دسته ها
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳

ضریب همبستگی چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۷ خرداد ۱۳۹۸
  • ۰

ضریب همبستگی یکی از اصطلاجاتی است که در رابطه با چند متغییر به کار برده می شود و نشان دهنده میزان همبستگی و ارتباط بین متغییرها است. همبستگی دارای دو بعد مثبت و منفی است که در صورت مثبت بودن نشان دهنده همبستگی است.

در بسیاری از تحقیقات ممکن است ضریب هم بستگی با رابطه علت و معلولی اشتباه گرفته شود و باید در تحقیقات خود توجه داشته باشید که این دو مورد با یکدیگر اشتباه گرفته نشوند. یکی از ابزارهایی که برای به دست آوردن هم بستگی میان متغییرها به کار برده می شود نرم افزار اکسل است که از این طریق می توانید محاسبات خود را به شکل دقیق انجام دهید. هر چند این محاسبه دارای مباحث گسترده ای است اما در اینجا مختصری از آن را توضیح خواهیم داد. این ضریب در بسیاری از مطالعات کاربرد دارد و بسیاری از افرادی که مقالات متعدد را به چاپ رسانده اند در تحقیقات خود برای پی بردن به ارتباط میان کلمه کلیدی ها و متغییرها از آن استفاده کرده اند.

   ضریب های همبستگی اسپیرمن

آشنایی بیشتر با ضریب همبستگی

بسیاری از تحقیقاتی که با آن سروکار دارید یا به دنبال یافتن روابط علت و معلولی میان چند پدیده هستند و یا میزان هم بستگی میان متغیرها را نمایان می کنند. در بسیاری از مطالعات علمی و مدیریتی این ضریب بسیار پرکاربرد است که به طور کلی می توان این ضریب را اینگونه تفسیر کرد: با انجام این ضریب می توانید میزان ارتباط میان دو متغیر را مشخص کنید که در دو جهت مثبت و منفی تفسیر می شود.

زمانی که همبستگی به دست آمده در مطالعات شما نفی باشد یعنی میان متغیرهای شما ارتباطی منفی و معکوس وجود دارد . با بالا رفتن یک متغیر دیگری کاهش می یابد. همچنین اگر در مطالعات شما همبستگی مثبت باشد با بالا رفتن یک متغیر دیگری نیز افزایش خواهد یافت.

 ضریب همبستگی

همبستگی؛ یکی از روش های آماری برای تعیین کردن نوع متغییرها و میزان ارتباط یا درجه ارتباط متغیرهای کمی با یکدیگر است با استفاده از این ضریب شما می توانید شدت یک رابطه را پیش بینی کنید و از نتایج آن در تحقیقات خود استفاده کنید. در ضریب همبستگی، نوع رابطه بین متغییرها معکوس یا مستقیم است که این رابطه با استفاده از محاسبات و با توجه به مثبت و منفی بودن آن صورت می گیرد.

  •  آرون گروپس

این ضریب درای نمونه های مختلفی است و به روش های گوناگونی محاسبه می شود ضریب اسپیرمن، پیرسون، وابسته از نمونه روش های استفاده در این ضریب هستند.

 ضریب های همبستگی چیست

زمانی که از روش های پیرسون رای پی بردن به میزان همبستگیها استفاده می شود شما می توانید با دو روش توزیع نرمال و پارامتری این کار را انجام دهید. در ضریب اسپیرمن نیز از دو روش رگرسیون رتبه ای استفاده می شود و در جستارهای وابسته نیز کواریانس، همبستگی جزئی و انحراف معیار مورد استفاده است.

در ضریب هم بستگی زمانی که هم بستگی صفر باشد به چه معناست؟ همانطور که بیان شد رد این ضریب در صورتی که هم بستگی منفی باشد رابطه معکوس، در صورتی که مثبت باشد رابطه مستقیم است اما زمانی که این هم بستگی صفر باشد هیچ ارتباطی میان متغیرهای شما یافت نشده است و در حقیقت متغیرها از یکدیگر جدا بوده و محاسبه نمی شوند.

 ضریب های همبستگی پیرسون

نمونه ای از ضریب همبستگی بررسی میزان ارتباط فرهنگ سازی نحوه استفاده از اینترنت و میزان افزایش کیفیت زندگی خانوادگی است که در صورت نشان دادن تحقیقات می توان نتیجه گرفت که با افزایش آگاهی سازی در این زمینه کیفیت زندگی نیز بالا خواهد رفت. بنابراین میان این دو متغیر رابطه وجود دارد و این رابطه مستقیم، مثبت و رو به بالا است.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *