دسته ها
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲

نگهداری و کاشت گل همیشه بهار در منزل

 • مرضیه نوروزیان
 • ۳ شهریور ۱۳۹۷
 • ۰

کشت گل همیشه بهار به دلیل زیبایی و خواص فوق العاده بسیار مورد توجه است. این گل برای پرورش نیاز به مراقبت های خاصی ندارد. در ادامه این مطلب با کاشت گل همیشه بهار همراه ما باشید.

کاشتن گل همیشه بهار برای کسانی که به دنبال تزیین محیط منزل خود با گل های زیبا هستند، ایده ای مناسب می باشد. گل همیشه بهار از گل های زینتی است و برای رشد به دمای بالا نیاز دارد. اگر شما نیز به این گل زیبا علاقه مند هستید و قصد کاشتن آن را دارید این مطلب را از دست ندهید و با نحوه کاشتن این گل دوست داشتنی آشنا شوید.

بهترین زمان کاشت گل همیشه بهار, ماه های گرم سال است. معمولا کاشتن گل همیشه بهار و سایر گیاهانی که به شرایط گل دهی می رسند، بیشتر از طریق بذر انجام می شود. این گل علاوه بر زیبایی و جذابیت دارای فواید زیادی نیز می باشد و اغلب کسانی که با خواص گل همیشه بهار آشنایی دارند اقدام به کاشتن این گل مفید می نمایند.

کاشت گل همیشه بهار و  نکات مهم برای پرورش آن

گل همیشه بهار دارای رشد و نمو در فصل بهار است و دمای مناسب برای رشد آن ۱۷ تا ۱۸ سانتی گراد می باشد. کاشت گل همیشه بهار در مناطق آفتابی و نیمه آفتابی ایران بهتر انجام می گیرد. این گل بیشتر بر روی دامنه و سنگلاخ ها یافت می شود.
گل همیشه بهار
 بهترین زمان برای پرورش گل همیشه بهار، اواخر زمستان معادل نیمه دوم اسفند است. برای کاشتن گل همیشه بهار گلدان مناسبی انتخاب و آن را با خاک مناسب پر کنید. این بافت از نظر ترکیبی باید شرایط زه کشی و تهویه را به خوبی ایجاد کند. خاک رسی برای گلدان مناسب نیست. چون شرایط گلدان برای گل همیشه بهار باتلاقی می گردد. بذر مناسبی از گل تهیه و آن را در گودال ۲ تا ۳ سانتی متری گلدان بکارید. آن گاه فقط نیم سانت از گودال را با ملایمت پر کنید.

بعد از کشت گل، فورا آن را آبیاری کنید. این آبیاری بعد از کاشت باید در حدی باشد که آب از گلدان بیرون بیاید. به مرطوب بودن خاک توجه داشته باشید. آبیاری با نرمی و ملایمت انجام شود تا بذرها در طی آن تغییر مکان ندهند. بهتر است این آبیاری با یک مانع انجام گیرد تا فشار آب گرفته شود.

برای جوانه زدن گیاه به دو هفته زمان احتیاج دارید. در طی این دو هفته باید خاک گل همیشه بهار مرطوب باشد. چون این شرایط برای جوانه زدن گل همیشه بهار لازم و ضروری است. بعد از گذشت دو هفته و سر بر آوردن جوانه ها باید نحوه آبیاری را تغییر دهید. یعنی آبیاری را زمانی انجام دهید که سطح خاک گلدان خشک شده باشد. این گل دارای رشد سریع می باشد و معمولاً گل های آن از اواخر بهار(خرداد ماه) شکوفا می شوند.

کاشت گل همیشه بهار

شرایط نگه داری گل همیشه بهار

 • کاشتن گل همیشه بهار زمانی که به شکل موفق انجام می شود که نور کافی را برای رشد دریافت کند و در محیطی پرنور قرار داشته باشد.
 • برای آبیاری نوبت بعد، منتظر خشک شدن سطح خاک باشید.
 • خاک مناسب برای رشد آن خاک سبک و راحت است.
 • دمای مناسب برای رشد آن در مرداد ۱۹ تا ۲۰ و در تیر ۱۷ تا ۱۸ سانتی گراد می باشد. این گیاه از نظر مقاومت در برابر سرما شبیه به گل لاله است. چون می تواند دماهای زیر صفر درجه را نیز تحمل کند. در دمای ۸ تا ۱۰ درجه بعد از ۴ یا ۵ روز جوانه خواهد زد.
 • برای تغذیه گیاه بعد از کاشت بهتر است اواسط تابستان، یک لایه نازک کمپوست به خاک اضافه کنید.
 • شته و کپک آفات گل همیشه بهار هستند که با محلول های قارچ کش و حشره کش باغبانی از بین خواهند رفت.
 • گاهی مشاهده می شود که پشه های زیادی خاک این گلدان را احاطه کرده اند در این صورت بهتر است هر چه سریع تر و قبل از اینکه صدمه ایی به گیاه وارد شود اقدام به دفع پشه گلدان با روش های موثر نمایید.

جوانه گل همیشه بهار

 • آرون گروپس
 • مبل و میز

ویژگی های گل همیشه بهار

ساقه این گیاه با طول ۲۰ تا ۵۰ سانتی متر برابری می کند. برگ های آن به شکل ساده، بیضوی و منحنی هستند. این برگ ها دارای کرک می باشند و به شکل متناوب بر روی شاخه مستقر شده اند. جزء گیاهان علفی است و برگ های روشن دارد. قطر گل های آن با ۴ تا ۷ سانتی متر برابری می کند. این گل در دو رنگ زرد و نارنجی وجود دارد.

در این مطلب، شرایط نگه داری و پرورش گل همیشه بهار به روشنی ارائه شده است. بهتر است کاشت این گل زیبا را برای یک بار هم که شده در محیط منزل امتحان کنید تا از داشتن آن لذت ببرید. شما عزیزان علاقه مند همچنین می توانید با کلیک بر روی پروش گل و گیاه مجله آرگا و مراجعه به این بخش از دیگر آموزش های مفید ارائه شده در این زمینه دیدن نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *