دسته ها
چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹

با چرخه رنگ و نحوه تشکیل رنگ ها بیشتر آشنا شوید

  • سمیه نیک فرجام
  • 17 مارس 2019
  • ۰

چرخه رنگ برگرفته از رنگ های تشکیل دهنده رنگین کمان است که به ترتیب شامل رنگ های قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی و بنفش است و زمانی که این رنگ در چرخه ای قرار می گیرند ترکیب رنگ ها موجب تشکیل رنگ های جدید خارج از رنگین کمان می شود.

در چرخه رنگ، طیفی از رنگها وجود دارد که با قرار گرفتن در کنار یکدیگر و گاه ترکیبی از رنگها، رنگی جدید ایجاد می شود که در طیف رنگی رنگین کمان و رنگها اصلی آن وجود ندارد چرخه و طیف رنگی به خوبی نشان می دهد که قرار گرفتن رنگها در کنار یکدیگر چگونه وجود برخی از رنگهای جدید را توجیه می کند. با استفاده از چرخه و طیف رنگ، شما متوجه می شوید که چه ارتباطی میان رنگها وجود دارد.

چرخه رنگ چیست

چرخه رنگ ها:

پایه و اساس تمام رنگ ها، رنگ سفید و سیاه است که از طریق آن رنگ های اصلی قرمز، آبی و زرد ایجاد شده اند و با ترکیب هریک از این رنگ ها رنگی جدید خلق می شود این سه رنگ پایه رنگ خالص هستند و از ترکیب رنگ های دیگر ایجاد نشده اند در صورتی هر سه رنگ با یکدیگر مخلوط شوند رنگ خاکستری به دست می آید.

رنگ های ثانویه ای که با ترکیب رنگ ها ایجاد می شوند رنگ سبز، نارنجی و و بنفش هستند و در مرتیه سوم رنگ های ایجاد می شوند از دیگر ترکیبات رنگ های زیر ایجاد شده است:

  • ترکیب نارنجی و قرمز، قرمز
  • ترکیب بنفش و زرد، سبز
  • ترکیب زرد و نارنجی، آبی
  • ترکیب بنفش و آبی، سبز

چرخه و طیف رنگی

رنگ های ثانویه می توانند با تشکیل به کامل کردن چرخه رنگ های اولیه و رنگ های اساسی کمک کنند و انعطاف پذیری بیشتر را برای رنگ ها ایجاد می کنند.

رنگ ها به طور کلی در چند دسته بندی از جهات مختلف قرار می گیرند از نظر نوع رنگ رنگ ها را در دو دسته فعال و غیر فعال جای داده اند و برخی را نیز مشابه یکدیگر می دانند.

ارتباط میان رنگ ها بر اساس مثلث متساوی الساقین و متساوی الاضلاع شناسایی می شود و این دو مثلث رنگی به خوبی ارتباط رنگ های قرمز، زرد و آبی را نشان می دهند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.