دسته ها
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳

آموزش جامع نصب دوربین مدار بسته، از سیر تا پیاز دوربین های مدار بسته و آنچه باید بدانید

 • مرضیه نوروزیان
 • ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸
 • ۰

نصب دوربین مدار بسته بیشتر به جهت کنترل وضعیت محیط و برقراری امنیت انجام می گیرد. در این مطلب تمامی نکات و مراحل لازم در نصب را ارائه کرده ایم.

نصب دوربین مدار بسته در بسیاری از موارد شما را از نظر حفاظتی تامین خواهد کرد. برای این کار باید از متخصصان مربوطه کمک گرفته شود. البته بیشتر متخصصان وسایل الکترونیکی نیز در این زمینه سر رشته دارند.

مراحل نصب دوربین مدار بسته

نصب دوربین مدار بسته باید با در نظر گرفتن کلیه شرایط محیط انجام شود. هزینه راه اندازی، تعداد دوربین های مدار بسته، مکان نصب دوربین ها، وسایل جانبی و کابل های مورد استفاده، وضعیت کشیدن کابل و مسیر عبور آن ها و .. از مواردی هستند که باید برای نصب دوربین مد نظر قرار بگیرند.

وسایل مورد نیاز برای نصب دوربین

خرید وسایل مورد نیاز برای نصب و راه اندازی دوربین

برای انتخاب دوربین مناسب باید دلایل نصب دوربین را در نظر بگیرید. نحوه انتقال تصاویر، برآورد هزینه و ثبت تصاویر از موارد مهم برای گزینش یک دوربین مناسب می باشد.

انتخاب دوربین

دوربین ها با توجه به وضعیت قرار گیری در انواع مختلف نصب می شوند. به عنوان مثال نوع دام این دوربین ها برای محیط های بسته و درونی استفاده می شود. دوربین های بولت برای محوطه های باز پیشنهاد می گردند. مساحت این محوطه تعداد دوربین ها را مشخص خواهد ساخت. با تعیین تعداد دوربین ها، دستگاه ضبط انتخاب خواهد شد. تعداد کانال های اضافی به شکل ۱۰ الی ۱۵ درصد در نظر گرفته می شود.

دوربین های بولت
در ادامه هارد دیسک مناسب برای ثبت تصاویر را انتخاب کنید. هارد دیسک مناسب خود را با روزهای مد نظر و تعداد دوربین ها انتخاب کنید. وسایل جانبی در نظر گرفته شده برای نصب دوربین مدار بسته به تعداد دوربین های به کار رفته مربوط می باشد و شامل سوئیچ، کانکتورها و کابل شبکه می گردد.

 • آرون گروپس

انتخاب موقعیت مناسب برای نصب

جای گذاری دوربین در فضای مورد نظر بر حسب نیاز کاربران متفاوت خواهد بود. در واقع محل نصب دوربین مدار بسته به هدف شما از راه اندازی این دوربین مربوط می شود.

موقعیت های رایج قرار دادن دوربین مدار بسته

 • ورودی های خطرناک ساختمان و پنجره
 • پارکینگ ساختمان
 • درب ورودی ساختمان
 • محیط لابی ساختمان
 • محوطه جلوی انباری
 • اتاق ژنراتور، قسمت های خاص ساختمان و اتاق برق
 • محوطه پشت بام و درب ورودی آن
 • محوطه درب آسانسور و راه پله
 • درب بیرونی ساختمان

محیط در نظر گرفته برای نصب دوربین

زمانی که محل نصب دوربین به طور کامل مشخص شد، حالا نوبت به انتخاب میزان کابل لازم می رسد.

چگونگی انجام نصب دوربین

برای نصب دوربین باید همواره نکات لازم را در نظر داشته باشید. در این صورت عمر دوربین افزایش می یابد.

برای راه اندازی دوربین کلیه کابل ها را پوشش دهید. به گونه ای که هیچ کابلی در هیچ جایی قابل رویت نباشد. برای این کار از انواع پوشش ها یعنی لوله پلی اتیلن، لوله فولادی، لوله فلکسی و … استفاده می شود. اگر این دوربین در فضای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد، بهتر است برای پوشش آن از داکت پلاستیکی کمک گرفته شود.

زاویه قرار گیری دوربین اهمیت زیادی دارد. این زاویه به گونه ای ترتیب داده می شود که در مقابل نور مستقیم آفتاب نباشد.

نحوه نصب دوربین مدار بسته

اگر بحث امنیتی برای شما اهمیت دارد و این دوربین برای حفاظات از یک مکان عمومی نصب می گردد، بهتر است آن را به گونه ای انتخاب کنید که برای افراد حاضر در محیط قابل رویت باشد. در این صورت می توان جلوی قانون شکنی های بسیاری را گرفت.

فعالیت دوربین ها در شرایط جوی خیلی گرم یا سرد با اختلال همراه است. لذا بهتر است دوربین را با یک سایه بان در فضای بیرون از باد و باران حفظ نمایید تا طول عمر آن کم نشود.

نصب دوربین مدار بسته باید به شکلی انجام گیرد که افراد فرصت طلب نتوانند به آن دسترسی یابند و در واقع در هر بار چرخش بتواند فضای بیشتری از محیط را در اختیار ما بگذارد.

سایبان لازم برای دوربین مدار بسته

به طور نرمال انرژی این دوربین ها با یک منبع تغذیه مجزا تامین می گردد. منبع تامین انرژی در سمت NVR سیستم جای گرفته است. در بیشتر موارد برای حفظ و ذخیره انرژی کمترین فاصله را بین پریز و دوربین مدار بسته قائل می شوند تا انرژی کمتر به هدر برود.

کابل کشی و راه اندازی لوازم جانبی

بعد از نصب دوربین مدار بسته باید به سراغ وسایل جانبی بروید. نوع سیستم انتخابی شما وضعیت و میزان کابل کشی را تعیین خواهد کرد. به طور کلی کابل کشی در سه شکل IP یا تحت شبکه، بی سیم یا وایرلس و آنالوگ یا HD می باشد.

دوربین آنالوگ

اگر کابل شما از نوع آنالوگ باشد، بهتر است ۲ کابل به طور جداگانه از DVR به دوربین استفاده شود. کابل اول حامل تصویر دوربین به DVR بوده و در نوع RG59 ، RG6 ، RG11 و یا کابل های ۲٫۵C2V انتخاب می گردد. کابل دوم حامل برق بوده و از یک طرف به منبع تغذیه DC  مربوط می شود و از سوی دیگر به دوربین ارتباط می یابد. در بعضی موارد به جای این منبع تغذیه از شارژر استفاده می شود. برای این کار از یک آداپتور ۱۲ ولتی کمک گرفته می شود و برق مد نظر برای آن ۲۲۰ ولتی می باشد. یک جعبه ۱۰ سانتی متری در کنار دوربین محل جای گذاری آداپتور می باشد و این آداپتور به دوربین مدار بسته آنالوگ ارتباط می یابد.

به طور کلی برای این کابل ها از نمونه های ۲ یا ۳ رشته ای بهره مند می شوند. سیستم مدار بسته مجهز به ارت با کابل سه رشته ای عرضه خواهد شد. هنگامی که سیستم مدار بسته فاقد سیم ارت باشد، کابل های دو رشته ای گزینه مناسبی برای بهره مندی هستند. سطح مقطع هر رشته کابل با عدد دوم روی آن مشخص می گردد. این سطح مقطع با فاصله DVR و دوربین تعیین می گردد.

کابل کشی دوربین مدار بسته

برای تغذیه دوربین آنالوگ با فاصله ۱۵۰ متری از یک کابل ۳*۲٫۵ و برای تامین انرژی دوربین با فاصله ۸۰ متری از یک کابل ۳*۱٫۵ بهره مند شوید. کابل های تصویر به وسیله انکتور های مخصوص به نام BNC به DVR با دوربین وصل می گردند. BNC در مدل های متفاوتی وجود دارد. کابل کشی در نوع HD نیز می تواند دقیقاً مانند آنالوگ انجام شود.

دوربین IP

برای حمل تصاویر به NVR باید از هر دوربین یک کابل به سوئیچ روانه کنیم. بعد از کشیدن تمام کابل ها، از سوئیچ یک کابل به NVR متصل سازید. این کابل ها باید از نوع شبکه یعنی Cat5 ، Cat5e ، Cat6 و …. باشند.

اگر سوئیچ به کار رفته در شبکه مجهز به قابلیت  POE باشد، می توان از کابل ارتباط دهنده بین سوئیچ و دوربین برای تامین انرژی دوربین استفاده کرد اما اگر سوئیچ به کار رفته از نوع معمولی باشد، باید برای تغذیه هر دوربین از یک کابل جدا استفاده کرد(مانند آنالوگ). به طور کلی سیم کشی در IP کمتر از سیستم های دیگر است. بعد از سیم کشی و نصب دوربین، عملکردهای سخت افزاری دوربین انجام می گیرد.

دوربین IP

دوربین وای فای
نصب دوربین مدار بسته وای فای نیاز به کابل نداشته و در چنین موقعیتی به راحتی می توان محل دوربین را عوض کرد. بعد از نصب دوربین، کابل رابط برای تامین انرژی دوربین بی سیم از طریق یک کابل تامین خواهد شد. در این وضعیت تصاویر از وای فای به یک دریافت کننده بی سیم روانه شده و آن گاه به NVR وصل خواهد شد. البته ممکن است این ارتباط نیز به شکل مستقیم و بی واسطه باشد.

انجام تنظیمات نرم افزاری برای دوربین های مدار بسته

در این مرحله ار نصب دوربین مدار بسته, زاویه دوربین، وضوح و فوکوس آن و … تنظیم می شود. اگر این تنظیم ها به شکل کامل انجام بگیرد، مطمئن باشید دوربین ها کار خود را مطابق با نظر شما انجام خواهند داد.

تنظیمات نرم افزاری لازم برای نصب دوربین

 • در نظر گرفتن IP برای دوربین های تحت شبکه
 • تعیین زاویه دید و جهت دوربین بر اساس نیاز
 • تعیین بزرگ نمایی و وضوح دوربین
 • راه اندازی هارد دیسک در NVR و انجام تنظیمات مرتبط با آن
 • تنظیم پیشرفته تکنولوژی های تصویر مثل WDR ، ۳D-DNR
 • تنظیم وضعیت  LED دید در شب 
 • تنظیمات مربوط به سوئیچ شبکه
 • تنظیم دوربین های مدار بسته بر روی سیستم ضبط
 • انجام تنظیمات مرتبط با  انتقال تصویر دوربین ها بر روی تلفن همراه یا PC

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *