دسته ها
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳

پیشگیری از افسردگی با راهکارهای ساده

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲۶ فروردین ۱۳۹۸
  • ۰

افسردگی به دلایل مختلفی در فرد به وجود می آید و عمده ترین این دلایل استرس و تنش های موجود در زندگی است که برای پیشگیری از افسردگی باید ابتدا این عوامل شناسایی و کاهش دهید.

افسردگی نوعی احساس غم، اندوه، ناامیدی و دلسردی در فرد است که در مدت زمانی طولانی فرد با این مشکلات رو به رو است و اختلالاتی در زندگی روزمره او ایجاد می کند. راهکارهای جلوگیری از افسردگی به شما کمک می کند تا با بروز برخی از نشانه های اولیه افسردگی مانع تشدید این عوامل شوید و در مقابل آن مقاومت کنید.

برای جلوگیری از افسردگی چه کنیم

 

پیشگیری از افسردگی:

از عوامل ابتدایی و نشانه های بروز افسردگی در فرد می توان به بی حوصلگی، کم طاقتی، عصبانیت، عدم لذت بردن از انجام کارها و خواب آلودگی و انزوا اشاره کرد. که در صورت درمان نکردن و جلوگیری نکردن از این عوامل ممکن است تشدید و درمان آن با سختی انجام شود.

افسردگی در سنین مختلف دیده می شود اما در برخی نوجوانان این نشانه ها بیشتر یافت می شود که والدین باید با نشانه های افسردگی در نوجوانان و راه های مقابله با آن را بهتر بشناسید.

راه های پیشگیری از افسردگی

تغییر نگاه نسبت به زندگی:

افرادی که در زندگی سعی می کنند تا از بهترین لحظات خود استفاده کنند و راه ساده زیستن و شاد زیستن را در پی می گیرند کمتر در خطر ابتلا به افسردگی قرار می گیرند. مثبت اندیشی از عوامل موثر در مصون نگه داشتن خود از ابتلا به افسردگی است.

  •  آرون گروپس

داشتن خواب کافی:

مغز انسان به طور خودکار و فیزیکی نیاز به استراحت و خواب دارد خواب کافی در طول شبانه روز از عوامل مهی است که در پیشگیری از افسردگی تاثیرگذار است. افرادی که دارای خواب کافی هستند از سطح قدرت هوشی و تمرکز بالایی برخوردار هستند.

شاد بودن و خندیدن:

تحقیقات بسیاری نشان می دهد که مغز انسان حتی نسبت به ندیدن مصنوعی واکنش مثبتی نشان می دهد و تغییرات چشمگیری را در بالا رفتن سطح هورمون های کنترل کننده استرس ایجاد می کند همچنین این کار به آرامش اعصاب کمک می کند.

کاهش افسردگی

داشتن تفریح:

برنامه تفریحی و ورزشی در طبیعت تاثیرات مهمی را در روحیه شما به همراه دارد و موجب تقویت انرژی و انگیزه در شما می شود. در طول هفته به همراه دوستان برنامه های تفریحی و ورزشی کوه نوردی و پیاده روی را تنظیم و تهیه کنید. این تفریحات به جلوگیری از افسردگی در شما کمک فراوانی می کنند.

استفاده از تکنیک های آرامش اعصاب:

از تکنیک هایی که می دانید موجب تسکین و آرامش اعصاب شما می شود استفاده کنید در برخی از افراد این تکنیک ها خواندن کتاب، ورزش کردن، گوش دادن به موسیقی، انجام کارهای مورد علاقه و برنامه ریزی داشتن است.

همنشینی با افراد مثبت اندیش:

تفاوت افراد مثبت اندیش با منفی نگر در این است که به مشکلات در زندگی نگاهی متفاوت دارند. جلوگیری از افسردگی با هم صحبت شدن با افراد مثبت اندیش امکان پذیر است افرادی که در زندگی با افکار منفی رو به رو هستند به مرور زمان دچار افسردگی و تنش های روانی می شوند که برای این منظور باید به پرورش افکار مثبت دست زد.

انجام فعالیت های مورد علاقه:

انجام دادن فعالیت هایی که به آن علاقه دارید هم می تواند راهی برای درمان و هم پیشگیری از  افسردگی باشد. شما با پرداختن به کارهایی که به آن علاقه دارید نشاط و انگیزه بیشتری را در زندگی خود ایجاد می کنید.

پیشگیری درست از افسردگی

از استرس دوری کنید:

سعی کنید با تغییر نگرش و دیدن خود نسبت به زندگی، قرار نگرفتن در شرایط استرس زا و دور شدن های محیط های ایجاد کننده استرس مانع بروز افسردگی شوید.

 شاید از خودتان بپرسید که درمان سریع افسردگی چگونه ممکن است؟ و آیا این راهکارها برای درمان موثر هستند؟ افرادی که در مرحله خود می خواهند مانع بروز افسردگی و یا درمان آن شوند به طور موثرتری از این تکنیک ها استفاده می کنند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *