دسته ها
جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸

آنچه باید درباره هورمون کورتیزول و روش های کاهش آن بدانید

  • فاطمه میرزایی
  • 26 ژوئن 2019
  • ۰

هورمون کورتیزول که به عنوان هورمون استرس معرفی می شود، توسط غده فوق کلیه ترشح شده و در واقع به عنوان زنگ خطر طبیعی بدن شناخته شده است. برای آگاهی بیشتر در مورد کارکرد این هورمون با ما همراه شوید.

هورمون کورتیزول در جریان واکنش بدن به استرس توسط غده فوق کلیوی ترشح می شود. این هورمون نقش زیادی در بدن ایفا می کند که از آن جمله می توان به حفظ التهاب، تنظیم فشار خون، افزایش گلوکز، کنترل چرخه خواب و بیداری، افزایش انرژی، کاهش فشار و حفظ تعادل اشاره کرد، ناگفته نماند که این هورمون می تواند مشکلاتی نیز برای بدن ایجاد نماید.

آشنایی با هورمون کورتیزول

کورتیزول هورمونی موسوم به استرس است که در هنگام مواجهه با بحران موجب تنظیم فشار خون و سیستم ایمنی بدن می شود. وجود و یا عدم وجود کورتیزول در بدن با مشکلاتی همراه خواهد بود، در ادامه شما را با روشهای کاهش این هورمون در بدن بیشتر آشنا خواهیم کرد.

استرس طولانی مدت اثرات سویی برای بدن دارد، استرس بی وقفه که در اثر ترشح زیاد هورمون کورتیزول رخ می دهد، منجر به بروز اختلال خواب شده و در نتیجه پاسخ دهی سیستم ایمنی دچار مشکل می شود و ناهنجاری هایی در سطح قند خون ایجاد خواهد کرد. همچنین ترشح زیاد کورتیزول در افزایش اضافه وزن در ناحیه شکم نیز بی تاثیر نیست. در زیر به ارائه راهکارهایی برای مدیریت استرس و نیز کاهش کورتیزول پراخته ایم که مطالعه آن می تواند برای شما مفید واقع شود.

انجام تمرینات مدیتیشن

انجام تمرینات مدیتیشن به مدت ۶ هفته می تواند به میزان چشمگیری سطح کورتیزول بدن انسان را کاهش داده و فشار خون را تنظیم نماید، همینطور انجام روزانه مدیتیشن در طول مدت ۴ ماه نیز سطح این هورمون را به میزان ۲۰ درصد کاهش خواهد داد.

هورمون کورتیزول

گوش دادن به موسیقی

موسیقی تاثیر زیادی در میزان آرامش بخشی مغز انسان دارد، به خصوص زمانی که دچار استرس می شوید. بنابراین گوش دادن موسیقی های آرامش بخش سطح کورتیزول بدن را تا حدودی کاهش داده و در نتیجه از میزان استرس کم خواهد کرد.

هورمون کورتیزول

خواب و استراحت کافی

نتیجه مطالعات در مورد موسسه آلمانی تحقیقات پزشکی هوا فضا که بر روی خلبان ها صورت گرفت نشان داد که افرادی که به مدت ۷ شب در طول ماموریت خود به میزان ۶ ساعت و یا کمتر خوابیده بودند، کورتیزول بیشتری در بدن آنها ترشح شده بود به طوری که افزایش این هورمون تا دو روز ادامه داشت. بنابراین خواب کافی (۸ ساعت) به بدن کمک می کند تا دچار استرس کمتری شده و در نتیجه هورمون کورتیزول کمتر ترشح می یابد.

راهکارهایی برای کاهش کورتیزول

نوشیدن چای سیاه

یکی از خواص چای سیاه می تواند ایجاد احساس آرامش باشد. تحقیقاتی که در دانشگاه UCL انگلیس صورت گرفت، نشان می هد که مقدار کورتیزول افرادی که عادت به خوردن چای سیاه داشتند به میزان ۴۷ درصد در طول ساعات اولیه انجام کار کاهش یافت، محققان علت آرامش بخش بودن چای سیاه را در وجود مواد شیمیایی مانند پلی فنول و فلاونوئید می دانند. ناگفته نماند که چای سیاه مضراتی نیز برای سلامتی دارد که نباید در نوشیدن آن مداومت کرد.

روش درمانی کورتیزول کورتیزول

معاشرت با دوستان

معاشرت با دوستانی که شاداب و شاد هستند تاثیر زیادی در کاهش استرس خواهد داشت زیرا آنها با حرف های امیدوارکننده ای که می زنند و نیز حال خوبشان می توانند موجب پرت شدن حواستان از مشکلات شوند. به عقیده دانشمندان خنده می تواند به میزان ۵۰ درصد از میزان استرس بکاهد.

اشنایی با کورتیزول

ماساژ درمانی

تحقیقاتی که در دانشکده پزشکی دانشگاه میامی و برخی دانشگاه های دیگر صورت گرفته است، نشان داده است که سطح کورتیزول افرادی که بعد از چند هفته ماساژ درمانی انجام داده اند، کاهش یافته است. این روش درمانی در واقع با تولید هورمون های دوپامین و سروتونین که از هورمون های شادی می باشند، می تواند در مغز حالت خوشی ایجاد نماید و به این طریق سطح کورتیزول نیز کاهش خواهد یافت.

روش کاهش کورتیزول

پرداختن به معنویات

پرداختن به معنویات و کارهای مذهبی تاثیر زیادی در میزان آرامش افراد و افزایش مقاومت آنها در برابر فشارهای روانی روزانه خواهد داشت و در نتیجه سطح هورمون کورتیزول را نیز به میزان زیادی کاهش خواهد یافت، بنابراین حتی اگر تمایلات مذهبی نیز ندارید، سعی کنید از اثرات مثبت آن بهره برده و با قرار گرفتن در محیط های معنوی و یا شرکت در خیریه ها و فعالیت هایی از این قبیل، استرس را از خود دور کرده و آرامش را به خودتان هدیه نمایید.

هورمون استرس و کورتیزول

جویدن آدامس

برخی از محققان اعتقاد دارند که جویدن آدامس موجب می شود که تا حد زیادی از تنش ها کاهش یابد و همچنین مقدار کورتیزول موجود در بزاق فرد کاهش پیدا می کند. ضمن اینکه آدامس جویدن موجب افزایش جریان خون و فعالیت عصبی در مغز می شود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.