دسته ها
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲

نقش آب در بدن و تاثیر آن بر سلامتی

  • زهرا خانزاده
  • ۴ تیر ۱۳۹۸
  • ۰

در این نوشتار به معرفی نقش آب در بدن می پردازیم، زیرا حدود ۷۰% بدن انسان از آب تشکیل شده است و بخش اعظم آب بدن در داخل سلول ها می باشد و فقط ۵% آن در داخل خون بدن وجود دارد.

۸۰ درصد از بافت مغز انسان از آب تشکیل شده است، بنابراین کم آبی بدن سبب می شود، تا بخش های مختلف بدن بخصوص مغز انسان آسیب های جدی ببینند و بافت مغز خشک گردد. علاوه بر آن، عملکرد دستگاه های مختلف بدن را مختل می کند. برای آگاهی بیشتر با اهمیت آب برای بدن و تاثیر آن برای سلامتی انسان می توانید، در ادامه این بخش، با آرگا همراه شوید.

نقش آب در بدن

نقش آب در بدن انسان چقدر است؟

کارایی و توانایی جسمی و روانی انسان به دلیل آب بدن افزایش می یابد و با تامین آب مورد نیاز بدن علائمی همچون سردرد و سرگیجه کاهش پیدا می کند و برطرف می شود. بنابراین یک نقش آب برایر بدن انسان، تامین انرژی است.

آب ماده ضروری و حیاتی برای حفظ سلامت قلب، حفظ سلامت پوست و دفع سموم از بدن به شمار می آید.

آب ماده ضروری برای انجام تمام فعالیت های شیمایی در بدن می باشد.

انتقال مواد غذایی در بدن، توسط آب موجود در بدن انجام می گیرد.

  •  آرون گروپس
  •  مبل و میز

آب بدن به هضم بهتر غذا کمک می کند.

تقویت مفاصل و دیگر اعضای بدن یکی دیگر از تاثیرات آب موجود در بدن می باشد.

آب موجود در بدن موجب می گردد، تا اندام های بدن حالت ارتجاعی داشته باشند، در نتیجه به خاطر خاصیت ضربه گیری آب، اندام های داخلی بدن انسان محافظت می شوند.

کمک به عملکرد سیستم دفاعی بدن، تنظیم دمای بدن و نیز شکل دادن به سلول ها از موارد دیگر نقش آب در بدن به شمار می روند.

آب و تاثیر آن بر بدن انسان

همچنین علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، آب موجود در بدن از ابتلا به بیماری ها و مشکلاتی همچون آرتریت، سوزش معده، استرس، اسپاسم عضلانی، سنگ مثانه و کلیه، آنژین قلبی، لوپوس، کلسترول بالا، دیابت، بیماری ام اس، میگرن، آسم، کولیت، افسردگی و سندرم خستگی مزمن جلوگیری می کند.

اگرچه آب موجود در بدن بسیار ضروری و حیات بخش می باشد، اما افزایش آب در بدن سبب بروز مشکلاتی همچون کمبود سدیم در خون می شود، زیرا زمانی که آب بدن افزایش پیدا می کند، اما در مقابل مقدار نمک ثابت بماند و یا این که بدون کاهش آب بدن، مقدار سدیم دفع شده از بدن زیاد باشد، آب اضافی در سلول های بدن انباشه می شود، هر چند با بروز این حالت اکثر سلول ها دچار مشکل نمی گردند، اما سلول های مغز توانایی پذیرش آب اضافی ندارند و به دلیل این که مقدار سدیم در خون کاهش پیدا می کند، علائمی همچون سرگیجه، خستگی، توهم، بی اشتهایی، تشنج و بی قراری بروز می کنند.

 و بالعکس، چنانچه بدن دچار کمبود آب گردد، که اصطلاحا به آن دهیدراته شدن می گویند. بدن دچار علائمی نظیر تاری دید، احساس زنگ در گوش، احساس گنگی، خشکی تنفس، به نفس افتادن و ایجاد سوزش در عضلات می شود.

نقش و وظایف آب سالم در بدن

جذب آب بدن از طریق نوشیدن مایعات، خوردن غذا و متابولیک(سوخت چربی، پروتئین و کربوهیدرات حاصل از مواد غذایی) می باشد. دفع آب بدن نیز از طریق تعریق، نفس کشیدن، ادرار و مدفوع می باشد.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *