دسته ها
چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

پرورش گل سنسیو در خانه و اصول نگه داری از این گیاه

  • سحر بهرامی مقدم
  • ۶ خرداد ۱۳۹۸
  • ۰

گل سنسیو یک گیاه زینتی بسیار محبوبی می باشد که به واسطه برگهای عجیب و غریبش شناخته شده است .این گیاه مناسب برای مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است، برای پرورش گل سنسیو بهتر است این گیاه در داخل خانه در سبد های گل که به صورت آویز می باشند و یا گلخانه نگهداری کنید زیرا تحمل کمی به سرما دارند و زود از بین می روند.

گیاه سنسیو، یک نوع کاکتوس بسیار زیبا است که به علت زیبایی که دارد طرفداران زیادی پیدا کرده این گیاه با نام های مختلفی شناخته می شود مانند رشته مروارید یا دانه تسبیحی که علت این نام گذاری شکل ظاهری این گیاه است که در ادامه به پرورش این گل بسیار زیبا اشاره خواهیم کرد.

گاشت و پرورش گل سنسیو

ویژگی های گل سنسیو

این گیاه یک گیاه چند ساله است که از نظر رشد می تواند سریع گسترش یابد و تمام سطح خاک را بپوشاند و کم کم با رشد خود از کناره های گلدان آویزان شود و منظره ای بسیار زیبایی را به وجود آورد و از نظر نگهداری هم پرورش گل سنسیو بسیار آسان است .

سنسیو که گیاهی گوشتی است دارای ساقه های بسیار بلند که می توانند تا ۲ الی ۳ متر هم رشد کنند و برگ های ای گیاه  گوشتی و آبدار است که در تمام طول ساقه به چشم می خورد  که به دلیل  همین نوع شکل برگ هایش به کاشت و پرورش سنسیو روی می آورند. این گیاه در فصل خود شروع به گلدهی می کنند که این گلها کمی چسبنده هستند که می توانید آن ها را جدا کنید.

نحوه پرورش گل سنسیبو

نیاز های پرورش گل سنسیو

نور: نیازمند مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم خورشید است زیرا باعث سوختگی برگ ها می شود که در مکان های تاریک هم می توان از لامپ های مهتابی برای نور دهی این گیاه استفاده کرد. به طور کل این گیاه را می توان در تمام نقاط منزل خود نگه داری کنید.

آبیاری: برای پرورش سنسیو باید در آبیاری آن دقت کنید و باید به این نکته توجه کنید که حتما در بین دو آبیاری بگذارید سطح خاک کاملا خشک شود. آبیاری کم هم باعث می شود برگ های سنسیو آب خود را از دست بدهند و چروکیده شوند. آبیاری زیاد هم موجب پوسیدگی ساقه گیاه شود.

دما: مناسب ترین دما برای این گیاه از فصل بهار تا پاییز ۲۱الی ۲۷ درجه سانتی گراد است. اما در فصل زمستان چون گیاه در خواب زمستانی است باید محیطی با دمای ۱۳الی ۱۶ درجه سانتی گراد برایش فراهم کنیم. دمای پایین موجب از بین رفتن گیاه می شود.

خاک: استفاده از خاکی که قدرت زهکشی قوی داشته باشد بسیار مهم است ،مخلوط خاک گلدان و یا مخلوط خاک کاکتوس که خوب زهکشی شده باشد . ترکیب یک قسمت شن+ترکیبی از خاک+خاک برگ+پرلایت . برای این گیاه استفاده می شود.

کود دهی: برای کود دهی یکبار در بهار و مرتبه دوم در تابستان از کودهای محلول مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.

هرس: بعد از چند سال ساقه های این گیاه بسیار بلند می‌شوند که می‌توان برای حفظ ظاهر گیاه ساقه های بسیار بلند را کوتاه کرد و از قطعات جدا شده در تکثیر گیاه استفاده کرد.

تکثیر: قلمه از متداول ترین راه‌های تکثیر و پرورش گل سنسیو است که در بهار یا تابستان از ساقه‌های گیاه قلمه‌های ۱۰ سانتیمتری تهیه کنید و آن را در بستر کاشتی سبک و مرطوب نگهداری می کنید. توجه کنید که قلمه های این گیاه در آب هم ریشه می‌دهد اما زمانی که این قلمه‌ها به بستر خاکی منتقل می‌شوند عملکرد خوبی به دلیل کیفیت نامناسب ریشه هایشان نخواهند داشت.

نحوه قلمه و پرورش گل سنسیو

پوسیدگی ساقه و ریشه مهمترین بیماری سنسیو است که در اثر آبیاری بیش از اندازه و سنگین بودن خاک و نامناسب بودن زهکش به وجود می‌آید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.