دسته ها
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲

علت جرقه زدن بدن چیست؟

 • مریم صبوری
 • ۶ شهریور ۱۳۹۸
 • ۰

وقتی به چیزی دست می زنیم جرقه می زند مثل برق گرفتگی اتفاق می افتد که این سوالات در ذهن ما به وجود می آید چگونه این اتفاق افتاد؟ و درمانش چیست؟ در زمستان به دلیل ناملایمات از خود الکتریسته ساکن تولید می کند که ما در این مطلب از مجله آرگا علت جرقه زدن بدن و رهایی از این کار را به شما دوستان آموزش می دهیم.

حتما برای شما هم پیش آمده است که بعد از دست زدن به یک شی شاهد جرقه ای کوچک بوده اید و به برق داشتن بدن پی برده اید. دلیل جرقه زدن، حرکت سریع و جذب الکترون ها توسط بدن می باشد که می توان به روش های مختلف این جریان برق را از بدن یا لباس از بین برد. ما در این مطلب از مجله آرگا شما را با دلیل جرقه زدن بدن و ترفند هایی برای از بین بردن آن آشنا خواهیم کرد.

علت برق گرفتگی بدن چیست

بررسی علت جرقه زدن بدن

هر چیزی که در اطرافمان مشاهده می کنیم از ساختار مشخصی عنصر به نام اتم ساخته می شوند که آن ها را نمی توان با چشم دید.انرژی تولید شده در اثر جنبش سلولی الکترون ها به انسان این امکان را می دهد همان گونه که الکترون ها در داخل سلول ها حرکت می کنند انرژی حاصله را می سازند که به تشکیل مولکول های پیچیده مثل پروتئین و DNA می انجامد که از خود محافظت و نگه داری و انرژی را ذخیره می کنند. البته هر کاری را که ما انجام می دهیم با سیگنال الکتریکی از میان بدن ما عبور می کند.

بهترین راه علت جرقه زدن بدن

با توجه به این که فیزیک خوانده ایم همه چی با اتم که از نوترون و پروتون تشکیل شده است و بار منفی و مثبت دارد.بیشتر زمان یک اتم خنثی که به معنی تعداد پروتون ها و الکترون هاست باقی می ماند.بنابراین زمانی که یک فرد یا هر شی الکترون داری که اتم دارد بار منفی ایجاد می کند و در نتیجه الترون های منفی به طرف الکترون های مثبت جذب می شوند و شوکی که در برخورد این حرکت ایجاد می شود نتیجه سریع الکترون ها می باشد.برق تولید شده توسط بدنمان موجب سیگنال می شود؛ که به هنگام صحبت کردن از سیستم عصبی سیگنال فرستاده شده به مغز است که صحبت می کنیم و با فرمان دادن به ما باعث انجام کار های روزانه می شویم.البته در بدن ما الکترون ها مانند یک سیم راست حرکت نمی کنند ولی بار الکتریکی از نقطه ای به نقطه دیگر می پرد تا به مقصدش برسد. در نتیجه الکتریسته عنصری کلیدی برای ادامه حیات می باشد. سیگنال های الکتریکی پاسخ سریع برای کنترل پیام ها می دهند علت جرقه زدن بدن؛ سیگنال های حیاتی از سری توده های سلولی موجود در قلب که به گره سینو واتریال معروف است می آید که این گره در آتریوم راست واقع شده و ریتم ضربان قلب ما و حرکت خون از قلب را به بخش های دیگر بدن هدایت و کنترل می نماید. قلب این ضربان ساز طبیعی سیگنال های الکتریکی را برای تنظیم سرعت خود مورد استفاده قرار می دهد. برای مثال زمان به خطر افتادن به فرمان سیگنال ها قلب سریع تر می تپد که تنها تپش قلب به خاطر محرک الکتریکی نمی باشد بلکه برخی از سلول ها قابلیت تولید برق را دارند.

اصلی ترین راه جرقه زدن بدن

 • آرون گروپس
 • مبل و میز

تغییر فصل در علت جرقه زدن

علت جرقه زدن بدن؛ بار الکتریکی بیشتر در فصل زمستان و زمانی شکل می گیرد که آب و هوای اطراف ما خشک می شود و الکترون ها به راحتی روی سطح پوست ما رشد می کنند ولی در فصل تابستان رطوبت هوا الکترون های باردار منفی را تحت تاثیر قرار می دهند و به ندرت بار الکتریکی را احساس می کنیم.

برق زدن هنگام لمس اشیا

برای از بین بردن جرقه در محیط اطراف خود

 • از لاستیک به عنوان یک عایق ضخیم در محل کار اگر از فرش استفاده شده است از کفش لاستیکی استفاده کنید.
 • از جوراب های پشمی به جای جوراب های نخی برای رفع  جرقه زدن بدن استفاده کنید.
 • پارچه های مصنوعی مثل پلی استر جریان برق را به خوبی از خود نشان می دهند محدود کردن چنین لباس های می تواند خطر شوک برق را کاهش دهد.
 • برخی از مچ بندها هستند که جریان الکتریسته ولتاژ را کاهش می دهند که خرید این مچ بندها کار عاقلانه ای است برای درمان علت جرقه زدن بدن موثر است.
 • شوک های ایستا در محیط های خشک رخ می دهد، منزل خود را تمیز و مرطوب نگه دارید.
 • دست های خود را قبل از بیرون رفتن مرطوب کنید دست های خشک خطر شوک استاتیک را افزایش می دهد.
 • اگر از لباس های کهنه و ابریشمی استفاده می کنید حتما پا های خود را مرطوب نمایید.
 • در کیفتان یک کرم مرطوب کننده باشد تا در محیط کار یا مدرسه از آن استفاده کنید.
 • برای رهایی از خطر شوک در اتومبیل قبل از پیاده شدن از اتومبیل به دلیل زیاد بودن جریان ولتاژ دست را در چارچوب در نگه دارید و یا از فلز یا سویچ در داخل دستتان استفاده کنید و بعد پیاده شوید.

روش برق زدن بدن در زمستان

 امیدواریم در این مطلب از مجله آرگا علت جرقه زدن بدن و روش های منع این عمل را به خوبی برای شما عزیزان آموزش داده باشیم.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *