دسته ها
دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

آشنایی با اطلاعات دارویی آمینوفیلین

  • زهرا خانزاده
  • ۲۹ آبان ۱۳۹۷
  • ۰

برای آشنایی با اطلاعات دارویی آمینوفیلین و مکانیسم اثر این دارو که در بازار دارویی به دو شکل آمپول، قرص و شیاف عرضه می شود، با این نوشتار از آرگا همراه شوید.

آمینوفیلین(Aminophylline) با نام های تجاری Phyllocontin و Truphylline است، که در سه شکل دارویی: آمپول (۲۵mg/ml 10ML)، قرص(۱۰۰mg) و شیاف مقعدی(۱۲۵mg, 250mg) می باشد. در ادامه این بخش به ارائه اطلاعات دارویی آمینوفیلین می پردازیم.

تداخل دارویی آمینوفیلین

اطلاعات دارویی آمینوفیلین

داروی آمینوفیلین از سوی پزشک به منظور درمان محرک تنفسی در آپنه نوزادان و برای بهبود آسم حاد و انسداد برگشت پذیر راه های تنفسی تجویز می گردد و این دارو در رده درمانی گشاد کننده برونش قرار می گیرد.

مکانیسم اثر:

پس از تزریق عضلانی آمینوفیلین، بدن به آرامی آمینوفیلین را جذب می کند و باعث آزاد شدن تئوفیلین در بدن می شود. این دارو ممکن است در محل تزریق رسوب کند، متابولیسم این دارو در کبد اتفاق می افتد و دفع آن از طریق کلیه ها صورت می گیرد.

اطلاعات دارویی آمینوفیلین

عوارض جانبی:

عوارض جانبی آمینوفیلین شامل اختلالات دستگاه گوارش، تپش قلب، سردرد، تهوع، بی قراری، فراموشی، آریتیمی قلب و همچنین احتمال ایجاد تشنج به هنگام تزریق وریدی می باشد.

علاوه بر آن، آمپول، شربت و قرص آمینوفیلین به دلیل دارا بودن اتیلین دی آمین ممکن است، سبب ایجاد عوارضی همچون بثورات جلدی، کهیر، التهاب پوست و تب یونجه گردد.

توصیه های پزشکی:

  •  افراد دارای مشکلات حاد ریوی، بیمارهای کبدی، اختلالات صرعی، پرکاری غده تیروئید، ناتوانی احتقانی قلب و سپسیس باید با احتیاط و با تجویز پزشک این دارو را مصرف نمایند.
  • تزریق عضلانی آمپول آمینوفیلین بسیار محرک می باشد. بنابراین تزریق وریدی(عضلانی) این دارو باید به آرامی صورت گیرد، که حداقل زمان ممکن برای تزریق آن در طی ۲۰ دقیقه می باشد.
  • به هیچ عنوان در یک سرنگ سایر داروها را با آمینوفیلین ترکیب نشود.

موارد مصرف دارویی آمینوفیلین

تداخل دارویی:

۱. مصرف همزمان این دارو با اریترومایسین، تیابندازول، سایمتیدین، سیپروفلوکساسین و پروپرانولول ممکن است، سبب بالا رفتن غلظت متابولیت فعال آمینوفیلین گردد.

۲. استفاده همزمان فنی توئین با ریفاپسیین و همچنین مصرف تنباکو و استعمال سیگار با این دارو ممکن است؛ سبب کم شدن غلظت آن از طریق تحریک متابولیسم شود.

۳. استفاده همزمان کتامین با این دارو ممکن است، باعث کاهش آستانه حملات صرع گردد.

۴. مصرف همزمان داروهای مسدود کننده گیرنده بتا آدرنرژیک با این دارو ممکن است، تاثیرات گشاد کنندگی نایژه ای آمینوفیلین را مهار یا خنثی کند.

از دیگر ویژگی های داروی آمینوفیلین که می توان به آن اشاره کرد، این است که این دارو با داروهای همچون Theophylline و Theophylline G هم گروه می باشد. در بازار دارویی ایران آمینوفیلین با اسامی تجاری آمپول آمینودیک ۲۵۰mg/10mg L (داروسازی کاسپین تامین)، آمپول آمینوفیلین دی پی ۲۵۰mg/10mg L (داروپخش، کارخانه) و آمپول تئولین ۲۵۰mg/10mg L (داروسازی سینادارو) عرضه می شود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.