دسته ها
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸

دلیل پدیده سراب چیست؟

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
  • ۰

پدیده سراب پدیده ای طبیعی است که در در طبیعت وجود دارد و انسان در چنین شرایطی دچار وهم و خیال می شود افرادی که در جاده یا خشکی سراب می بینند به دلیل شرایط جوی خشک و جاده ای منطقه خشک را از دور دست نوعی آب، آبادی یا برکه مشاهده می کنند که نوعی خطای دید و تصور است.

شاید تا کنون با پدیده سراب رو به رو شده باشید در مسیرهای جاده ای که دارای آب و هوای ی گرم است و در ساعتی از روز که آفتاب به وسط جاده می تابد شما در دور دست ها تصور کنید که برکه یا آب روانی در حال حرکت است. این پدیده به دلیل تخیلات شما و شرایط جوی موجود ایجاد می شود سراب یک خطای دید در طبیعت است.

علت پدیده سراب چیست؟

پدیده سراب چه علتی دارد؟

یکی از علت های دیدن سراب در جاده ها و بیابان ها تابش مستقیم و زیاد  نور خورشید به زمین است که با انعکاس هایی همراه می باشد و وجود لایه های گرم زمین نیز این پدیده را تشدید می کند. تابش پروتوهای خورشید بر روی سطح زمین موجب می شود تا زاویه حد ایجاد شود و با بازتابش آن با بالا و برخورد با هوا رنگ هایی از خود ساتع کند که در مناطق گرم این رنگ به رنگ آبی است و بر روی سطح زمین می تابد و موجب می شود تا فرد آن را آب تصور کند.

انواع پدیده طبیعی سراب

پدیده سراب دارای انواع مختلفی است که هر کدام از آنها به دلایل قرار گرفتن فرد در شرایط محیطی و جوی خاص ایجاد می شوند از جمله این ها می توان به سراب دریا، سراب گرانشی و سراب کیهانی اشاره کرد.

زمانی که در دریا هوای هم سطح آب سرد و هوای بالایی آن گرم باشد سراب معکوس ایجاد می شود که فرد در حقیقت اشیای موجد بر روی آب را که در حال حرکت هستند به شکلی معکوس می بیند.

در سراب کیهانی نیز به دلیل چگالی مواد برخی از قسمت های اشیاء و مواد به شکلی نامرئی دیده می شوند و در واقع فرد تصور می کند شی ناپدید گشته است.

سراب های گرانشی نیز به نیروی جاذبه ایجاد می شوند و فرد در این سراب دو ستاره ای را به فاصله ای دور از یکدیگر قرار گرفته اند به موازات زمین می بیند و تصور می کند این دو ستاره با یکدیگر برخورد داشته اند.

 

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.