دسته ها
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸

آموزش کاشت به لیمو و بهره برداری از آن

  • مرضیه نوروزیان
  • ۲۹ شهریور ۱۳۹۷
  • ۰

به لیمو برای مراقبت و نگه داری به اقدامات خاصی نیاز ندارد اما از نظر بافت برگ بسیار حساس و آسیب پذیر است. در ادامه کاشت به لیمو و نکات پرورشی آن را به شما عزیزان آموزش می دهیم.

خواص به لیمو در بسیاری از مناطق سبب توجه ویژه ای به کاشت آن شده است. هر چند کاشت به لیمو در ایران سابقه طولانی دارد اما این گیاه از گیاهان بومی ایران نمی باشد.

به لیمو متعلق به کشورهای شیلی، آمریکای جنوبی، آرژانتین، پرو می باشد. نام علمی این گیاه معادل کلمه Lippia citriodora است. از نظر گیاه شناسی به خانواده Verbenaceae تعلق دارد.

خواص به لیمو موجب ورود آن به مناطق شمالی ایران شده است. گر چه نوار شمالی ایران بسیار زیاد در امر کشت و کار به لیمو فعال است اما این گیاه قابلیت رشد در بسیاری از نقاط دیگر ایران را دارد.

به لیمو و روش های پرورش آن

نحوه کاشت به لیمو

به لیمو مانند کاشت گیاه هل به دو روش جنسی و غیر جنسی تکثیر می گردد. روش جنسی همان کاشت به لیمو از طریق بذر است و برای روش غیر جنسی از قلمه زدن استفاده می شود.

قلمه زدن به لیمو

برای قلمه زدن معادل ۱۵ سانتی متر از ساقه را در اواسط فصل رشد برش دهید. برای قلمه زدن، از شاخه هایی با برگ های سالم و بدون آفات و خوردگی استفاده کنید.

این مسئله به باوری بیشتر قلمه منجر می شود. این شاخه ها از زیر گره برگی بریده می شوند. محل مناسب برای برش های ساقه بسیار اهمیت دارد. چون این مسئله منجر به رشد سریع و ریشه دهی به موقع در مراحل کاشت به لیمو می شود. این ساقه ها از زیر گره برگ انتخاب می گردند.

کاشت به لیمو

تا ارتفاع ۷ سانتی متری قلمه بهتر است از برگ تهی باشد (برگ های آن را بکنید). گلدان مناسب برای قلمه انتخاب و آن را با خاکی مرغوب پر کنید. آبیاری گلدان را تا زمانی که از آب اشباع شود، ادامه دهید.

به کمک انگشت دست یا میله، درون بستر خاک حفره ای ایجاد کرده و قلمه را در آن بگذارید. در گلدان هایی با قطر ۱۰ سانتی متری می توانید ۲ عدد قلمه و در گلدان ۱۵ سانتی متری ۳ قلمه قرار دهید. این حفره های ایجادی در گلدان باید ۵ سانتی متر از یکدیگر فاصله داشته باشند.

بعد از گذاشتن قلمه، خاک اطراف را با دست سفت کنید. برای حفظ رطوبت خاک، یک پلاستیک بر روی گلدان بکشید. آن گاه گلدان ها را در مقابل نور غیر مستقیم قرار دهید. این کار رطوبت لازم برای رشد قلمه و ریشه دهی را فراهم می کند.

خاک قلمه باید هر روز آبیاری شود. برای آبیاری هر روز در زمان مقرر شده، پلاستیک را از روی گلدان کنار زده و آب دهی انجام گیرد. دوباره پوشش پلاستیک را بر روی آن قرار دهید.

اضافه کردن کود به «به لیمو»

اگر آبیاری شما به شکل قطره ای است، دیگر نیازی به استفاده از پوشش پلاستیک ندارید. بهتر است قلمه های گیاه به لیمو از طریق مه پاشی یا سیستم میست آبیاری شود. این کار به سرعت سبب ریشه دهی قلمه می گردد.

اضافه شدن برگ های قلمه، خبر از ریشه دار شدن گیاه می دهد. بعد از گذشت یک هفته از مشاهده برگ زایی(رشد برگ)قلمه، پوشش پلاستیکی را  به صورت نصفه بردارید. حالا گیاه برای ادامه ریشه زایی به رطوبت کمتری نیاز دارد. بنابراین این پوشش به صورت نیمه بر روی گلدان قرار می گیرد. بعد از دو هفته از ریشه زایی، می توانید پلاستیک را به طور کامل از روی گلدان بردارید.

بعد از این مرحله از کاشت به لیمو، می توانید قلمه ریشه دار را به گلدان ۱۵ سانتی متری منتقل کنید و بعد از سپری شدن یک هفته یا بیشتر امکان بردن گلدان به فضای آزاد وجود دارد.

کاشت گیاه به لیمو

آفات به لیمو

به لیمو گیاهی بسیار ظریف است که برگ های آن به شدت مورد حمله آفات قرار می گیرند. این گیاه دو نوع آفت کنه تار عنکبوتی و پروانه سفید گلخانه دارد. این آفات به قسمت سبز گیاه حمله و گیاه را در انجام فتوسنتز دچار اشکال می کنند. بنابراین باید با آن ها مقابله شود.

شرایط کاشت به لیمو

  • بهترین زمان برای کاشت به لیمو از ۱۵ اسفند تا ۲۰ فروردین است.
  • این گیاه در آب و هوای معتدل گرمسیری رشد می کند.
  • حداقل دمای پیش بینی شده برای زمستان منهای ۴ و برای تابستان ۴۰ درجه است.
  • هر نهال باید از نهال دیگر ۴۰ سانتی متر و مرزهای آن باید از هم ۷۰ سانتی متر فاصله داشته باشند.
  • بهتر است هر دو روز یک بار آبیاری آن را انجام داد اما اگر امکان آبیاری وجود نداشت، این بازه از ۵ روز نباید بیشتر شود.
  • از نوار قطره ای برای پرورش به لیمو استفاده می شود.

امیدواریم شرایط پرورش و روش کاشت به لیمو به روشنی ارائه شده باشد و بتوانید با رعایت نکات لازم، شرایط رشدی این گیاه حساس را فراهم آورید و از آن بهره مند شوید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.