دسته ها
چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹

پرورش و نگه داری نخل ماداگاسکار در خانه

  • سحر بهرامی مقدم
  • ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
  • ۰

نخل ماداگاسکار از جمله گیاهان آپارتمانی و زیبایی است که مانند یک درخت نخل مینیاتوری کوچک است که محبوبیت فراوانی هم دارد،با توجه به شکل ظاهری که دارد شاید فکر کنید نیاز به مراقبت خاصی دارد ولی نگه داری نخل ماداگاسکار بسیار ساده است چرا که یک گیاه بسیار کم توقع و مقاوم است.

گیاه نخل ماداگاسکار  نوعی کاکتوس  بسیار زیبا و جالب به حساب می آید که یکی از مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی است که همین دلیل باعث شده که یک گیاه محبوب برای نگهداری در منزل باشد که علاوه بر سهولت در نگهداری  نخل ماداگاسکار ظاهری بسیار زیبا به خانه  می بخشد.

نخل ماداگاسکار در طبیعت

نحوه نگه داری ماداگاسکار در منزل

نخل ماداگاسکار از گیاهان بومی جزایر ماداگاسکار واقع در آفریقای شرقی است  این گیاه یک تنه بسیار گوشتی و بلند و قطوری دارد که روی تنه آن  از تیغ های تیز و بلندی پوشیده شده است سر این گیاه را برگ های بلند و باریکی تشکیل داده است که در فصل خوابش تمام برگ های خود را از دست می دهد، یکی فواید نگهداری نخل ماداگاسکار این است که به تصفیه هوا و تولید اکسیژن کمک فراوانی می کند.

راهنمای نگه داری نخل ماداگاسکار

میوه نخل ماداگاسکار

میوه گیاه نخل ماداگاسکار

پرورش و نگه داری نخل ماداگاسکار

خاک: برای خاک این گیاه می توانیم از خاک کاکتوس یا مخلوط پیت ماس و  کوکوپیت و یا  هر خاکی که قدرت زهر کشی خوبی داشته باشد استفاده کنیم.تا جای ممکن از خاک برگ برای کاشت این گیاه استفاده نکنید.

آب: ماداگاسکار یک نوع کاکتوس سرسخت است به همین دلیل به آب کمی احتیاج دارد و در مقابل خشکی به خوبی مقاومت می کند، برای آبیاری بگذارید خاک گیاه بین دو آبیاری کاملا خشک شود اگر این نکته را رعایت نکنید گیاه دچار پوسیدگی می شود،

بهترین زمان آبیاری آن هفته ای یک بار به طور عمیق است. هیچگاه اجازه ندهید آب در زیر گلدانی ساکن بماند و تا جای ممکن روی برگ ها آن آب نریزید،در نگه داری نخل ماداگاسکار از اصلی ترین علت های از بین رفتن گیاه آبیاری نامناسب است.

نور: یکی از نیاز های اساسی در نگهداری نخل ماداگاسکار نور است طوری که به نور کامل و مستقیم آفتاب احتیاج دارد، اگر در منزل از ان نگهداری می کنید در پرنور ترین مکان منزلتان نگهداری کنید.

دما: این گیاه، دمای کمتر از ۱۰ درجه سانتی گراد را تحمل نمی کندو اگر در محیطی سرد قرار گرفته شود پژمرده و سیاه می شود. بهترین دما ۳۰ تا ۵۰ درجه  سانتی گراد می باشد. تحقیقاتی نشان داده آب و هوای شمالی گرم و مرطوب تاثیر مطلوبی بر روی رشد ان گذاشته است.

کود دهی:  در فصل بهار می توانید با کود وری کمپوست نیاز گیاه را کاملا برطرف کنید.  اما باید به این نکته توجه کنید که هیچگاه  با کود حیوانی ان را تغذیه نکنید.

تعویض گلدان: با رشد گیاه و کم تر شدن فضای مناسب برای رشد باید اقدام به تعویض گلدان بکنید بهتر است این کار را هر دو سال انجام دهید معمولا زمانی که ریشه ها از ته زهر کش های گلدان بیرون می زنند باید تعویض شوند. پس از تعویض گلدان تا یک هفته به گلدان آب ندهید.

نحوه نگه داری و پرورش گیاه نخل ماداگاسکار

تکثیر گیاه ماداگاسکار: تکثیر این گیاه اغلب به دو روش صورت می گیرد.

از طریق بذر:  متداول ترین روش برای تکثیر و نگه داری نخل ماداگاسکار از طریق بذر است، که بیشترین موفقیت در قلمه زنی را دارد. بذرها را به مدت یک شبانه روز در داخل آب گرم قرار دهید تا قدرت جوانه زنی پیدا کنند، بذرهای این گیاه خیلی سریع قوه نامیه و رشد خود را از دست می‌دهد پس حتما توجه کنید که از بذر های تازه ای استفاده کنید.

از طریق قلمه زدن: پاجوش های که روی گیاه در می آیند را باید جدا کنید و در محل خنکی بگذارید تا شیره آن کاملا خشک شود سپس پاجوش را در یک خاک سبک و حاصلخیز بکارید و روس آن را با نایلون بپوشانید و چند سوراخ در ان ایجاد کنید تا رطوبت داخلی آن حفظ شود دوره ریشه دهی ریشه دهی این گیاه  ممکن است کمی طول بکشد اما زمانی که ریشه داد ان را به گلدان بزرگ تر منتقل کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.