از این رو کمک شما برای تشخیص افکار و ترس های وی اهمیت زیادی دارد، در این صورت وی احساس امنیت بیشتری کرده و می داند که همیشه می تواند بر روی کمک شما حساب کند. در زیر با نکاتی در این زمینه آشنا می شوید.

 • هنگامی که کودک از چیری ترسید، می توانید با ایجاد سر و صدا ذهن وی را از آن موضوع منحرف کنید.
 • کودک در این سن علاقه زیادی به بازی با آب، گل، شن، ماسه دارد.
 • بهتر است برای بازی، لباس جداگانه داشته باشد تا نگرانی از بابت کثیف کردن لباس هایش را نداشته باشید.
 • کودکان همچنین در این سنین؛ عاشق پرتاب کردن اشیاء می باشند.
 • از آنجا که کودک به آب بازی علاقه زیادی دارد، می توانید با گذاشتن برخی اسباب بازی ها و کاسه های پلاستیکی در حمام، اجازه دهید تا با آنها بازی کند.
 • کودک در این سن همه رفتار های شما را تقلید می کنند، همچنین در زمان غذا خوردن بازی خواهد کرد و با تقلید از رفتارتان به عروسکش غذا می دهد.

کودکان 20 ماهه

در صورت مشاهده زیاده روی در انجام این فعالیت ها در کودک، لازم است با پزشک مشورت کنید.

رشد عاطفی و اجتماعی کودک ۲۰ ماهه

کودکان در شرایطی که احساس امنیت و دوست داشتن بیشتری داشته باشد، میزان فراگیری آنها بیشتر است. سرعت رشد در کودکان مختلف متفاوت است و ممکن است، یادگیری برخی زودتر اتفاق افتد، اما به طور کلی همه بچه ها در سن مدرسه در سطح رشد یکسان هستند. در این قسمت با برخی ویژگی های رفتاری کودک در این سنین آشنا می شوید.

 • گریه کردن، انداختن خود بر روی زمین، فریاد زدن، گاز گرفتن، لگد زدن بخشی از مراحل رشد کودک نوپا می باشد، بنابراین برای شروع این رفتار های کودک، خود را آماده کنید.
 • در چنین مواقعی لازم است، آرامش خود را حفظ کنید، زیرا کودک ۲۰ ماهه هنوز قادر به کنترل رفتار های خود نمی باشد و نیاز دارد تا شما به او رفتار درست را نشان دهید.
 • در هنگامی که کودک رفتار اشتباهی انجام می دهد، برای تشویق او به انجام رفتار خوب، در جمع به او تذکر ندهید. برای این کار وی را به مکان دیگری برده تا آرام شود، زیرا در جایی که دیگران حضور دارند، احساس خجالت خواهد کرد.
 • کودکان در این سن احساس گرسنگی یا خستگی و هیجان در آنها بسیار زیاد است و در مورد چیز هایی که برای بزرگسالان اهمیت چندانی نداشته و مهم نیست، احساس نا امیدی دارند.

کودک 20 ماهه+عکس

رشد گفتاری و زبانی کودک ۲۰ ماهه

کودک نوپا در این سن به طور متوسط می تواند در حدود ۱۵ کلمه حرف بزند، حتی برخی از آنها می توانند به صورت دو کلمه ای مثلا «پرتاب توپ» را تلفظ کنند.

کلماتی مانند «مامی»، «بابا» برای کودکان در این سن تعریف شده می باشند و آنها گفتن اسامی را به ضمایر بیشتر ترجیح می دهند.

کودکان از یادگیری کلمات جدید هیجان زده می شوند، بنابراین می توانید از روی کتاب های عکس دار ۱۰ لغت جدید به وی یاد دهید.

سعی کنید زیاد کلمه «نه» استفاده نکنید، زیرا دراین صورت اهمیت خود را از دست خواهد داد، استفاده از جملات مثبت، موجب یادگیری و به کارگیری وی در آینده می شود.

در صورتی که کودکتان در این سن هنوز قادر به بیان و استفاده از هیچ کلمه ای نمی باشند، به منظور بررسی علت تاخیر صحبت کردن وی، بهتر است با پزشک مشورت نمایید.

تغذیه و بهداشت کودک در ۲۰ ماهگی

در ۵ سال اول زندگی کودک، حدوداٌ ۹۰ درصد از مغز وی رشد خواهد کرد، تغذیه نقش بسیار مهمی در رشد مغز وی دارد. در ادامه به بیان نکاتی موردی درباره تغذیه و سلامت کودک ۲۰ ماهه می پردازیم.

 • کودک در سنین پایین می تواند خیلی زود بیمار شود و بهبود آن نیز سریع و آسان می باشد، بنابراین زیاد نگران این موضوع نباشید.
 • در صورت مشاهده عدم فعالیت و جنب و جوش کم کودک خود، حتما دمای بدن وی را بررسی نمایید.
 • از آنجا که کودک ۲۰ ماهه هر چیزی که در اطرافش است را می تواند در دستان خود گرفته، جمع آوری کرده و یا ببلعد، بنابراین در مورد سالم بودن غذای اطراف وی اطمینان حاصل کنید.
 • در این سنین، مواد غذایی رنگارنگ توجه کودک را به خود جلب خواهد کرد، سعی کنید غذا های سالم و مغذی در اختیار وی قرار دهید.
 • مطمئن شوید، کودک شما به صورت روزانه، یک میوه کامل (۵۰ تا ۱۰۰ گرم)، ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلی لیتر شیر و یک کاسه سبزیجات دریافت کرده است. همچنین دادن یک تخم مرغ کامل یا یک تکه کوچک گوشت می تواند مقدار پروتئین مورد نیاز بدن کودک را تامین نماید.

کودک 20 ماهه

کودک در سن ۱۹ تا ۲۴ ماهگی، می تواند از غذای خانواده که می تواند شامل قیمه، خورش سبزی، کوفته با نمک و چاشنی های کمتر و یا پلو، سیب زمینی و گوشت به صورت نرم شده تغذیه نماید، ولی حجم غذایی وی در این سنین کم است. به طور کلی سه نوبت شیر مادر و پنج یا شش نوبت غذا شامل سه وعده غذای اصلی مقوی و پر انرژی و دو میان وعده باید به کودک داده شود و غذای وی همیشه در دسترس و آماده باشد، به طوری که بعد از یک تا دو ساعت بازی کردن، بتوانید چند قاشق غذا به وی دهید.

آگاهی کودک از بزرگ شدن و نقش بازی کردن

معمولا بچه ها در این سن دوست دارند تا کفش های شما را پوشیده  و یا عینک تان را به چشم بزنند، در واقع کودک با پوشیدن کفشتان می خواهد به شما نشان دهد که بزرگ شده است و می خواهد شبیه شما رفتار نماید.

ضمن اینکه اگر به بازی هایش توجه کنید در واقع رفتاری همچون شما با عروسک ها و حیوانات عروسکی اش دارد؛ مثلا با غذا دادن و یا خواباندن عروسکش زیر پتو و لالایی خواندن برای او، نقش پدر و مادر را بازی می کند.

همچنین ممکن است کودک دست «اوف شده» عروسک حیوانی اش را ببوسد و بخواهد آن را پانسمان کند، چنین بازی های وانمودی نمونه های عالی از تقلید بوده و به نشانه آن است که فرزند شما در حال یادگیری همدلی با دیگران است.

زمان آغوش گرفتن کودک

خیلی از کودکان بیست ماهه بسیار بامحبت می باشند، حال فرزند شما نیز احتمالا دوست دارد تا در بغل شما نشسته و به آغوش کشیده شود، زیرا او می داند که در این زمان می تواند تمام توجه شما را داشته باشد و این چیزی است که واقعا دوستش دارد، والدین کودک باید این به آغوش کشیدن کودک را جدی بگیرند و دوست داشتن و دوست داشته شدن را به وی بیاموزند.

کمک در کارهای خانه

یک کودک ۲۰ ماهه امکان دارد با اصرار زیاد از شما بخواهد تا  در کار های خانه کمک تان کند، و ی در واقع می خواهد این کار ها را بدون کمک شما انجام دهد، حتی با وجود اینکه هنوز توانایی این کار را نداشته باشد و این موضوع ممکن است سرعت کارتان را بگیرد اما باید بدانید که ارزشش را دارد، حال بهتر است برای کودک وقت بگذارید و با در اختیار قرار دادن کا های بی خطر به وی اجاز دهید تا به شما کمک کند.

کودکان ۲۰ ماهه

در صورت تمایل برای آشنایی با دیگر مطالب ارائه شده در بخش کودک و والدین می توانید با کلینک بر روی لینک آن، از مطالب مفید در این بخش دیدن نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *