دسته ها
یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

آموزش گلسازی با نمد برای درست کردن سه گل زیبا و ساده نمدی در خانه

  • زهرا خانزاده
  • 4 می 2019
  • ۰

برای علاقمندان و دوستداران هنر گلسازی این مطلب از آرگا را به آموزش گلسازی با نمد اختصاص داده ایم، که با استفاده از نمد در انواع رنگ می توانید، گل های زیبا و متنوع ساخت.

برای تزیین لباس، کیف، تل و یا ساخت انواع آویز نمدی و … می توان از گل های نمدی استفاده کرد. با همراهی با آموزش گلسازی با پارچه نمدی در این مطلب می توانید، با چندین مدل گل نمدی آشنا شوید و با الگوگیری از این مدل ها و با کمترین هزینه، بهترین گل های نمدی را بسازید.

نحوه گلسازی با نمد

امروزه با هنر نمد دوزی می توانید، وسایل تزئینی زیبای نظیر کوسن نمدی، جاکلیدی نمدی، رومیزی نمدی و غیره را بسازید. همچنین با استفاده از نمد می توان گل های مختلفی درست کرد، که برای ساخت گل کوکب نمدی، گل مینا نمدی و گل کوچک نمدی به وسایلی همچون پارچه نمدی با رنگ دلخواه، چسب، قیچی و نخ و سوزن نیاز دارید.

گل کوکب نمدی

برای شروع کار باید از پارچه نمدی، نوارهای با عرض ۲ تا ۴ سانتی متر برش بزنید. طول نوار به دلخواه می باشد و با بزرگ گرفتن طول نوار، گل نمدی نیز بزرگ تر می شود.

نوار برش زده را از وسط تا بزنید و داخل آن را با چسب به هم بچسبانید.

گلسازی با نمد

اکنون با استفاده از قیچی روی قسمت طولی نوار و البته لبه بسته نوار نمدی برش های موازی و هم اندازه بزنید.

ساخت انواع گل با نمد

در مرحله بعدی آموزش گلسازی با نمد باید نوار برش خورده را همانند تصویر بپیچانید، بعد انتهای گل را با چسب مایع بچسبانید.

نکته:

۱- قسمت پایین گل را باید مقداری سفت تر بپیچانید.

۲- برای محکمی کار بهتر است، تکه ای کوچک از پارچه نمد را برش بزنید و به قسمت انتهای گل بچسبانید.

مراحل ساخت گل با نمد

برای ساخت برگ های گل نمدی نیز باید مانند تصویر زیر نمدی سبز رنگ را به شکل برگ برش زده و با استفاده از سوزن و نخ سبز رنگ لبه برگ ها را کوک بزنید.

الگو گل نمدی

در آخر باید گل ها ساخته شده در انواع رنگ را به برگ ها متصل کنید.

گل نمدی رنگارنگ و زیبا

ساخت گل مینا نمدی

برای ساخت گل نمدی مینا، باید ابتدا ۶ عدد شکل دایره مانند(به عنوان گلبرگ) را از پارچه نمدی با رنگ زرد یا رنگ دلخواه برش بزنید. البته برای زیباتر شدن گل مینا می توانید، ۲ گلبرگ یا شکل دایره مانند را از نمد نارنجی رنگ ببرید. همچنین برای برش دایره ها بهتر است از قیچی دندانه دار استفاده کنید، تا گل مینا شکل زیباتری داشته باشد.

گل زرد نمدی

سپس هر یک از دایره ها را از وسط تا بزنید و بعد نیم دایره بدست آمده را نیز باید مجددا تا زده، آنگاه لبه  صاف و پایینی نیم دایره را با چسب به هم بچسبانید.

آموزش آسان گل نمدی

اکنون دایره ای دیگر را از پارچه نمدی زرد رنگ برش بزنید و بعد گلبرگ های آماده شده را بر روی دایره برش زده بچسبانید(این کار موجب محکم تر شدن و ایستای بهتر گل می شود). برای زیباتر شدن گل مینا نیز می توانید، مهره یا دکمه تزئینی مناسبی را در وسط گل قرار دهید.

ساخت گل با استفاده از نمد

گل کوچک نمدی

ساخت این گل بسیار ساده می باشد و برای درست کردن آن باید، طرح گلی را به شکل ۵ گلبرگ متصل به هم، روی نمد بکشید و آن را برش بزنید.

در این روش گلسازی با نمد، مطابق با تصویر دور تا دور گل برش خورده را با نخ همرنگ با پارچه نمدی کوک بزنید و باید به گونه ای کوک بزنید، که نخ روی دوخت به پشت گلبرگ ها بیفتد و در آخر سوزن را از مرکز گل عبور دهید و نخ را بکشید تا گلبرگ ها جمع گردد.

اکنون گل کوچک نمدی تزئینی ساخته شده را می توانید برای دوخت کیف نمدی، پاپوش نمدی و … مورد استفاده قرار دهید.

آموزش گل نمدی

ضمن سپاس از همراهیتان با آموزش گلسازی با نمد در این مطلب، امیدواریم به راحتی بتوانید، این گل های نمدی زیبا را در منزل تهیه و مورد استفاده قرار دهید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.