دسته ها
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸

نحوه کاشت کرفس و نکات کلیدی برای رشد بهتر این گیاه در منزل

 • سحر بهرامی مقدم
 • 29 می 2019
 • ۰

کرفس یکی از سبزیجات پر مصرف و پر خاصیتی است که افراد زیادی علاقه مند به پرورش آن هستند که در صورت شرایط آب و هوای مناسب ۱۶ هفته طول می‌کشد تا کرفس خوب برسد اما اگر در مناطقی زندگی می‌کنید که تابستان گرم ندارد و یا فصل رشد کوتاه است در کاشت کرفس و پرورش ان در محیط بیرون موفق نخواهید شد اما می توانید با کاشت ان در گلدان و ایجاد شرایط مطلوب در منزل ان را پرورش دهید.

کاشت کرفس کار بسیار آسانی است که هر کسی می تواند این کار را به راحتی در منزل خود انجام دهد. کرفس گیاهی علفی است که تا ۶۰ سانتی متر هم رشد می کند که دارای ساقه هایی ضخیم و آبدار  که به رنگ سبز روشن است که بیشتر هم از ساقه این گیاه استفاده می شود کرفس معمولا در تمام سال وجود دارد اما بهترین طعم آن در فصل تابستان است .

کرفس از جمله سبزیجات بسیار سودمند است خواصش از هیچکس پنهان نیست ، جدا از طعمی که دارد ممکن است خیلی ها طرفدارش نباشند اما یکی از مهم ترین دلایلی که به کاشت این سبزی روی می آورند خواص ارزشمندی است که بر روی سلامتی ما دارد .

نحوه کاشت کرفس

پرورش کرفس کار بسیار آسانی است که مطابق با دستور العمل زیر می توانید به سادگی این کار را انجام دهید.

 • ابتدا برای کاشت کرفس باید از قسمت ته مانده کرفس که معمولا بی استفاده رها می شود استفاده کنیم.

استفاده از ته مانده کرفس برای کاشت کرفس

 • باید توجه داشته باشید که ته مانده کرفس فاقد هرگونه گل و لای  و مواد اضافی باشد.
 • سپس آن را خوب شسته و آن را در یک ظرف کوچک برای مثال یک لیوان پر آب و  ولرم قرار می دهیم، جوری که قسمت ساقه رو به بالا باشد. سپس این لیوان  را در جایی که نور کافی داشته باشد قرار می دهیم تا عمل ریشه دهی شکل بگیرد.

نحوه کاشت کرفس و شرایط مراقبت و نگه داری از آن

 • مدت زمانی که که کرفس باید داخل آب بماند تقریبا یک هفته است در طول این مدت باید توجه داشته باشید که ظرف خالی از آب نماند. زیرا ممکن است آب درون لیوان تبخیر شود. پس توجه به این نکته ضروری است.
 • در این مدتی که کرفس داخل آب قرار دارد برگ های زرد رنگ کوچک و ظریفی از میان ساقه ها  شروع به رشد می کند که کم کم با رشد بیشتر برگ ها ضخیم تر و و رنگ ان ها هم تیره تر می شود.
 • بعد از گذشت یک هفته باید برای کاشت کرفس باید گلدان و یا ظرفی مناسب انتخاب کنید  و درون آن را با خاکی مناسب پر کنید توجه داشته باشید که در ته ظرف حتما چند سوراخ وجود داشته باشد سپس باید ساقه را درون خاک بکارید جوری که روی ساقه با خاک کاملا پوشیده شود و فقط نوک برگ هایی که تازه در آمده اند از خاک بیرون باشد.
 • پس از آنکه گیاه را در خاک کاشتید باید ان را آبیاری کنید.
 • بعد از گذشت چند روز شاهد رشد برگ های جدید خواهید شد.این گیاه باید به صورت منظم و به موقع آبیاری شود و در مکان پر نور قرار داده شود.

نکات مهم:
در طی مدت زمان قرارگیری ساقه کرفس در ظرف آب، یک روز در میان، آب ظرف را تعویض و تجدید نمایید. همچنین از اسپری آب برای آب فشانی برگ های میانی  استفاده کنید.

آموزش گام به گام کاشت کرفس

برای کاشت کرفس از خاک قلیایی استفاده کنید. از گلدان های سفالی و بدون پوشش لعاب استفاده نکنید زیرا باعث خشکی سریع خاک گیاه می شود در صورتی که خاک ان باید مرطوب باشد. پس از گذشت چند هفته، برگ های کرفس کاملا رشد کرده، ساقه ها کلفت شده و گیاه شکل ظاهری کرفس را به خود می گیرد. کرفسی که اقدام به کاشت ان کردید تقریبا بعد از گذشت ۵ ماه آماده چیدن است.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Open

علی بابا